Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Dłużnik może stracić dom

2008-12-09

Dłużnik może stracić dom

Nie wszyscy zadłużeni konsumenci będą mogli wystąpić o upadłość i oddłużenie. Banki nie mogą domagać się upadłości kredytobiorcy niespłacającego rat.

Nie wszyscy zadłużeni konsumenci będą mogli wystąpić o upadłość i oddłużenie – donosi „Gazeta Prawna”. Banki nie mogą domagać się upadłości kredytobiorcy niespłacającego rat.

Osoba fizyczna, której niewypłacalność powstała na skutek wyjątkowych i niezależnych od niej okoliczności, będzie mogła się oddłużyć, ogłosić swoją upadłość, spłacić tylko część zadłużenia oraz skorzystać z umorzenia pozostałych długów – czytamy dalej. Z wnioskiem o ogłoszenie upadłości i wszczęcie postępowania oddłużeniowego będzie mógł wystąpić tylko dłużnik. Po przyjęciu 5 grudnia 2008 r. przez Sejm poprawek Senatu uprawnień do wystąpienia z takim wnioskiem nie otrzymają wierzyciele. Do ustawy o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zostały również wprowadzone dalsze rygory ograniczające postępowanie dłużnika w czasie, gdy wykonuje on plan spłaty wierzycieli. Natomiast w przypadku przekazania mieszkania lub domu jednorodzinnego do masy upadłości nowe przepisy przyznały dłużnikowi prawo do zaliczki na poczet przyszłego czynszu za wynajmowane mieszkanie.
 
Wierzyciel nie może wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości dłużnika, który jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej. Jak podaje dziennik, poprawkę do ustawy, że wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć tylko dłużnik, a takiego prawa nie ma wierzyciel, Senat uzasadnił tym, że ustawa miała stanowić pomoc skierowaną do dłużnika. Jego zdaniem takiej pomocy nie byłoby wówczas, gdyby dłużnik nie chciał oddłużyć się, a domagał się tego wyłącznie wierzyciel. W dodatku dłużnik mógłby nie wskazać i nie wydać syndykowi całego majątku oraz dokumentów lub w inny sposób nie wykonywać nałożonych na niego obowiązków i w ten sposób mógłby skutecznie doprowadzić do umorzenia już wszczętego na wniosek wierzyciela postępowania o ogłoszenie jego upadłości.

Źródło: „Gazeta Prawna” 9.12.2008 | 2008-12-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedażdomy na wynajem powiat Nowosądeckilokale użytkowe na wynajem powiat Milickidomy na sprzedaż gmina Międzyrzeczmieszkania na wynajem gmina Gogolinmieszkania na sprzedaż w Milżyniemieszkania na sprzedaż w Pilichowiedomy na sprzedaż w Borucinie

Deweloperzy

);