Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Budownictwo mieszkaniowe w 2021 r. We wrześniu więcej mieszkań oddanych do użytku.

Anna Panikowska-Filipek | 2021-10-22

Budownictwo mieszkaniowe w 2021 r. We wrześniu więcej mieszkań oddanych do użytku.
W ciągu pierwszych 9 miesięcy roku powstało 164 400 mieszkań.

Jak podaje GUS, w ubiegłym miesiącu deweloperzy oddali do użytku aż 14 514 nowych lokali mieszkalnych w całej Polsce. Jest to wynik o ponad 26 proc. lepszy niż w sierpniu br. oraz ponad 16 proc. wyższy niż przed rokiem.

Coraz więcej inwestycji prywatnych

Z raportu GUS-u wynika również, że w ciągu pierwszych 9 miesięcy roku powstało 164 400 mieszkań. Ten wynik także jest lepszy od ubiegłorocznego. Różnica wynosi 5,2 proc. Znaczna większość, bo aż 97 300 z nowopowstałych mieszkań pochodziło od deweloperów. Warto jednak zwrócić uwagę na rosnący wkład w budowę inwestorów indywidualnych. W okresie od stycznia do września 2021 r. oddali oni do użytku 63 800 nowych lokali, co stanowi wynik aż o 21,3 proc. wyższy, niż w ubiegłym roku. Ogółem inwestycje deweloperskie oraz prywatne stanowiły 98 proc. rynku. Pozostałe 2 proc. to mieszkania socjalne, komunalne oraz społeczne. W badanym okresie powstało ich zaledwie 3 318, lecz jest to wynik lepszy niż przed rokiem. Wtedy oddano ich do użytku tylko 2 567.


Całkowita powierzchnia mieszkań oddanych do użytku od stycznia do września br. wyniosła 15,4 mln mkw. Jest to wynik o 11 proc. wyższy niż w ubiegłym roku. Natomiast średni metraż jednego lokalu to 93,7 mkw.

 

Popyt  na mieszkania ciągle wyższy niż podaż

Zwiększona aktywność deweloperów ma być odpowiedzią na wyjątkowo dużym zainteresowaniem mieszkaniami z rynku pierwotnego. Póki co, popyt wciąż jednak znacznie przekracza podaż. Warto jednak zaznaczyć, że zwiększyła się także liczba wydanych pozwoleń na budowę (32,4 proc. więcej niż przed rokiem) oraz inwestycji, nad którymi prace już rozpoczęto (29, 3 proc. więcej). 

Źródło: KRN.pl | 2021-10-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciakamienice na sprzedażmieszkania na wynajemdomy na sprzedaż powiat M. Żorylokale użytkowe na sprzedaż powiat Mikołowskidomy na sprzedaż gmina Siemkowicemieszkania na sprzedaż gmina Bielsk Podlaskidomy na sprzedaż w Rudawcedomy na wynajem w Skajbotachmieszkania na wynajem w Sobkowe

Deweloperzy

);