Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Co z mieszkaniem lokatorskim po śmierci członka spółdzielni?

2008-06-23

Co z mieszkaniem lokatorskim po śmierci członka spółdzielni?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego należy do małżonków. Umiera mąż. Jakie prawo do tego mieszkania ma żona, a jakie inni spadkobiercy?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, które przysługiwało obojgu małżonkom, po śmierci jednego z nich przypada drugiemu. Po śmierci męża to prawo nabywa więc żona. Gdyby nie była członkiem spółdzielni, to w terminie roku od dnia śmierci męża powinna złożyć deklarację członkowską w spółdzielni. Przysługuje jej też roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Może się zdarzyć, że pozostały przy życiu wdowiec albo wdowa nie złożą deklaracji członkowskiej w ciągu roku. Wtedy spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, ale nie krótszy niż sześć miesięcy. Powinna też uprzedzić o skutkach, jakie mogą wystąpić w razie niedotrzymania dodatkowego terminu. Spółdzielnia może wówczas podjąć uchwalę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu – podaje „Gazeta Prawna”.

Uprawnienia do spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania żony zmarłego członka spółdzielni nie naruszają uprawnień pozostałych spadkobierców do dziedziczenia wkładu. Z mocy ustawy wkład dziedziczą żona i zstępni, a gdyby małżonkowie nie mieli dzieci, to wówczas oprócz żony (męża) wkład dziedziczą rodzice i rodzeństwo zmarłego. Gdyby zaś zmarły pozostawił testament, to spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania zamiast spadkobierców ustawowych dziedziczą osoby powołane do spadku w testamencie. Natomiast dziedziczenie wkładu mieszkaniowego nie ma żadnego związku z nabyciem lokatorskiego prawa do lokalu. Wkład mogą więc nawet odziedziczyć osoby obce powołane w testamencie, natomiast prawo otrzyma pozostały przy życiu małżonek – czytamy.

Źródło: „Gazeta Prawna” 20.06.2008 r. | 2008-06-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażdziałki do kupieniakamienice do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Kościańskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Łęczyńskimieszkania na wynajem gmina Wieluńmieszkania na sprzedaż gmina M. Wrocławdomy na sprzedaż w Górnej Wsidomy na sprzedaż w Niedziałce Drugiejdomy na wynajem w Węglewie

Deweloperzy

);