Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Apel w sprawie zmian dotyczących fotowoltaiki

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-06-14

Apel w sprawie zmian dotyczących fotowoltaiki
Przydomowa fotowoltaika dotąd oznaczała tańszy prąd, ma to się zmienić po 1.01.2022 r.

Polski Alarm Smogowy sprzeciwia się zaproponowanej przez rząd likwidacji od 1 stycznia 2022 r. opustów dla prosumentów. W czwartek 10 czerwca wystosował w tej sprawie pismo do premiera.

Polski Alarm Smogowy zaapelował do Prezesa Rady Ministrów o utrzymanie systemu opustów dla gospodarstw domowych, które zdecydują się na czyste ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła, jako rozwiązanie sprzyjające walce o czyste powietrze w naszym kraju oraz przyspieszające rozwiązanie problemu zanieczyszczeń powietrza.
Proponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą likwidacji dotychczasowego, korzystnego dla prosumentów, systemu rozliczeń za energię produkowaną w ich przydomowych instalacjach.

 

Zmiany utrudnią walkę o czyste powietrze

Dotychczas dzięki opustom, czyli systemowi net-meteringu, prosumenci mogli w sposób barterowy odzyskać do 80 proc. wyprodukowanej energii. Teraz zostanie on zastąpiony przez zwykłą sprzedaż nadwyżek energii.
Portal wysokienapiecie.pl obliczył, że przeciętne gospodarstwo domowe, zużywające w domu jednorodzinnym 4,5 MWh energii elektrycznej rocznie bez fotowoltaiki za tę ilość energii poniosłoby w tym roku koszt nieco ponad 3 tys. zł. Z kolei z instalacją fotowoltaiczną o mocy 5,5 kW w ramach taryfy G11 roczne rachunki spadłyby do ok. 100 zł. Jednak po zmianach, uwzględniając obecne stawki, oszczędność wyniosłaby tylko ok. 1 tys. zł na energii zużywanej bezpośrednio ze swojej instalacji fotowoltaicznej. Dokupienie reszty to koszt ok. 2 tys. zł (po 67 gr/kWh), z czego ze sprzedaży nadwyżek generowanych we własnej instalacji po cenie ustawowej (26 gr/kWh) udałoby się odzyskać niespełna połowę. Projektowane zmiany utrudnią więc walkę o czyste powietrze. Do tej pory bowiem wiodącym atutem fotowoltaiki i argumentem przekonującym społeczeństwo do jej montażu była m.in. możliwość skorzystania z opustów i atrakcyjnych rozliczeń nadwyżek energii.

W ostatnim czasie wiele gospodarstw domowych zdecydowało się̨ na inwestycję w przydomową produkcję energii elektrycznej. Niewątpliwym sukcesem okazał się̨ program „Mój Prąd” oraz możliwość skorzystania z termomodernizacyjnej ulgi podatkowej. Połączenie tych instrumentów z systemem opustów spowodowało, że liczba prosumentów sięga już pół miliona – czytamy w apelu Polskiego Alarmu Smogowego.

 

Tańszy prąd zachęcał do montażu pompy ciepła

Ponadto, przydomowa fotowoltaika dotąd oznaczała tańszy prąd, co z kolei zachęcało wiele osób do wymiany pieca węglowego na pompę ciepła – w kwietniu br. 20 proc. beneficjentów programu „Czyste Powietrze” zdecydowało się zamienić stary piec na pompę ciepła.

Wielu beneficjentów Czystego Powietrza decyduje się na zamianę pieca węglowego na ogrzewanie pompą ciepła właśnie ze względu na możliwość skorzystania z atrakcyjnego systemu rozliczeń i dostępu do taniej energii elektrycznej z własnej instalacji fotowoltaicznej – podkreślił Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Jego zdaniem planowane zmiany spowodują spadek zainteresowania tą formą ogrzewania.

Ponadto, PAS zwraca na jeszcze jeden ważny aspekt likwidacji opustów. Co prawda w tym roku popyt na fotowoltaikę osiągnie wysoki poziom, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że po 1 stycznia 2022 r. nastąpi gwałtowne załamanie i wiele firm działających na rynku paneli fotowoltaicznych zacznie bankrutować.
 

Źródło: KRN.pl | 2021-06-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajeminne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Nakielskilokale użytkowe na wynajem powiat Krotoszyńskidomy na wynajem gmina Porąbkadomy na sprzedaż gmina Pęcławdomy na wynajem w Jagodnedomy na wynajem w Rostkowicachmieszkania na sprzedaż w Dębnicy

Deweloperzy

);