Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Czy odczuwasz poprawę sytuacji na rynku nieruchomości?

KRN.pl | 2012-02-27 r.

Komentarz KRN.pl: Czy odczuwasz poprawę sytuacji na rynku nieruchomości?

Z sondy KRN.pl przeprowadzonej w dniach 20-27 lutego wynika, że zdecydowana większość respondentów (aż 76 proc.) nie odczuwa poprawy na rynku nieruchomości.

Z sondy KRN.pl przeprowadzonej w dniach 20-27 lutego wynika, że zdecydowana większość respondentów (aż 76 proc.) nie odczuwa poprawy na rynku nieruchomości. Tylko niecałe 24 proc. ogólnej liczny uczestników sondy patrzy na rynek nieruchomości z większym optymizmem.

Obecnie polski rynek nieruchomości nie jest w najlepszej kondycji. Widać to przede wszystkim po malejącej liczbie transakcji. Istnieje co prawda spora grupa klientów zainteresowanych zakupem mieszkania (po czym można odnosić wrażenie, że sytuacja się poprawia), jednak bardzo często chęci nie przekładają się na możliwości finansowe. Wciąż większość klientów zamierza finansować zakup nieruchomości kredytem hipotecznym. Tymczasem realia na rynku kredytowym, w tym głównie ciężkie do spełnienia wymagania dotyczące płynności finansowej, weryfikują zakupowe plany klientów. Z pewnością na poprawę sytuacji na rynku nie wpływa pozytywnie wygaszenie programu „Rodzina na swoim”, wprowadzenie Rekomendacji S, pogorszenie klimatu koniunktury w budownictwie i wchodząca w życie w kwietniu ustawa deweloperska.

Według GUS pod koniec 2011 r. klimat koniunktury w budownictwie oceniany był najgorzej od siedmiu lat. W dalszej perspektywie może dojść do ograniczania inwestycji i redukcji miejsc zatrudnienia w tym sektorze. Ze względu na to, że rynek budowlany jest ściśle związany jest z rynkiem nieruchomości, można spodziewać się, że jego słaba kondycja nie będzie wpływała korzystnie na rynek nieruchomości.

W tej chwili mamy do czynienia z rynkiem kupującego. . Zarówno sprzedający na rynku wtórnym, jak i deweloperzy na rynku pierwotnym zmuszeni są do przecenienia wystawionych do sprzedaży nieruchomości, można uznać, że rok 2012 będzie idealnym okresem na dokonanie zakupu mieszkania. Oprócz tego obecnie klient posiada bardzo duże pole manewru w negocjacjach cenowych. Jest to idealny moment dla osób, które dysponują określoną kwotą w gotówce na zakup mieszkania.

Odwrócenie trendu cenowego prędzej czy później nadejdzie i będzie zapewne przebiegało analogicznie do tego z okresu krachu na rynku nieruchomości, kiedy wiele osób nie chciało przyjąć do wiadomości, iż ceny mieszkań i domów nagle zaczynają spadać. Podzielone zdanie na ten temat mieli wówczas specjaliści, analitycy i pozostali uczestnicy rynku nieruchomości. W miarę upływu czasu pojawiało się coraz więcej przesłanek świadczących o faktycznych obniżkach cen. Trudno prognozować nagłe odwrócenie spadkowego trendu w najbliższych miesiącach. Każdy sprzedający posiada bowiem granicę cenową poniżej której nie zdecyduje się ceny obniżyć.

Czy odczuwasz poprawę sytuacji na rynku nieruchomości?
• tak (23.7%)
• nie (76.3%)

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęmieszkania na zamianęhale i magazyny na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Bydgoskidomy na wynajem powiat Opoczyńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Aleksandrówlokale użytkowe na wynajem gmina Rąbinodomy na wynajem w Pilchachdomy na sprzedaż w Zegrzynmieszkania na sprzedaż w Gózdku

Deweloperzy

);