Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Ceny działek budowlanych w 2013 r. będą spadać?

KRN.pl | 2013-01-07 r.

Komentarz KRN.pl: Ceny działek budowlanych w 2013 r. będą  spadać?

Jak w opinii użytkowników KRN.pl i specjalistów z branży zmienią się ceny działek w przyszłym roku.

W ostatniej sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników portalu o to jak ich zdaniem zmienią się w nadchodzącym roku ceny działek budowlanych. Zdecydowana większość respondentów (aż 46 proc.) uznała, że utrzyma się spadkowa tendencja cenowa w przypadku tego typu nieruchomości. Z kolei około 1/3 uczestników sondy jest zdania, iż ceny działek budowlanych pójdą w górę. Średnio co piąta osoba, która wzięła udział w badaniu, spodziewa się stabilizacji i braku większych wahań cenowych w nowym roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że scenariusz o nadchodzących obniżkach cen jest najbardziej prawdopodobny. Ceny nieruchomości z tego segmentu powinny spadać przede wszystkim z tytułu nadpodaży terenów przeznaczonych pod budownictwo. Należy zauważyć, iż presji na dalszą obniżkę cen działek nie było w stanie zmienić nawet większe ożywienie na tym rynku w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Klienci są obecnie mogą wybierać spośród szerokiej oferty jaka znajduje się na rynku. Utrudnia to zadanie potencjalnym sprzedającym.

Specjaliści z branży oceniają, że obecnie osoby decydujące się na sprzedaż działki budowlanej muszą się liczyć z dużymi upustami. Ekstremalne obniżki w porównaniu ze wstępną ceną mogą wynosić nawet 20-30 proc. Duże znaczenie odgrywa tutaj doświadczenie kupujących, którzy zdają sobie często sprawę z obecnej sytuacji na rynku nieruchomości i potrafią to skutecznie wykorzystać w negocjacjach. Zdecydowanie najdroższe są działki o regularnym kształcie, uzbrojone w media, o mniejszej powierzchni użytkowej na terenach z ustalonym aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Takie oferty cieszą się również największą popularnością wśród kupujących. Co ciekawe, spadające ceny działek powinny teoretycznie zachęcić osoby, które wahają się między kupnem większego mieszkania a budową domu. Wiele osób boi się jednak w obecnej chwili podjąć taką decyzję i budować dom na własną rękę. W przypadku ewentualnych problemów z ukończeniem budowy upłynnienie nieruchomości przy wciąż obniżających się cenach gruntu mogłaby bowiem okazać się problematyczne. Z tego samego powodu działka budowlana przestała być również postrzegana w tej chwili jako atrakcyjna lokata (w krótkiej perspektywie czasowej). Na dzień dzisiejszy nie istnieją wyraźne sygnały, które świadczyłby o tym, że ceny działek budowlanych wzrosną w najbliższych miesiącach. Ponieważ walka o kupującego skutkuje zazwyczaj dalszymi obniżkami cen, część sprzedających decyduje się odłożyć sprzedaż i czekać na poprawę koniunktury.

Największe obniżki cen działek budowlanych zanotowano w miejscowościach, w których ich poziom był najbardziej przeszacowany. Należą do nich grunty położone dużych aglomeracjach miejskich jak również w miejscowościach turystycznych. Obniżki cen działek w największych polskich miastach są efektem ograniczonego popytu na mieszkania. Postępujących spadków cen ziemi spodziewają się najwidoczniej również deweloperzy, ponieważ wiele firm wstrzymuje się z decyzją o zakupie. Większość analityków rynku nieruchomości spodziewa się utrzymania tendencji spadkowych również w nadchodzącym roku. Zmiana sytuacji nastąpi przede wszystkim w momencie, kiedy popyt zaczną zgłaszać ponownie firmy deweloperskie. To uzależnione jest jednak przede wszystkim od koniunktury na rynku nieruchomości i rynku budowlanym na co kluczowy wpływ ma ogólna sytuacja gospodarcza w kraju. 

 

Jak zmienią się ceny działek budowlanych w roku 2013?

• wzrosną (32.0%)

• utrzymają się (22.0%)

• spadną (46.0%)

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniagaraże na wynajemmieszkania na wynajemmieszkania na wynajem powiat Koszalińskilokale użytkowe na wynajem powiat Przeworskimieszkania na wynajem gmina Stary Dzikówlokale użytkowe na wynajem gmina Legnickie Polemieszkania na wynajem w Wiszenkachmieszkania na wynajem w Paniewkudomy na wynajem w Wałownica

Deweloperzy

);