Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Branża budowlana boi się o swoją przyszłość

Magdalena Hojniak | 2019-01-09

Branża budowlana boi się o swoją przyszłość

Branża budowlana wchodzi na grząski grunt. Na horyzoncie zagrożenia mogące przerwać dobrą passę. Skutki odczują klienci.

Wyjątkowo niepewna przyszłość czeka polski rynek budowlany. Nie wiadomo, czego można się spodziewać, a kondycja sektora stoi pod znakiem zapytania. Obawy przedsiębiorców potęguje niedobór pracowników, którzy są zainteresowani pracą również w innych branżach, przez co coraz trudniej o kadrę. W efekcie może to wstrzymać realizację wielu przedsięwzięć. W raporcie „Budownictwo przyszłości. Pod lupą” przygotowanym przez ekspertów Europejskiego Funduszu Leasingowego, problem ten został wymieniony jako jeden z 5 czynników zagrażających budownictwu w najbliższym czasie. Oprócz tego problematyczna okazuje się kwestia konieczności realizacji wielu inwestycji, co prowadzi do skumulowania działań budowlanych. Główną przyczyną zjawiska jest obowiązek wykorzystania europejskich funduszy. To z kolei odbija się na liczbie zakończonych sukcesem przetargów. Wciąż drożejące materiały budowlane oraz usługi determinujące ofertowe kwoty zmuszają inwestorów do rezygnacji, gdyż nie posiadają oni dostatecznych środków. Jak się okazuje, choć przychody firm rosną, rentowność wykazuje tendencję spadkową. Dla branży nie bez znaczenia pozostają również zmiany, jakie zaszły w systemie podatkowym. Obowiązujący od 2017 r. odwrócony VAT sprawił, że szczególnie niewielkim przedsiębiorstwom coraz trudniej jest utrzymać płynność finansową.

Z odpowiedzi udzielonych przez przedsiębiorców budowlanych w ankiecie Europejskiego Funduszu Leasingowego wynika, że jedynie 37 proc. osób związanych z branżą budowlaną jest spokojna o jej przyszłość. Niepewność odczuwa 38 proc., natomiast 25 proc. uważa, że w ciągu najbliższych 10 lat sytuacja społeczno-ekonomiczna pokrzyżuje plany inwestycyjne.

Jak pisze Rzeczpospolita, najwięcej znaków zapytania dostrzegają przedsiębiorcy związani z mieszkaniówką. Na to, co przyniesie przyszłość, pozytywnie nastawiają się firmy działające na wielką skalę, których działalność nie jest związana z kubaturą mieszkaniową.  

Źródło: RP.pl | 2019-01-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


2.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
START CITY
Inwestycja Cieślewskiego 7A

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

START CITY

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul.... 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniainne nieruchomości na wynajemmieszkania do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Kamieńskidomy na sprzedaż powiat Koszalińskimieszkania na wynajem gmina Lubniewicemieszkania na sprzedaż gmina Krośnicemieszkania na wynajem w Maksymilianowiemieszkania na sprzedaż w Agatówcedomy na wynajem w Pawłowicach

Deweloperzy

);