Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Czy pęknie cenowa bańka w nieruchomościach?

2007-01-09

Czy pęknie cenowa bańka w nieruchomościach?

Na tak zadane pytania próbuje odpowiedzieć na swych łamach „Gazeta Wyborcza”, nie jest to jednak łatwe, gdyż eksperci rynku nieruchomości nie są zgodni: jedni twierdzą, że ceny w najbliższym roku, a nawet iż w niedalekiej przyszłości zaczną spadać.

Na tak zadane pytania próbuje odpowiedzieć na swych łamach „Gazeta Wyborcza”, nie jest to jednak łatwe, gdyż – jak czytamy – eksperci rynku nieruchomości nie są zgodni: jedni twierdzą, że ceny w najbliższym roku, a nawet iż w niedalekiej przyszłości zaczną spadać.

Pierwotną przyczyną wzrostu cen jest to, że wielokrotnie więcej osób szuka mieszkań, niż chce je sprzedać. Dlatego ceny musiały iść w górę, choć nie aż tak bardzo. Winne są również media, deweloperzy i banki. Ostrzegają one ciągle przed nieuchronnym wzrostem cen, co działa jak samospełniająca się przepowiednia.

Jak twierdzi Adam Henclewski, doradca rynku nieruchomości, z którym „Gazeta Wyborcza” przeprowadziła wywiad, ten wzrost może się skończyć i to już w tym roku, a najgłębsza korekta nastąpi w dużych miastach, w których w ostatnim czasie ceny najbardziej poszybowały w górę. Można się spodziewać spadku w granicach 10-20 proc. Obronią się wówczas mieszkania o bardzo dobrej lokalizacji, w budynkach o przyzwoitym standardzie. Najszybciej i najdotkliwiej obniżka może dotknąć wszystkie te nieruchomości, które są teraz mocno przeszacowane – czyli głównie mieszkania w wielkiej płycie.

Już widać, że banki udzielają coraz mniej kredytów, bo wiele osób straciło zdolność kredytową. Ten kryzys będzie się pogłębiał wraz z dalszym wzrostem cen nieruchomości. Dojdziemy do sytuacji, w której wystarczy jakikolwiek negatywny sygnał dla rynku i mieszkania zaczną tracić na wartości. Może to być np. wzrost stóp procentowych czy wzrost oprocentowania już udzielonych kredytów we frankach szwajcarskich. Ludzie, którzy kupili po kilka-kilkanaście mieszkań, wystraszą się, że ceny mogą spaść, i wystawią je na sprzedaż. Gdy naraz pojawi się wiele mieszkań, bańka pęknie i dojdzie do korekty. Później nastąpi reakcja łańcuchowa – prognozuje Adam Henclewski.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 06.01.2007 | 2007-01-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażdziałki na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Kłodzkidomy na sprzedaż powiat Olsztyńskilokale użytkowe na wynajem gmina Kościanmieszkania na sprzedaż gmina Dopiewomieszkania na sprzedaż w Kamiankachmieszkania na wynajem w Pławidłomieszkania na sprzedaż w Izdebnie

Deweloperzy

);