Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ciągłość zameldowania warunkiem ulgi

2008-03-25

Ciągłość zameldowania warunkiem ulgi

Od początku 2007 roku osoby sprzedające mieszkanie nie muszą płacić 19-proc. PIT od dochodu, jeśli będą zameldowane w mieszkaniu lub domu przez co najmniej 12 miesięcy przed datą zbycia.

Od początku 2007 roku osoby sprzedające mieszkanie nie muszą płacić 19-proc. PIT od dochodu, jeśli będą zameldowane w mieszkaniu lub domu przez co najmniej 12 miesięcy przed datą zbycia.

Wprowadzona ulga miała służyć przede wszystkim tym podatnikom, którzy zdecydowali się na sprzedaż mieszkania wykorzystywanego na własne potrzeby, po to, aby uzyskane środki w głównej mierze spożytkować na zakup lub budowę innego lokum. Wprowadzona ulga miała na celu zrekompensowanie korzyści, które dawały zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 32-32a ustawy o PIT, uchylone od 1 stycznia 2007 r.

Jednakże kryje się tu pewne zastrzeżenie. Podatnik, który był zameldowany w mieszkaniu, ale meldunek ustał przed sprzedażą, nie będzie mógł skorzystać z ulgi meldunkowej – tłumaczy w rozmowie z „Gazetą Prawną” Robert Mrówka, doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości Dominus. Dodaje, że choć ustawa o PIT określająca warunki skorzystania z ulgi nie definiuje tego jednoznacznie, przy jej interpretowaniu nie powinno być wątpliwości. Podatnik powinien wykazać, że okres stałego zameldowania, warunkujący możliwość skorzystania z ulgi, bezpośrednio poprzedza transakcję zbycia.

Stanowisko to potwierdziło ministerstwo finansów. Tym samym meldunek i transakcja kupna-sprzedaży powinny następować bezpośrednio po sobie lub też, co można uznać za jeszcze trafniejszą opinię, wymeldowanie i sprzedaż powinny pozostawać w bezpośrednim związku ze sobą – czytamy w dzienniku.

Źródło: „Gazeta Prawna” 25.03.2008 r. | 2008-03-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na wynajemmieszkania na wynajem powiat Tarnobrzeskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Świnoujściemieszkania na wynajem gmina Cisekmieszkania na sprzedaż gmina Wąsewodomy na sprzedaż w Rozpłucie Drugiemieszkania na wynajem w Chomiążydomy na sprzedaż w Sypniewie

Deweloperzy

);