Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Dezinflacja dotknęła usługi remontowe. Czy będzie taniej?

Karolina Zając | 2023-03-14

Dezinflacja dotknęła usługi remontowe. Czy będzie taniej?
Dezinflacja dotknęła usługi remontowe. Czy będzie taniej?

Usługi remontowe w Polsce nie są teraz tanie. Miniony rok przyniósł wiele zmian i nadal jest drogo, choć specjaliści starają się unikać podnoszenia cen. Co dezinflacja oznacza w praktyce? Wyjaśniamy.

Ceny nie rosną już tak szybko

 
Od dłuższego czasu kupując nieruchomość, trzeba liczyć się z tym, że spora część wydatków zostanie przeznaczona na opłaty za usługi remontowo-budowlane. Brak wystarczającej liczby specjalistów, którzy mogliby zaspokoić popyt na rynku mieszkaniowym spowodował, że ceny rosły jak szalone. Załamanie na rynku, które obserwować można było w ubiegłym roku, zmieniło nieco sytuację. W obliczu kryzysu ekonomicznego, wysokiej inflacji i niepewności związanej z wybuchem wojny w Ukrainie, fachowcy zaprzestali podnoszenia swoich cenników. Dane Eurostatu wskazują, że nadal jest drożej niż w zeszłym roku, ale tempo wzrosty stawek za usługi remontowo-budowlane wyhamowało i maleje.
 
Eksperci tłumaczą, że rynek doświadcza dezinflacji. To zjawisko, które wiąże się nie ze spadkiem cen, ale z mniejszą dynamiką jej wzrostu. Nie zmienia to faktu, że za remont czy wykończenie mieszkania właściciel nadal zapłaci więcej niż na początku 2022 r.
 

Nadal jest drogo

 
W styczniu 2023 r. największy wzrost cen odnotowano w przypadku malarzy. Trzeba było zapłacić aż o 24 proc. więcej niż na początku ubiegłego roku. Trzeba jednak pamiętać, że usługi malarskie w ostatnich latach systematycznie drożały i to w zastraszającym tempie. To trend, który dotkł nie tylko Polskę, ale również inne kraje Unii Europejskiej.
 
W niewiele wolniejszym tempie wzrosły stawki hydraulików, stolarzy czy chociażby elektryków. Za pracę wszystkich tych fachowców trzeba zapłacić obecnie od 17 do 18 proc. więcej niż w styczniu 2022 r. Eurostat podaje jednak, że gwałtownie podniosły się ceny konserwacji urządzeń grzewczych. Dane wskazują podwyżkę na poziomie nawet 12 proc. w porównaniu ze stanem sprzed roku.
 

Dlaczego płacimy aż tyle malarzom?

 
Chociaż stawki malarzy wyhamowały, to są to usługi, których ceny w ostatnich 5 latach drożeją najszybciej. Dzieje się tak zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Eurostat podaje, że od 2018 r. koszt malowania w naszym kraju przynajmniej podwoił się. To najwyższy wynik na Starym Kontynencie, więc można założyć, że fachowcy mają, „z czego schodzić”. Statystyki pokazują jednak, że sytuacja jest zdecydowanie bardziej złożona. W ostatnich 5 latach we wszystkich krajach europejskich usługi malarskie podrożały o 38 proc. Oznacza to wzrost o 2,5 wolniejszy niż w Polsce.
 
Polscy malarze nie są jednak osamotnieni. Okazuje się, że podobnie wygląda to winnych częściach Europy Środkowo-Wschodniej. W Węgrzech, Litwie, Słowacji, Bułgarii, czy wreszcie w Czechach za malowanie mieszkania trzeba zapłacić od 76 do 88 proc. więcej niż jeszcze 5 lat wcześniej. To stanowi duży kontrast w stosunku do innych państw europejskich. Podwyżki cen usług malarskich w tym samym czasie w Szwajcarii, Włoszech, Albanii, Grecji, Belgii czy chociażby w Finlandii wyniosły zaledwie kilka procent. Mowa o wzroście na poziomie od 3 do 9 proc.
 

Źródło: KRN.pl | 2023-03-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadomy do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Monieckimieszkania na wynajem powiat Konińskidomy na sprzedaż gmina Ząbkowice Śląskiedomy na sprzedaż gmina Wilkołazdomy na wynajem w Kukawkachdomy na wynajem w Wirowiedomy na sprzedaż w Gałczewo

Deweloperzy

);