Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Budownictwo w czołówce zadłużonych

Magdalena Hojniak | 2019-02-12

Budownictwo w czołówce zadłużonych
Handel, przemysł i budownictwo wśród najbardziej zadłużonych sektorów gospodarki

Najwięcej zaległości w 2018 r. odnotowano w handlu, przemyśle i budownictwie. Tuż za niechlubnym podium znalazła się obsługa rynku nieruchomości.

Niespłacone zobowiązania to domena 3 sektorów rynku. Największe problemy z terminowym regulowaniem świadczeń dostrzeżono w handlu, gdzie zalegająca kwota sięgnęła w 2018 r. 6,5 mld zł. W porównaniu z rokiem poprzedzającym wzrosła ona aż o 1/5. Kolejne pozycje na liście dłużników zajmują przemysł i budownictwo. Zaległe kwoty w przemyśle oszacowano na 5,11 mld zł, natomiast w budownictwie 4,75. Te trzy gałęzie gospodarki odpowiadają za ponad 61 proc. ogólnego zadłużenia. Tuż za pierwszą trójką uplasowała się obsługa rynku nieruchomości z wynikiem zdecydowanie niższym, bo wynoszącym 1,68 mld zł.

Do rejestru dłużników najwięcej informacji o zaległościach wpłynęło w ostatnim kwartale 2018 r., kiedy to suma wynikająca z zaległości zwiększyła się o 1,37 mld zł. Największy wzrost zaległości odnotowano jednak w transporcie – osiągając 37 proc., przekroczył 2-krotność ogólnego wzrostu zadłużenia.

Według analizy BIK InfoMonitor największym ryzykiem obarczone jest zawieranie kontraktów z firmami z transportu, górnictwa czy dostawcami wody i zajmującymi się gospodarką odpadami oraz ściekami – to one mają największe trudności z terminowym wywiązywaniem się z płatności. Odsetek przedsiębiorstw, które spóźniają się z zapłatą, kształtuje się w granicach 8,5-8,9 proc., podczas gdy dla całej gospodarki jest to 6,1 proc.  

Źródło: KRN.pl | 2019-02-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Nowa 5 dzielnica - lokale...
NY Residence, lokal usługowy
START CITY
Sand Hotel ****

Nowa 5 dzielnica - lokale...

Kraków, Krowodrza, ul. Wrocławska 

NY Residence, lokal usługowy

Kraków, Krowodrza, ul. Wrocławska 

START CITY

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul.... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażgaraże do kupienialokale użytkowe na wynajemdomy na sprzedaż powiat Piotrkowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kieleckimieszkania na wynajem gmina Hajnówkalokale użytkowe na sprzedaż gmina Zakrzówekmieszkania na wynajem w Pucdomy na wynajem w Witowiedomy na sprzedaż w Grębocinie

Deweloperzy

);