Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Czy warto inwestować w budownictwo?

KRN.pl | 2013-04-29 r.

Czy warto inwestować w budownictwo?

Komentarz do wyników sondy KRN.pl, w której ankietowani odpowiadali na pytanie: jak obecnie oceniasz ryzyko inwestowania w spółki z branży budowlanej?

W ostatniej sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników o ich ocenę ryzyka związanego z bieżącym inwestowaniem w spółki z branży budowlanej. Prawie 70 proc. z ogólnej liczby respondentów uznało, że stopień ryzyka inwestycyjnego jest wysoki. Zdecydowanie niższy odsetek stanowią uczestnicy badania (29,2 proc.) twierdzący, iż ewentualne ryzyko jest na umiarkowanym poziomie. Udział respondentów przekonanych o niskim ryzyku inwestycyjnym na rynku budowlanym jest najniższy. Wyniki badania są odbiciem trudnej sytuacji w tej branży. Polski rynek budowlany zanotował w 2012 r. straty w wartości realizowanych robót. Firmy funkcjonujące w sektorze budownictwa wskazują na pogorszone możliwości finansowania inwestycji. Zdecydowanie bardziej rygorystyczne warunki są stawiane firmom budowlanym przez zleceniodawców. Dotyczy to szczególnie segmentu zamówień publicznych. Część firm rezygnuje z obecności na przetargach ze względu na brak możliwości porozumienia z instytucjami finansującymi. Zleceniodawcy są zdecydowanie bardziej ostrożni na etapie wyboru wykonawców, ponieważ w poprzednich miesiącach spory odsetek firm nie był w stanie wywiązać się z propozycji przedłożonych w ofercie. W bezpośredni sposób przekładało się to na pogorszenie ich kondycji finansowej. Problemy dużych wykonawców wpłynęły również negatywnie na działalność mniejszych podwykonawców. Z rynku zniknęło stosunkowo dużo firm z właśnie z przedziału przedsiębiorstw zatrudniających do 10 osób.

Rok 2012 był wyjątkowo ciężki dla polskiego budownictwa, jednak obecnie wiele firm liczy na poprawę sytuacji w przyszłości, głównie w związku z przygotowywaniem nowych funduszy unijnych na rozwój infrastruktury. To właśnie zahamowanie robót budowlanych w sektorze budownictwa drogowego przełożyło się w istotny sposób na ogólny stan całej branży. Według wstępnych szacunków Polska może w kolejnych latach oczekiwać na blisko 20 mld euro dotacji przeznaczonych bezpośrednio na rozwój transportu. Taki zastrzyk środków z pewnością wpłynąłby na ożywienie polskiego budownictwa. Budownictwo mieszkaniowe odnotowało w poprzednim roku wzrost. Mimo wszystko analitycy oceniają, że wartość rynku budowlanego w 2013 roku spadnie. Z analizy danych podawanych przez GUS wynika, iż odnotowujemy obecnie również spadek dynamiki liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Zmniejsza się również liczba rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. Wyhamowanie w budownictwie mieszkaniowym wynika przede wszystkim z dużej liczby niesprzedanej oferty, która dostępna jest na rynku. Dalszy wzrost podaży spowodowałby zbyt wysoki wzrost kosztów związanych utrzymaniem gotowych i niesprzedanych inwestycji. W tym momencie wielu deweloperów stara się przede wszystkim sprzedać posiadane zapasy mieszkań gotowych. Z obserwacji WIG-Budownictwo widać, że w ostatnich tygodniach kursy spółek budowlanych notowanych na giełdzie odnotowywały spadki. Główne obawy inwestorów z tej branży wiążą się ze możliwą obniżką liczby nowych zleceń i silną konkurencją w branży. Warto przy tym zwrócić uwagę także na optymistyczne prognozy, które przewidują powrót koniunktury na tym rynku już w drugiej połowie 2013 r.

Jak oceniasz ryzyko inwestowania obecnie w spółki z branży budowlanej?

• wysoki stopień ryzyka (67.7%)

• umiarkowany stopień ryzyka (29.2%)

• niewielki stopień ryzyka (3.1%)

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęlokale użytkowe na sprzedażgaraże na sprzedażdomy na wynajem powiat M. Lesznomieszkania na wynajem powiat Sokołowskidomy na wynajem gmina Racibórzlokale użytkowe na wynajem gmina Otwockdomy na wynajem w Trąbkach Małychdomy na sprzedaż w Kazimierzumieszkania na wynajem w Chojane-Pieckach

Deweloperzy

);