Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Cyfryzacja procesu budowlanego – elektroniczny dziennik budowy

Anna Panikowska-Filipek | 2021-04-08

Cyfryzacja procesu budowlanego – elektroniczny dziennik budowy
Dzięki nowelizacji dziennik budowy będzie mógł być prowadzony w formie elektronicznej.

Resort rozwoju pracuje obecnie nad kolejnymi zmianami, które mają usprawnić proces inwestycyjny. Dotyczą one wprowadzenia dziennika budowy oraz książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej.

Co się zmieni?

Nowelizacja prawa budowlanego znacznie przyspieszy i uprości wiele formalnych kwestii związanych z budową. Jedną ze zmian ma być możliwość tworzenia i przesyłania dokumentów w wersji cyfrowej. Obecne przepisy określają, że dziennik budowy musi być prowadzony w formie papierowej (w formacie A4) i znajdować się w miejscu prowadzenia inwestycji. Znacznie utrudnia to zarówno dodawanie do niego wpisów, jak i kontrolowanie go. Dzięki nowelizacji będzie on mógł być prowadzony również w formie elektronicznej. Pozwoli to na szybkie dodawanie wpisów online, za pomocą laptopa, tabletu, a nawet smartfona, z dowolnego miejsca, bez konieczności udawania się na budowę. Również kontrole przeprowadzane przez uprawnione organy będą mogły odbywać się zdalnie.

Rozpoczęcie prac legislacyjnych nad elektronicznym dziennikiem budowy to dobra wiadomość dla branży budowlanej. Firmy z tego sektora liczą bowiem na uproszczenie procedur administracyjnych i – tym samym – oszczędność czasu oraz pieniędzy, wynikające z szybszego obiegu dokumentów oraz łatwiejszego pozyskiwania stosownych pozwoleń – podsumował minister pracy, rozwoju i technologii Jarosław Gowin.


Jak założyć elektroniczny dziennik budowy?

Prowadzenie dokumentacji w formie elektronicznej możliwe będzie dzięki systemowi EDB. Po zalogowaniu każdy inwestor otrzyma swój indywidualny numer dziennika budowy. Będzie mógł również decydować o tym, kto otrzyma dostęp do zamieszczanych tam plików. Wyjątek stanowią organy administracji architektoniczno-budowlanej, które zostają upoważnione do wglądu przez GINB.

Możliwość korzystania z elektronicznego dziennika budowy nie wyklucza jednak dalszego prowadzenia go w formie papierowej. To inwestor zdecyduje, którą wersję – tradycyjną czy nowoczesną – wybierze.

Zmiany w prawie budowlanym, szczególnie te dotyczące cyfryzacji procesu budowlanego w dużej mierze podyktowane zostały przez pandemię.  

Źródło: KRN.pl | 2021-04-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemkamienice na sprzedażdziałki do kupieniadomy na wynajem powiat Pleszewskidomy na sprzedaż powiat Otwockidomy na sprzedaż gmina Gorzów Śląskimieszkania na sprzedaż gmina Platerówkadomy na sprzedaż w Łazachdomy na wynajem w Piecuchachdomy na sprzedaż w Godzimierzu

Deweloperzy

);