Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Deweloperzy gromadzą grunty

2007-08-08

Deweloperzy gromadzą grunty

Deweloperzy coraz chętniej przeznaczają wypracowane zyski na budowanie banków ziemi, czyli inwestowanie w tereny, które będą mogli zabudować w kilkuletniej perspektywie.

„Deweloperzy coraz chętniej przeznaczają wypracowane zyski na budowanie banków ziemi, czyli inwestowanie w tereny, które będą mogli zabudować w kilkuletniej perspektywie” – donosi dziennik „Rzeczpospolita”, powołując się na wypowiedzi specjalistów z firmy doradczej Cushman & Wakefield.

„O zakupach na przyszłość mogą myśleć tylko najsilniejsi” – czytamy. „Powodów mają wiele. Ceny gruntów rosną i przewiduje się, że będą rosły nadal. A zdobycie najatrakcyjniejszych działek (blisko centrów dużych miast, objętych planem zagospodarowania, z możliwością wysokiej zabudowy) jest coraz trudniejsze. W ostatnich dwóch latach grunty zdrożały od 50 do nawet 200 proc. Ziemia stanowi zwykle 20 – 30 proc. ceny mieszkań. Łatwo zatem policzyć, że przy największych inwestycjach ich zyski pomniejszone będą o ten wyższy koszt zakupu działki”.

Także wrocławska grupa Gant nie jest na razie zainteresowana gruntami na dalszą przyszłość –czytamy dalej w „Rzeczpospolitej”. Henryk Feliks, wiceprezes spółki, mówi jednak dla dziennika: „Pod koniec 2008 roku, gdy spodziewamy się realizacji sporych zysków z trwających właśnie projektów, staniemy przed pytaniem, co z nimi zrobić: reinwestować je w projekty deweloperskie czy też część przeznaczyć właśnie na bank ziemi. W tej chwili kierujemy 25 proc. środków w projekty długoterminowe, ale nie bank ziemi, tylko centra handlowe lub biurowe”.

Chęć kolejnych zakupów deweloperów potwierdza inny rozmówca „Rzeczpospolitej” Jacek Bielecki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich: „Firmy szukają coraz intensywniej w największych aglomeracjach. I to się długo nie zmieni. W Europie od wielu lat trwa migracja do największych ośrodków. My jesteśmy dopiero na początku tego procesu. Główne aglomeracje będą się nadal szybko rozrastały - mówi Bielecki. A to oznacza, że działki położone coraz dalej od centrów będą z każdym rokiem coraz atrakcyjniejsze. Kto kupi wcześniej, ma szanse na większy zysk”.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

Źródło: Marcin Zwierzchowski, „Rzeczpospolita” 7.08.2006 | 2007-08-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Wołomińskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Żagańskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Łęki Szlacheckiemieszkania na wynajem gmina Warta Bolesławieckamieszkania na wynajem w Łysakumieszkania na wynajem w Gałkowie Małymmieszkania na sprzedaż w Wadągu

Deweloperzy

);