Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Banki szykują się do podwyższenia oprocentowania kredytów walutowych

2006-06-12

Banki szykują się do podwyższenia oprocentowania kredytów walutowych

Kończy się era supertanich kredytów walutowych w polskich bankach. Przyczynił się do tego Europejski Bank Centralny, który podniósł w czwartek stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Kończy się era supertanich kredytów walutowych w polskich bankach. Przyczynił się do tego Europejski Bank Centralny, który podniósł w czwartek stopy procentowe o 25 punktów bazowych – pisze „Gazeta Prawna”. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że w ślad za EBC pójdzie również centralny bank Szwajcarii. Oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich może wzrosnąć w ciągu roku nawet o 1 pkt proc.

Dziennik przewiduje, że do podwyżek dojdzie już na czwartkowym posiedzeniu centralnego banku Szwajcarii – według ekonomistów stopy procentowe wzrosną o ok. 25 punktów bazowych, czyli niewiele, tyle że podwyżek stóp ma być więcej.

Rozmówca GP Dariusz Winek, główny ekonomista Banku Gospodarki Żywnościowej, szacuje, że w tym roku dojdzie do dwóch podwyżek, łącznie o 50 punktów bazowych. Analityk TMS Brokers, Marek Rogalski z kolei uważa, że będą trzy podwyżki – łącznie o 75 pkt bazowych.
Zgodnie z najbardziej pesymistycznymi prognozami oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich może wzrosnąć w ciągu roku nawet o 1 pkt proc.

Według dziennika negatywne skutki podwyżek najbardziej odczują ci, którzy zadłużyli się na wyższe kwoty. Ponadto osoby, które dopiero myślą o zaciągnięciu kredytu, mogą go nie otrzymać. Zwłaszcza że po 1 lipca wzrosną wymagania banków dotyczące zdolności kredytowej klientów ubiegających się o kredyt walutowy.

Zagrożeniem dla budżetów domowych może być również umocnienie się franka szwajcarskiego względem złotego, co również podnosi koszt zadłużenia – pisze dalej „Gazeta Prawna”. Wielu analityków uważa jednak, że widoczny jest długoterminowy trend umacniania się polskiej waluty, choć czarnego scenariusza nigdy nie można wykluczyć.

Zdaniem większości ekspertów zapowiadane podwyżki stóp procentowych mogą zwiększyć koszty kredytów tylko nieznacznie. Po drugie, warto pamiętać o kosztach przewalutowania kredytu na złotowy, które w tej sytuacji powinno być traktowane jako ostateczność.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej”.

Źródło: Maciej Bednarek, „Gazeta Prawna”, 12.06.2006 | 2006-06-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniadomy na wynajeminne nieruchomości na wynajemdomy na wynajem powiat Sierpeckimieszkania na sprzedaż powiat Inowrocławskimieszkania na wynajem gmina Rusinówlokale użytkowe na wynajem gmina Garbatka-Letniskodomy na sprzedaż w Jankowiemieszkania na wynajem w Zalesiemieszkania na sprzedaż w Wychylówka

Deweloperzy

);