Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Atrakcyjniejsze kredyty również na przebudowę?

2006-07-27

Atrakcyjniejsze kredyty również na przebudowę?

Zwrot połowy odsetek od kredytów hipotecznych zaciąganych na przebudowę budynku mieszkalnego przewiduje rządowa poprawka do projektu ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Zwrot połowy odsetek od kredytów hipotecznych zaciąganych na przebudowę budynku mieszkalnego przewiduje rządowa poprawka do projektu ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Poprawkę przyjęły w środę senackie komisje gospodarki narodowej oraz rodziny i polityki społecznej – pod obrady Senatu trafi na początku sierpnia. Zakłada ona możliwość wzięcia kredytu również na „nadbudowę, przebudowę, rozbudowę budynku mieszkalnego lub adaptację budynku o innym przeznaczeniu (...) w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość".

Uchwalona przez Sejm ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania przewiduje dopłaty do kredytów na zakup mieszkania lub domu w formie 50 proc. zwrotu odsetek dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci, pod warunkiem że nie mają jeszcze mieszkania – własnego ani w spółdzielni mieszkaniowej. Ponadto powierzchnia domu nie może przekroczyć 140 m kw., a mieszkania – 75 m kw. W wypadku domu państwo dopłaci do części kredytu, która obejmuje 70 m kw. jego powierzchni, a w wypadku mieszkania – odpowiednio do 50 m kw. Dofinansowanie ma również objąć mieszkania i domy kupowane na rynku wtórnym i można z niego skorzystać tylko raz. Warunkiem otrzymania kredytu preferencyjnego, który trudno będzie spełnić w dużych aglomeracjach, ma być konieczość zakupu mieszkania po cenie nieprzekraczającej lokalnego wskaźnika ceny metra kwadratowego, ogłaszanego raz na pół roku przez wojewodę (w Warszawie na przykład średnia z dwóch ostatnich wskaźników wynosi 3883,50 zł, podczas gdy średnia cena 1 m kw. nowego mieszkania to obecnie ok. 6000 zł).

Jeżeli Senat nie wniesie poprawek, ustawa wejdzie w życie już we wrześniu.

W tej chwili średnia cena m.kw. nowego mieszkania w Warszawie to ok. 6000 zł, podczas gdy graniczna cena uprawniająca do skorzystania z dopłat wyniosłaby w tej chwili 4008 zł (o 33 proc. mniej). We Wrocławiu odpowiednio: 4813 zł i 2628 zł (o 45 proc. mniej). Wzrośnie natomiast opłacalność budowy tanich, małych domów systemem gospodarczym.

Źródło: | 2006-07-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianękamienice na wynajemlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Myszkowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kamiennogórskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Krasnelokale użytkowe na sprzedaż gmina Bielawadomy na wynajem w Orchówkudomy na sprzedaż w Dębowej Górzedomy na wynajem w Bógwidzach

Deweloperzy

);