Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Banki łagodzą wymagania kredytowe – raport NBP

Anna Panikowska-Filipek | 2021-05-07

Banki łagodzą wymagania kredytowe – raport NBP
W I ke. 20121 r. 66 proc. banków złagodziło wymagania w kwestii udzielania kredytów mieszkaniowych..

Jak co kwartał Departament Stabilności Finansowej NBP opublikował raport „Sytuacja na rynku kredytowym”. Wynika z niego, że większość banków zmniejsza dotychczasowe wymagania dotyczące udzielania kredytów mieszkaniowych.

Raport NBP powstał na podstawie ankiety, uzupełnionej przez 23 różne banki łącznie posiadające ponad 85 proc. udziałów w rodzimym rynku kredytów mieszkaniowych. Dotyczy on I kwartału 2021 r.

Co się zmieniło w tym okresie?

Okazuje się, że zdecydowana większość, bo ponad 66 proc. banków złagodziła swoje wymagania w kwestii udzielania kredytów mieszkaniowych. Dotyczy to głównie wysokości wkładu własnego oraz marży. Oznacza to, że po znacznym podniesieniu ich w początkowej fazie pandemii, sytuacja zaczyna wracać do normy. Za ważne przy podejmowaniu tej decyzji czynniki ankietowani uznali również poprawę ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju oraz stabilizację na rynku nieruchomości. Jednocześnie warto zaznaczyć, że część banków zdecydowała się na podniesienie marży dla tzw. kredytów wysokiego ryzyka. Zabieg ten ma stanowić rodzaj zabezpieczenia.

Prognozy NBP na II kwartał roku również są optymistyczne. Szacuje się, że polityka łagodzenia wymagań kredytowych będzie kontynuowana, tym bardziej że znacznie wzrasta na nie popyt. Z raportu wynika, że większe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi zauważono już w I kwartale. Trend ten potwierdziło 58 proc. ankietowanych banków, a 22 proc. uznało go za znaczny. Z dużym prawdopodobieństwem utrzyma się on przez kolejne miesiące.  

Źródło: KRN.pl | 2021-05-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniadomy na zamianędziałki na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Nidzickimieszkania na wynajem powiat Radziejowskimieszkania na wynajem gmina Karlinolokale użytkowe na wynajem gmina Rybczewicemieszkania na wynajem w Odcinkudomy na wynajem w Gołyniudomy na sprzedaż w Kawce

Deweloperzy

);