Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Brak certyfikatów ograniczy obrót nieruchomościami

2007-10-05

Brak certyfikatów ograniczy obrót nieruchomościami

Rozporządzenia określające zakres szkolenia osób, które chcą wydawać certyfikaty energetyczne, nie zostały jeszcze przygotowane przez Ministerstwo Budownictwa. Zdaniem ekspertów brak odpowiednio wyszkolonych certyfikatorów może sparaliżować rynek obrotu nieruchomościami.

Rozporządzenia określające zakres szkolenia osób, które chcą wydawać certyfikaty energetyczne, nie zostały jeszcze przygotowane przez Ministerstwo Budownictwa – czytamy w „Gazecie Prawnej”. Zdaniem ekspertów brak odpowiednio wyszkolonych certyfikatorów może sparaliżować rynek obrotu nieruchomościami.

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane wprowadzająca obowiązek posiadania i sporządzania certyfikatów zużycia energii budynków, pozostaje martwa, gdyż Ministerstwo Budownictwa nie przygotowało rozporządzeń wykonawczych – podaje dziennik. Nadal nie wiadomo np., jak mają wyglądać certyfikaty i ile będą kosztować. Z powodu braku odpowiednich rozporządzeń nie mogą rozpocząć się szkolenia osób, które będą odpowiedzialne za wystawianie certyfikatów.

Sytuacja ta może doprowadzić do paraliżu rynku nieruchomości – czytamy dalej. Według danych z Krajowej Rady Notarialnej co roku w Polsce przeprowadza się około 500 tys. transakcji zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Do tego każdego roku setki tysięcy mieszkań są wynajmowane.

Jak zauważa rozmówca „Gazety Prawnej”, Marcin Piotrowski, wiceprezes Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości, tylko w 2009 roku może być potrzebnych nawet 1 mln certyfikatów. Z powodu tak dużego zapotrzebowania na ten rodzaj dokumentów już w pierwszym roku obowiązywania nowelizacji rysuje się poważny problem w obrocie nieruchomościami – dodaje Marcin Piotrowski.

Więcej w „Gazecie Prawnej”.

Źródło: Arkadiusz Jaraszek, „Gazeta Prawna” 5.10.2007 | 2007-10-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciakamienice do kupieniadomy na sprzedaż powiat M. Łódźmieszkania na sprzedaż powiat M. Siedlcemieszkania na wynajem gmina Wodzieradydomy na wynajem gmina Turekmieszkania na sprzedaż w Przybysławicachdomy na wynajem w Grędzicachmieszkania na wynajem w Gąskach

Deweloperzy

);