Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

10 nowych miast na mapie Polski

Anna Panikowska-Filipek | 2020-07-22

10 nowych miast na mapie Polski
Od 2021 r. prawa miejskie nabędzie m.in Solec nad Wisłą, źródło: Wikipedia

Wraz z początkiem 2021 roku administracyjna mapa Polski ulegnie zmianom – przybędzie na niej 10 nowych miast, a 20 gmin zmieni swoją wielkość.

Informacje te można znaleźć w rozporządzeniu Rady Ministrów, przygotowanym przez MSWiA, którego projekt 20.07.2020 r. został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Wynika z niego, że w tym roku złożono 37 wniosków o ustalenie nowych granic gmin i miast lub zmianę ich dotychczasowej nazwy oraz nadanie miejscowościom praw miejskich. Po ich rozpatrzeniu MSWiA przychyliło się do przyznania statusu miasta 10 miejscowościom oraz zmiany granic 20 gmin. Rozpatrzenie wniosku i podjęcie ostatecznej decyzji należy do Rady Ministrów, która ma na to czas do końca lipca tego roku.

Nowe polskie miasta

Jeśli projekt rozporządzenia zostanie zatwierdzony, wraz z dniem 1.01.2021 r. mapa Polski zyska 10 nowych miast. Najwięcej, bo aż 3 z nich znajdują się w województwie mazowieckim. Są to: 

  • Solec nad Wisłą;
  • Sochocin;
  • Wiskitki

Kolejne miejscowości, które nabędą prawa miejskich to: 

  • Goraj i Kamionka w województwie lubelskim;
  • Budzyń i Koźminek w województwie wielkopolskim;
  • Dubiecko w województwie podkarpackim;
  • Wodzisław w województwie świętokrzyskim;
  • Kamieniec Ząbkowicki, znajdujący się na Dolnym Śląsku.

Na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez Radę Ministrów wpływ miało wiele czynników, m.in. cechy funkcjonalno-przestrzenne, świadczące o miejskim charakterze infrastruktury (zabudowa, obecność rynku itp.) czy fakt, że większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. W przypadku niektórych miejscowości, takich jak Goraj czy Kamionka akt ten byłby przywróceniem praw miejskich, z różnych powodów utraconych w przeszłości.

 

Źródło: KRN.pl | 2020-07-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemkamienice na zamianęgaraże na wynajemdomy na wynajem powiat Słubickimieszkania na wynajem powiat M. Siemianowice Śląskiemieszkania na sprzedaż gmina Łososina Dolnadomy na sprzedaż gmina Dębowa Łąkamieszkania na sprzedaż w Lubieszewiemieszkania na wynajem w Albinowie Dużymmieszkania na sprzedaż w Truskolasy-Niwisku

Deweloperzy

);