Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Brak ofert w biurach – popyt znacznie przewyższa podaż

2006-03-31

Brak ofert w biurach – popyt znacznie przewyższa podaż

Kraków ma obecnie swoje „pięć minut” i niebywałą szansę na rozwój właściwie w każdym zakresie. Rodzi się jedynie pytanie, czy miasto podoła i wykorzysta tę szansę. Wiele obaw budzi bardzo powolny rozwój infrastruktury, chaos urbanizacyjny w mieście i opóźniające się inwestycje drogowe.

Krakowski rynek nieruchomości przeżywa swoisty „cud nad Wisłą”. Popyt kilkakrotnie przewyższa podaż i wygląda na to, że ten stan utrzyma się przez minimum dwa lata. Sytuacja ta dotyczy właściwie każdego segmentu rynku – począwszy od powierzchni magazynowych, a skończywszy na małych, ekskluzywnych apartamentach na Starym Mieście. Najbardziej spektakularne dane dotyczą jednak rynku mieszkaniowego, a informacje na temat braku mieszkań w Krakowie pojawiają się w wiadomościach ogólnopolskich stacjach radiowych. Ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym rosną z dnia na dzień, codziennie ubywa też ofert w biurach pośrednictwa i u deweloperów. Obecnie sprzedawane są mieszkania z terminem oddania na koniec 2007 roku. Dynamika wzrostu cen jest na tyle duża, że klienci często podpisują umowy rezerwacyjne lub przedwstępne z zamiarem późniejszej odsprzedaży po znacznie wyższej cenie. Teoretycznie lepsza sytuacja ma miejsce na rynku domów i działek. Ceny w tym segmencie rosną wolniej, a oferta jest znacznie bogatsza. Z praktyki jednak wynika, że bardzo trudno jest dopasować ofertę do znacznie wyższych wymagań klientów w tym zakresie.

Na rynku komercyjnym sytuacja bynajmniej nie jest lepsza. Brakuje zarówno powierzchni handlowych, biurowych, jak i magazynowych. Śledząc plany deweloperów, nie możemy oczekiwać na tym polu żadnej poprawy. W segmencie biur większość planowanych na początek przyszłego roku budynków już została objęta przedwstępnymi umowami najmu. Szczególnie w ciągu ostatnich tygodni zaobserwowaliśmy w naszym biurze wzrost liczby zgłoszeń inwestorów instytucjonalnych poszukujących wszelakiego rodzaju nieruchomości. Najczęstsze pytania dotyczą: działek pod budownictwo mieszkaniowe i komercyjne (najlepiej z WZiZT, ale nie jest to warunek konieczny), atrakcyjnie położonych lokali handlowych – najlepiej w szeroko pojmowanym Śródmieściu (tu często stan techniczny i cena nie grają roli), kamienic, budynków biurowych i handlowych (najlepiej w pełni skomercjalizowanych).

W tym ostatnim przypadku inwestor nabywa nie tyle nieruchomość, co zysk wynikający z umów najmu. Niestety, coraz częściej jesteśmy zmuszeni odsyłać takich inwestorów „z kwitkiem”. Mamy sporą bazę danych klientów oczekujących na takie, jak wyżej wymienione, nieruchomości, ale oferta, jaką im przedstawiamy nie jest dla nich satysfakcjonująca. Wynajęte w pełni obiekty komercyjne w Krakowie oferują nadal wyższą stopę zwrotu niż analogiczne w Warszawie. Kraków ma obecnie swoje „pięć minut” i niebywałą szansę na rozwój właściwie w każdym zakresie. Rodzi się jedynie pytanie, czy miasto podoła i wykorzysta tę szansę. Wiele obaw budzi bardzo powolny rozwój infrastruktury, chaos urbanizacyjny w mieście i opóźniające się inwestycje drogowe.

Łukasz Wysocki – specjalista ds. nieruchomości mieszkaniowych

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 7/2006 | 2006-03-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęinne nieruchomości do kupieniadomy do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Gostyńskimieszkania na sprzedaż powiat M. Grudziądzdomy na wynajem gmina Leskodomy na sprzedaż gmina Łaniętamieszkania na sprzedaż w Kaliskumieszkania na wynajem w Wargówkodomy na sprzedaż w Bubele

Deweloperzy

);