Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Polska nie jest gotowa na szok cenowy

Joanna Kus | 2018-11-08

Polska nie jest gotowa na szok cenowy
Czeka nas dekada podwyżek cen energii elektrycznej

Trend wzrostowy dotyczący cen hurtowych energii elektrycznej w Polsce jest coraz bardziej wyraźny. Podwyżki to problem na kilka najbliższych lat.

Z prognozy opracowanej przez berlińską firmę doradczą Enervis Energy Consultanst i warszawską kancelarię prawną Solivan wynika, że taki stan będzie utrzymywał się aż do końca przyszłej dekady. Z kolei eksperci Instytutu Jagiellońskiego oceniają, że Polska znalazła się w trudnej sytuacji, bez planu transformacji energetycznej.

Polska energetyka jest słabo przygotowana na przyjęcie szoku cenowego odnośnie ceny energii. Brakuje nam polityki energetycznej, a także aktualizacji polityki surowcowej (dr Christian Schnell, Marcin Roszkowski, Instytut Jagielloński: Ceny energii).

Szacuje się, że zużycie energii elektrycznej przez krajową gospodarkę może pochłonąć 49,2 mld zł w 2019 r. i 55,6 mld zł w kolejnym roku. W stosunku do roku 2016 odnotujemy wzrost kosztów o odpowiednio ok. 15,7 i 22 mld zł. Duży problem będą mieli dostawcy energii, którzy z jednej strony powinni dostosować stawki do obowiązujących na rynku hurtowym, a z drugiej strony prowadzona przez nich polityka cenowa musi pozostać konkurencyjna, by nie spowodować przeniesienia niektórych gałęzi przemysłu poza granice Polski.

Na kryzys związany z podwyżkami cen energii elektrycznej najbardziej narażone są następujące sektory: hutnictwo, górnictwo, rolnictwo i transport, a także branże: chemiczna, papiernicza, szklarsko-ceramiczna, węglowodorów, drzewna i meblarska, przerobu gumy i tworzyw sztucznych oraz spożywcza. Wyższe koszty ponoszone przez producentów mogą odbić się na odbiorcach końcowych danego produktu czy usługi (np. podwyżki cen biletów w środkach transportu pasażerskiego). W tych okolicznościach prawdopodobnym scenariuszem wydaje się pogorszenie poziomu inflacji i konkurencyjności polskiej gospodarki.

Czekają nas także lata modernizacji krajowej sieci elektroenergetycznej, co pochłonie miliardy złotych, a w konsekwencji wpłynie na ceny dystrybucji prądu. Według analiz Instytutu Jagiellońskiego, dla gospodarstw domowych prognozowany wzrost to ok. 50 proc. kwoty rachunku za prąd.

Polska nie jest odosobnionym przypadkiem, inne kraje Europy również zmagają się z podwyżkami cen energii elektrycznej. Przykładowo w sierpniu 2018 r. podwyżki sięgnęły (w ujęciu rok do roku): 86 proc. w Niemczech i 53 proc. we Francji.

W grupie największego ryzyka są gospodarki, dla których główne źródło energii elektrycznej stanowią paliwa kopalne. Reforma europejskiego systemu handlu emisjami powoduje wyższe koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Systematycznie rosną również ceny węgla kamiennego w Polsce, jak i na świecie (z 50 dolarów za tonę w 2016 r. do 100 dolarów obecnie).  

Źródło: KRN.pl | 2018-11-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

Mira ⋅ 13-11-2018 | 15:53

Nie ma to jak pozbyć się z domu elektrycznego ogrzewania a żarówki wymienić na świeczki

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęinne nieruchomości do kupieniagaraże do kupieniamieszkania na wynajem powiat Skarżyskimieszkania na sprzedaż powiat Średzkimieszkania na sprzedaż gmina Tarnówdomy na wynajem gmina Łagiewnikidomy na wynajem w Anastazewiemieszkania na sprzedaż w Babiemieszkania na wynajem w Modrzewinie

Deweloperzy

);