Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce w pierwszych dziesięciu miesiącach roku

Anna Panikowska-Filipek | 2021-11-26

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce w pierwszych dziesięciu miesiącach roku
W pierwszych 10 miesiącach 21 r. budownictwo indywidualne wzrosło o 19,3 proc.

Bieżący rok jest rekordowy pod względem aktywności deweloperów oraz inwestorów indywidualnych. Do października oddali oni do użytku aż 1884,4 tys. nowych mieszkań. Jest to wynik o 4 proc. lepszy niż przed rokiem.

Lokale oddane do użytku

Z danych udostępnionych przez GUS wynika, że dynamika liczby mieszkań oddanych do użytku rok do roku jest obecnie na poziomie +104. W samym październiku przekazano 19 973 nowe lokale. Wyjątkowo dużą aktywnością wykazują się inwestorzy indywidualni. W pierwszych 10 miesiącach bieżącego roku dzięki nim powstało 71 200 mieszkań. Jest to zaskakująco wysoki, bo aż o 19,3 proc. przewyższający ubiegłoroczny wynik. Stanowi on 38,6 proc. ogółu. Natomiast deweloperzy odpowiadają za przekazanie do użytku 109 400 nowych lokali. Tutaj widoczny jest prawie 4,5 proc. spadek w odniesieniu do analogicznego okresu w 2020 r. Ich wkład w ogólny wynik rynku wynosi 59,3 proc. Łączna powierzchnia powstałych mieszkań wyniosła 17,2 mln mkw. W ubiegłym roku było to o 9,6 proc. mniej. Średni metraż jednego lokalu wynosi natomiast 93,5 mkw.


Wydane pozwolenia na budowę

Obserwując dynamikę na rynku nieruchomości, należy się również przyjrzeć ilości wydanych pozwoleń na budowę. W okresie od stycznia do października 2021 r. zarejestrowano ich 283 400. Daje to wynik wyższy niż w 2020 r. o 29,2 proc. Większość z nich, bo aż 174 400, otrzymali deweloperzy. Inwestorzy indywidualni otrzymali 105 700 pozwoleń na budowę lub dokonali zgłoszenia z projektem budowlanym.


Rozpoczęte inwestycje

Również pod względem rozpoczętych budów był to intensywny i owocny okres. Jak podaje GUS, w pierwszych 10 miesiącach roku podjęto pracę nad 239 000 nowych mieszkań. To prawie o 28 proc. lepszy wynik niż w analogicznym okresie 2020 r. Zdecydowana większość, bo aż 140 900 nowopowstających mieszkań należy do deweloperów. Zwiększyli ono swoją aktywność względem ubiegłego roku o 33,8 proc. Natomiast inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 93 900 lokali mieszkalnych, czyli o 19,4 proc. więcej niż w 2020 r.  

Źródło: KRN.pl | 2021-11-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażkamienice na zamianędomy na wynajem powiat M. Gorzów Wielkopolskilokale użytkowe na wynajem powiat Puckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Malborkdomy na sprzedaż gmina Kamień Krajeńskidomy na wynajem w Lubieniu Kujawskimdomy na wynajem w Dębiniemieszkania na sprzedaż w Matysówce

Deweloperzy

);