Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Bunt przeciw zbyt drogim mieszkaniom

2006-06-08

Bunt przeciw zbyt drogim mieszkaniom

Ceny nowych mieszkań rosną w zastraszającym tempie. Mogą jednak spaść nawet o 10 procent, jeśli deweloperzy wygrają walkę z politykami i urzędnikami o zmianę prawa.

Ceny nowych mieszkań rosną w zastraszającym tempie. Mogą jednak spaść nawet o 10 procent, jeśli deweloperzy wygrają walkę z politykami i urzędnikami o zmianę prawa – pisze „Rzeczpospolita”.

Gazeta podaje, że deweloperzy rozpoczną publiczną dyskusję dotyczącą zniesienia barier administracyjnych, które nie pozwalają im budować więcej. A gdyby prawo było lepsze, ceny mieszkań mogłyby spaść o ponad jedną dziesiątą. Firmy budowlane twierdzą, że umożliwiłoby to szybkie uchwalenia ustawy o VAT z określeniem definicji budownictwa społecznego objetego stawką 7 proc. VAT, zmiany w prawie budowlanym pozwalające przyspieszyć procedury oraz nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym.

Warto powalczyć o tę obniżkę – pisze „Rzeczpospolita” – bo od kilku lat mieszkania szybko drożeją. W centrach miast cena metra kwadratowego często przekracza 10 tys. zł. Dzieje się tak, bo brakuje nowych działek budowlanych. W Warszawie w ciągu ostatnich dwóch lat grunty zdrożały o 200 – 300 procent. Coraz częściej kupują je jedynie zagraniczni deweloperzy. Na przykład, kiedy niedawno w Warszawie sprzedawano zajezdnię przy ul. Inflanckiej, polscy inwestorzy wycofali się z licytacji, kiedy cena za nieruchomość osiągnęła 90 mln zł.

Odkładanie decyzji o utrzymaniu obniżonej stawki powoduje gorączkę na rynku, nakręcającą dodatkowo ceny mieszkań. - Utrzymywanie tej sytuacji doprowadzi do krachu, bo to jest jak bańka na giełdzie. Z jednej strony pompuje się popyt, m.in. poprzez kredyty hipoteczne, z drugiej wstrzymuje się podaż. Dlatego właśnie mówimy o stanie wyjątkowym - mówi rozmówca gazety Marek Poddany, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Źródło: Beata Kalinowska, „Rzeczpospolita”, 08.06.2006 | 2006-06-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianękamienice na zamianędomy do kupieniadomy na sprzedaż powiat Biłgorajskidomy na wynajem powiat M. Gdyniamieszkania na sprzedaż gmina Zamośćlokale użytkowe na sprzedaż gmina Krzyż Wielkopolskimieszkania na wynajem w Sokółkachmieszkania na wynajem w Raszewachmieszkania na sprzedaż w Borucinie

Deweloperzy

);