Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Jaki wpływ mają działania banków na rynek nieruchomości?

KRN.pl | 2011-11-21 r.

Komentarz KRN.pl: Jaki wpływ mają działania banków na rynek nieruchomości?

W sondzie KRN.pl przeprowadzonej w dniach od 14 do 21 listopada 2011 r. zadaliśmy użytkownikom portalu pytanie: Jaki wpływ mają działania banków na rynek nieruchomości? Zdecydowana większość uczestników badania (92 proc.) twierdzi, że wpływ banków jest znaczący.

W sondzie KRN.pl przeprowadzonej w dniach od 14 do 21 listopada 2011 r. zadaliśmy użytkownikom portalu pytanie: Jaki wpływ mają działania banków na rynek nieruchomości? Zdecydowana większość uczestników badania (92 proc.) twierdzi, że wpływ banków jest znaczący. Respondenci, którzy uważają, że banki odgrywają umiarkowaną lub wręcz niewielką rolę w kształtowaniu sytuacji na rynku nieruchomości są w mniejszości. Ostatnia sonda jest kontynuacją badania z poprzedniego tygodnia, w którym interesował nas pogląd na kwestię udziału banków w genezie powstania globalnego kryzysu finansowego. Ponad 95 proc. osób, które wzięły udział w sondzie uznało wtedy, że to głównie banki są odpowiedzialne za obecny stan dekoniunktury gospodarczej. 

Statystyki z przeprowadzonych sond nie są zaskoczeniem. Finansowanie gotówką w okresie hossy zakupów na rynku nieruchomości, należało do rzadkości. W czasie trwającej koniunktury gospodarczej na rynku i przy mniej restrykcyjnej polityce banków, większość osób posiłkowała się kredytem hipotecznym. Dość często spotykaną praktyką, było również udzielanie kredytów nawet do 100 proc. wartości nieruchomości.

Zaostrzenie polityki banków spowodowało, że liczba transakcji spadła praktycznie do 1/10 poziomu z lat ożywienia. Potencjalnymi klientami banków są obecnie osoby zamożne, które posiadają wysoką zdolność kredytową. Według informacji specjalistów z branży, połowa z obecnych nabywców posiada na tyle wysokie oszczędności, że jest w stanie zapłacić za zakup gotówką. Otrzymanie kredytu hipotecznego przez tę grupę, nie stanowi zatem problemu, ponieważ tacy klienci spełniają wysokie kryteria wymagane przy scoringu kredytowym. Banki w bezpośredni sposób wpływają więc na stymulowanie popytu efektywnego na rynku nieruchomości. Wprowadzenie restrykcyjnej polityki jest za to w stanie skutecznie wyhamować obrót na rynku nieruchomości. Spowolnienie wpływa negatywnie na rynek i wiąże się ze spadkiem dochodów firm działających w branży, wydłużeniem czasu oczekiwania na klienta i obniżkami cen na rynku nieruchomości. Należy również pamiętać, że banki mają znaczny wpływ na stronę podażową. Najczęściej bowiem inwestycje mieszkaniowe finansowane są przy wykorzystaniu kredytów inwestycyjnych.  

Restrykcje wprowadzone przez sektor bankowy, to przede wszystkim odpowiednie rekomendacje, które zawierają szereg reguł i wymagań stawianych klientom w procesie weryfikowania zdolności kredytowej. Podstawowym obostrzeniem wprowadzonym poprzez rekomendację S, jest ustalenie maksymalnego poziomu relacji zobowiązań do dochodów klienta w wysokości 42 proc. Oprócz tego, klienci, którzy zaciągają kredyt na okres przekraczający 25 lat, muszą wykazać zdolność kredytową tak, jakby kredyt był zaciągnięty na lat 25. Poprawie koniunktury nie sprzyja również decyzja o powolnym wygaszaniu programu dopłat rządowych „Rodzina na swoim”. Wymagania dla osób kwalifikujących się do programu zostały podniesione, ograniczając tym samym skutecznie dostęp do kredytów preferencyjnych.

 

Jaki wpływ mają działania banków na rynek nieruchomości?
• znaczący (92.0%)
• umiarkowany (6.0%)
• niewielki (2.0%)

 

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniakamienice do kupieniahale i magazyny do kupieniadomy na wynajem powiat Nakielskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kolbuszowskimieszkania na sprzedaż gmina Lubrzadomy na sprzedaż gmina Purdamieszkania na sprzedaż w Potulicachmieszkania na wynajem w Mleczkowiedomy na sprzedaż w Kaplinie

Deweloperzy

);