Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Czekając na studentów – rynek wynajmu mieszkań w II kwartale 2006 roku

2006-08-04

Czekając na studentów – rynek wynajmu mieszkań w II kwartale 2006 roku

Tradycyjnie od marca do końca czerwca na rynku wynajmu mieszkań panuje marazm. Najwięcej transakcji, szczególnie w dużych ośrodkach akademickich, przypada na sierpień i wrzesień, kiedy mieszkań szukają studenci. W związku z tym ruchy cenowe odnotowane w II kwartale są raczej niewielkie i odnotowuje się nieco więcej spadków.

Tradycyjnie od marca do końca czerwca na rynku wynajmu mieszkań panuje marazm. Najwięcej transakcji, szczególnie w dużych ośrodkach akademickich, przypada na sierpień i wrzesień, kiedy mieszkań szukają studenci. W związku z tym ruchy cenowe odnotowane w II kwartale są raczej niewielkie i odnotowuje się nieco więcej spadków – pisze “Gazeta Prawna”.

Zgodnie z przewidywaniami w II kwartale nadal rosły ceny wynajmu we Wrocławiu – czytamy. Zwiększony popyt generowany przez migrujących do Wrocławia pracowników kolejnych inwestycji spowodował, że koszty wynajmu zrównały się, a nawet przekroczyły ceny krakowskie. Możliwe są dalsze wzrosty powodowane ograniczoną podażą mieszkań. Z drugiej, aby spełnić oczekiwania najemców – często obcokrajowców – wzrośnie standard wynajmowanych mieszkań, a zatem także ich cena.

Największe spadki cen w II kwartale wynoszące od 5 do 14 proc. odnotowano w Poznaniu. W związku z tym, iż rynek nieruchomości w stolicy Wielkopolski jest obecnie najbardziej stabilny w skali kraju, można uznać, że spadki te są efektem sezonowości – twierdzi dziennik.

W Warszawie średnie koszty najmu mieszkania w drugim kwartale 2006 r. nie zmieniły się znacząco w porównaniu z poprzednim kwartałem. W przypadku mieszkań 1-, 2- i 3-pokojowych ceny w czerwcu były kilkadziesiąt złotych wyższe niż w ostatnim miesiącu pierwszego kwartału. Analitycy rynku zwracają uwagę, że średnie koszty najmu w kolejnych miesiącach widać nieznacznie wzrosły. Podobnie jak w innych miastach, najpopularniejsze są lokale 1- i 2-pokojowe. Warty odnotowania jest fakt, że spadły ceny wynajmu dużych 4-pokojowych lokali. Mimo korzystnych zmian w trakcie kwartału, w czerwcu koszt ich wynajmu był o 200 złotych niższy niż na koniec pierwszego kwartału.

Ceny wynajmu w Krakowie – podaje “Gazeta Prawna” – utrzymują się na porównywalnym poziomie, jak w pierwszym kwartale 2006 r. Nadal najwięcej trzeba zapłacić za mieszkania położone na Starym Mieście i na Zwierzyńcu, ale jednocześnie to właśnie tu miały miejsce największe spadki. Kawalerka na Starówce staniała o 27 proc., na Zwierzyńcu o 24 proc. Mieszkanie 3-pokojowe na Starym Mieście można wynająć za 1650 złotych, czyli porównywalnie jak w innych dzielnicach Krakowa. Podczas, gdy w I kwartale były one o 40 proc. droższe. Mimo tych korekt dysproporcje pomiędzy różnymi lokalizacjami Krakowa są nadal duże. W takich miejscach jak Bieńczyce, Nowa Huta czy Czyżyny za mieszkanie płaci się nawet o 40 proc. mniej w porównaniu z najdroższymi dzielnicami.

Więcej w "Gazecie Prawnej".

Źródło: Bożena Wiktorowska, “Gazeta Prawna”, 1.08.2006 | 2006-08-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażgaraże na wynajemgaraże na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Łódzki wschodnidomy na sprzedaż powiat Lubartowskimieszkania na sprzedaż gmina Pokrzywnicalokale użytkowe na wynajem gmina Trojanówdomy na wynajem w Konopnicydomy na wynajem w Pogorzelicymieszkania na sprzedaż w Henrykowie

Deweloperzy

);