Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ulga remontowa 2023 – kto i na jakich zasadach może skorzystać?

ulga-remontowa-2023-kto-i-na-jakich-zasadach-moze-skorzystac
Ulga remontowa 2023 – kto i na jakich zasadach może skorzystać?

Ulga remontowa oficjalnie nosząca nazwę ulgi termomodernizacyjnej pozwala na odliczenie od podatku nawet 106 000 zł. Jest skierowana do właścicieli domów jednorodzinnych oraz budynków w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. W jaki sposób można z niej skorzystać? Jakie dokumenty należy przedstawić?

Ulga termomodernizacyjna swoje potoczne określenie zawdzięcza temu, że przysługuje osobom, które w ostatnim czasie wykonały w swojej nieruchomości remont, mający na celu poprawę warunków cieplnych wewnątrz budynku. Nie każda praca modernizacyjna może być jednak odliczona od podatku. Zasady skorzystania z tej ulgi zostały ściśle określone, a wszystkie poniesione wydatki muszą zostać właściwie udokumentowane. Zeznania podatkowe można składać już od 15 lutego 2023 r.
 

Ulga remontowa 2023 – komu przysługuje?

 
Ten rodzaj odliczenia od podatku skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych wolnostojących, a także tych w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Ulga remontowa pozwala zaoszczędzić całkiem dużą kwotę – w przypadku samodzielnego rozliczenia z urzędem skarbowym jest to 53 000 zł. Osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem mogą liczyć na podwojenie tej sumy, czyli aż 106 000 zł.
 
Ulga przysługuje osobom fizycznym, które przeprowadziły w obrębie budynku prace remontowe, mające na celu termomodernizację. Konieczne jest jednak wcześniejsze wykonanie audytu energetycznego, który od początku 2023 r. stanowi podstawę do odliczenia remontu od podatku. Ulga skierowana jest do osób rozliczających się podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie rozliczą jej natomiast przedsiębiorcy.
 

Ulga termomodernizacyjna – jaki remont odliczysz od podatku?

 
Inwestorzy, którzy chcą skorzystać z ulgi remontowej, muszą spełnić szereg warunków. Przysługuje on na:
 
  • wymianę pieca na nowszy i bardziej ekologiczny model,
  • demontaż źródła ciepła na paliwo stałe,
  • ocieplenie budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, mającą na celu zmniejszenie ubytku ciepła,
  • uszczelnienie obecnych systemów ciepła,
  • wykonanie audytu energetycznego lub analizę termograficzną budynku,
 
Od podatku można odpisać zarówno wydatki związane z zakupem, jak i montażem poszczególnych elementów. Ważne jest jednak, że koszty zakupów związanych z remontem termomodernizacyjnym mogą sięgać nie dalej niż 3 lata przed zakończeniem inwestycji, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
 
Odliczenie nie obowiązuje natomiast termomodernizacji przeprowadzonej ze środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zalicza się do nich m.in. Program "Czyste powietrze", w ramach którego na termomodernizację nieruchomości można otrzymać nawet 135 tys. zł.

Czy wysokość ulgi zależy od ilości posiadanych nieruchomości?

 
Jednorazowo od podatku można odliczyć maksymalnie 53 000 zł. Ilość posiadanych nieruchomości czy przeprowadzonych w nich remontów nie wpływa na wysokość ulgi. Dzieje się tak, ponieważ kwota przewidziana w uldze remontowej dotyczy wszystkich prac termomodernizacyjnych, jakie podatnik zdecydował się przeprowadzić w należących do niego budynkach. Z odliczenia można jednak korzystać w każdym kolejnym roku podatkowym.
 

Fotowoltaika a odliczenie od podatku

 
Rozliczenie ulgi termomodernizacyjnej w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych możliwe jest od 2019 r. W koszty można wrzucić zarówno wydatki związane z zakupem, jak i montażem instalacji. Co ciekawe, odliczenie jej od podatku może mieć miejsce również w sytuacji, gdy panele zostały umieszczone nie bezpośrednio na budynku, ale również na zabudowaniach gospodarczych lub w innych określonych przepisami częściach działki. Ważne jest, by udokumentować, że wytwarzają one energię wykorzystywaną przez dane gospodarstwo domowe.
 

Jakie dokumenty należy przygotować?

 
Ulga termomodernizacyjna może zostać odliczona od podatku pod warunkiem, że wszelkie wydatki zostaną potwierdzone fakturami VAT i rachunkami pochodzącymi z okresu remontu. Ponadto muszą się one mieścić w katalogu tzw. wydatków kwalifikowanych określonych w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r.W ponad 30 punktach zostały w nim wyszczególnione usługi oraz materiały i urządzenia budowlane.
 
Dodatkowo bardzo ważny jest fakt, żeulga remontowa może być odliczona wyłącznie przez osobę, której dane widnieją na wystawionej fakturze VAT. Rekompensata finansowa każdemu podatnikowi przysługuje jednorazowo. Oznacza to, że jeśli dane wydatki zostały odliczone od podatku w ubiegłym roku, nie można starać się o przyznanie ulgi po raz drugi.
 
Ulgę termomodernizacyjną należy rozliczyć na formularzu PIT-0, a następnie przesłać go do urzędu skarbowego wraz z odpowiadającą osiąganym przychodom deklaracją podatkową PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28.
PIT za 2022 r. można składać już od 15 lutego 2023 r., natomiast ostateczny termin dopełnienia tych formalności mija 2 maja bieżącego roku.
 
Źródło: KRN.pl | 2023-03-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

fasta ⋅ 14-03-2023 | 04:41

Documents Cloned cards Banknotes dollar / euro Pounds IDS, Passports, D license, Utility bills, Social Security Cloned cards, Resident ,permit fullz and dumps visas Banknotes dollar / euro Pounds bank statement Certificates, Diplomas, Any documents etc . IELTS,TOEFL,ESOL,CHSK Email ( lifiben@gmail.com ) whatsapp +1540 2680762 Government Database System..Email ( lifiben@gmail.com ) We Produce Passports,Drivers Licenses,ID Cards,Birth Certificates,Diplomas,Visas,SSN,Marriage Certificates,Divorce Papers,US Green Cards,University Degrees,Counterfeit Money,SSD Chemical Solution And Activation Banknotes dollar / euro Pounds Powder Used For Cleaning Coated Black Money, And Other Documents Cloned cards, Resident fullz and dumps For A Number Of Countries Email ( lifiben@gmail.com ) whatsapp +1540 2680762

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianękamienice poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na wynajemdomy na sprzedaż powiat Namysłowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Czarnkowsko-Trzcianeckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Fabiankilokale użytkowe na sprzedaż gmina Obrazówmieszkania na wynajem w Łąkominiemieszkania na sprzedaż w Starych Duchnachmieszkania na wynajem w Święte Laski-Kolonia

Deweloperzy

);