Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Czy pośrednik nieruchomości to zawód gwarantujący wysoki poziom dochodów?

KRN.pl | 2011-10-18 r.

Komentarz KRN.pl: Czy pośrednik nieruchomości to zawód gwarantujący wysoki poziom dochodów?

Użytkownicy portalu sceptycznie odnieśli się do możliwości uzyskiwania wysokich dochodów w zawodzie pośrednika nieruchomości.

Użytkownicy portalu KRN.pl sceptycznie odniesli się do możliwości uzyskiwania wysokich dochodów w zawodzie pośrednika nieruchomości. W sondzie pt. „Czy pośrednik nieruchomości to zawód gwarantujący wysoki poziom dochodów?" aż 62,4 proc. respondentów uznało, że pracując w tej branży samo posiadanie licencji zawodowej nie wystarczy aby otrzymywać wysokie wynagrodzenie. Negatywne podejście uczestników sondy może wynikać z sygnałów, które ostatnio płyną z rynku nieruchomości. Oczywistym jest fakt, że ostatnie miesiące, a nawet lata nie należą do najławiejszego okresu dla rynku nieruchomości. Dotyczy to zresztą nie tylko sytuacji w Polsce. Na całym świecie dynamika obrotu rynku nieruchomości zmniejszyła się kilkukrotnie w wyniku perturbacji na rynkach finansowych.

Pośrednik nieruchomości w czasach dekoniunktury to działalność dla osób wytrwałych i zdeterminowanych. Pogorszenie sytuacji gospodarczej wpływa na spadek popytu efektywnego wśród klientów oraz na zmniejszenie aktywności na rynku kredytów hipotecznych. Klienci biur pośrednictwa nieruchomości zachowują się zdecydowanie bardziej ostrożnie i niepewnie. Ich działania cechują się wysokim poziomem ostrożności. Ma to negatywnie odzwiercedlenie na liczbie zawieranych miesięcznie transakcji. Z tego też m.in. powodu ponad 60 proc. odnosi się do tematu wynagrodzeń bardzo sceptycznie.

Około 25 proc. jest natomiast odmiennego zdania uznając, że pośrednik nieruchomości jest zawodem bardzo atrakcyjnym z finansowego punktu widzenia. Takie przeświadczenie może brać się chociażby z prostego przeliczenia potencjalnej prowizji za sprzedaż mieszkania. W prostych kalkulacjach zakładających realizację kilku transakcji miesięcznie branża pośrednictwa nieruchomości wydaje się niezwykle atrakcyjna. O ile w przypadku trwania hossy na rynku można założyć, że biuro nieruchomości utrzymuje stały obrót tak w czasie trwania kryzysu tego typu założenia są niezwykle ryzykowne. Istnieją biura nieruchomości, które ze względu na kryzys finansowy i brak płynności przepływów pieniężnych musiały zawiesić swoją dzialalność. Na problemy narażone są szczególnie mniejsze agencje nieruchomości, które mają odpowiednio większy problem z reklamowaniem własnych usług. Znacznie bardziej odczuwalna jest również konkurencja na rynku nieruchomości dla mniejszych podmiotów. Straty wynikające ze słabszej siły przebicia, małe agencje neutralizują niższymi kosztami prowadzenia działalności. 
 
Prawie 13 proc. z ogólnej liczby uczestników sondy nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda sytucja finansowa wśród pośredników nieruchomości. 
 
Podsumowując, większość osób stwiedziła, że samo działanie w branży pośrednictwa nieruchomości jest niewystarczające do osiągania wysokich dochodów. Mimo wszystko nie należy przez to generalizować. W przypadku poszczególnych agencji, sytuacja może wyglądać różnie ze względu na indywidualny styl prowadzenia działalności. Dekoniunkturę odczują wszystkie podmioty funkcjonujące na rynku. Ze względu na szereg czynników, które wpływają na sukces firmy część z nich będzie jednak w stanie zminimalizować straty. wpływ może mieć m.in. odpowiednia organizacja pracy, doświadczenie pracowników oraz właściwa reklama firmy.
 
Czy pośrednik nieruchomości to zawód gwarantujący wysoki poziom dochodów?

• tak (24.9%)

• nie (62.4%)

• nie wiem (12.7%)

 

 

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniainne nieruchomości na zamianęhale i magazyny na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Polickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Łęczyńskimieszkania na sprzedaż gmina Uścimówdomy na sprzedaż gmina Kartuzymieszkania na wynajem w Bielowicachmieszkania na sprzedaż w Nowej Wsidomy na sprzedaż w Wrzawach

Deweloperzy

);