Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Brak działek blokuje budowę kolejnych apartamentowców

Emilia Rudzka | 2020-11-12

Brak działek blokuje budowę kolejnych apartamentowców
W polskich miastach jest coraz mniej lokalizacji, które mogłyby zostać przeznaczone na apartamentowc

Rozwój rynku apartamentowców spowolnił. Na terenie naszego kraju jest kilkanaście obiektów oferujących mieszkania luksusowe. Problemem jest przede wszystkim brak atrakcyjnych działek w centrach miast, które mogłyby być wykorzystane na tego typu inwestycje.

Rozwój luksusowych projektów mieszkaniowych w Polsce

W rozmowie z MarketNews24 Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający Catella Polska przyznaje, że w Polsce pojęcie „apartamentu” jest nadużywane. Zwraca uwagę na to, że obiekt musi spełniać kilka warunków, aby nazwać go mianem apartamentowca.
Przede wszystkim powinien mieć unikalną lokalizację (np. w centrum miasta lub w innej atrakcyjnej dzielnicy). Ponadto wyróżnia się wielkością – jego powierzchnia to co najmniej 100 mkw. Składa się z 2-3 sypialni, a więc jest to mieszkanie bardzo duże.
Apartamenty charakteryzują się ponadstandardowym wykończeniem zarówno samego mieszkania, jak i całego budynku. Unikalna jest także architektura obiektu, która podkreśla wysoką klasę.

W samej Warszawie jest kilka, maksymalnie 10 obiektów, o których można powiedzieć, że są to apartamenty. W innych większych miastach 1-3 budynki. Obiekty, które zlokalizowane są na obrzeżach miast, zazwyczaj są willami, willami miejskimi – zaznacza Węglicki. W całym kraju obiektów, które można nazwać apartamentowcami, jest maksymalnie 20.


Jakie trudności napotyka rynek mieszkań luksusowych?

W polskich miastach jest coraz mniej lokalizacji, które mogłyby zostać przeznaczone na kolejne budynki o wysokim standardzie. W Warszawie w centrum miasta nie są realizowane żadne nowe inwestycje, które można byłoby określić mianem apartamentowca.
Pewnym rozwiązaniem mogłoby być rozpoczęcie inwestycji w bardzo atrakcyjnych dzielnicach miast (typu Powiśle w Warszawie). Często, nawet jeżeli gdzieś są atrakcyjne działki, mają one tak skomplikowaną sytuację prawną, że trudno cokolwiek na nich zbudować. Taki problem występuje szczególnie w Warszawie.

Główną trudnością, która stoi przed rynkiem mieszkań luksusowych, jest zatem ograniczona podaż gruntów, która nadaje się na tego typu inwestycje. Nie brakuje inwestorów, lecz rynek cierpi na niedostatek zróżnicowanego produktu. Klienci kupujący mieszkania luksusowe lubią mieć możliwość wyboru spośród bogatej oferty.


Popyt na rynku mieszkań luksusowych

Popyt na rynku mieszkań luksusowych jest duży. Apartamenty wybierają najczęściej osoby, które nie tylko mają na to środki, ale także prowadzą działalności, które dobrze funkcjonują również w czasach kryzysu. Dla niektórych jest to lokata kapitału, dla innych natomiast miejsce do zamieszkania. Zdaniem Węglickiego bariery występują przede wszystkim od strony podaży, a nie popytu.

Źródło: KRN.pl | 2020-11-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajemlokale użytkowe do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Lubelskimieszkania na sprzedaż powiat Kartuskilokale użytkowe na wynajem gmina Zagrodnodomy na wynajem gmina Krasnemieszkania na sprzedaż w Boguszachmieszkania na wynajem w Szuminiedomy na wynajem w Romanówce

Deweloperzy

);