Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

A prawo budowlane wciąż bez zmian

2006-07-05

A prawo budowlane wciąż bez zmian

Zapowiedziane w lutym zmiany w prawie budowlanym opóźniają się. Kolejne katastrofy to wynik złego funkcjonowania nadzoru budowlanego. Nadzór powinien być niezależny od samorządów i mieć większe kompetencje.

Zapowiedziane w lutym zmiany w prawie budowlanym opóźniają się. Kolejne katastrofy to wynik złego funkcjonowania nadzoru budowlanego. Nadzór powinien być niezależny od samorządów i mieć większe kompetencje – podaje „Gazeta Prawna”.

Inspektorzy nadzoru będą mogli uniemożliwić przeprowadzenie imprezy, jeśli uznają, że istnieje zagrożenie katastrofą – mówił GP w maju Piotr Styczeń, wiceminister budownictwa. Do tej pory jednak rząd nie zajął się projektem ustawy, chociaż rząd zapowiadał zmiany po katastrofie hali w Chorzowie.

Tymczasem w sobotę zawalił się wiadukt budowany na Zakopiance – czytamy dalej. Jedna osoba zginęła, a prokuratorzy rozpoczęli śledztwo, które ma wskazać przyczyny tragedii. Pojawiają się zarzuty, że zawinił również brak odpowiedniego nadzoru budowlanego.

- Tracimy na tym, że rząd zwleka z przedłożeniem projektu ustawy Prawo budowlane, a ostatnia tragedia to tylko potwierdza. Dzisiaj nadzór budowlany praktycznie nie funkcjonuje - mówi Łukasz Abgarowicz, poseł PO i szef sejmowej Komisji Infrastruktury.

Reforma nadzoru budowlanego była jedną z najbardziej istotnych propozycji zmian – przypomina „Gazeta Prawna”. Obecnie na szczeblu podstawowym jest on uzależniony od różnych uwarunkowań lokalnych. Powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego mogą być wydawane polecenia przez starostów lub burmistrzów. Resort budownictwa zapowiadał zlikwidowanie jednostek powiatowych i zastąpienie ich Okręgową Inspekcją Nadzoru Budowlanego.

Kolejne zmiany, które miały być wprowadzone – czytamy dalej – dotyczą doprecyzowania przepisów o obowiązku właścicieli i zarządców obiektów utrzymania ich w należytym stanie. Proponowano, by musieli oni zapewnić bezpieczeństwo użytkowania obiektu nie tylko w zakresie jego sprawności technicznej, ale również oddziaływania na niego czynników zewnętrznych. Niewykonanie tego obowiązku miało być zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Projekt ustawy zakładał także zwiększenie kontroli bezpieczeństwa budynków w sytuacjach nadzwyczajnych. Resort proponował wprowadzić kontrole bezpieczeństwa użytkowania obiektów w razie wystąpienia niekorzystnych zjawisk oddziałujących na obiekt. Dwa razy w roku trzeba by było kontrolować obiekty o powierzchni dachów powyżej 1000 mkw. Miałyby być one dokonywane przed i po zimie.

Więcej w dzisiejszej „Gazecie Prawnej”.

Źródło: Arkadiusz Jaraszek, „Gazeta Prawna”, 05.07.2006 | 2006-07-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemmieszkania na zamianękamienice do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Lubińskimieszkania na wynajem powiat Siedleckimieszkania na sprzedaż gmina Dzierżoniówdomy na wynajem gmina Wyszkidomy na wynajem w Wola Lipeckadomy na sprzedaż w Kościeliskiejdomy na wynajem w Orzechowie

Deweloperzy

);