Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Darowizna nieruchomości

Zmarł mój dziadek i spadek po nim (mieszkanie) nabył mój ojciec i jego siostra, każde w 1/2. Nie było działu spadku. Niedługo potem zmarł mój ojciec, po którym dziedziczę ja i mój brat (było postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu). W księdze wieczystej jako właściciel figuruje nadal tylko dziadek. Chcemy, aby siostra ojca otrzymała całe mieszkanie ze spłatą mnie i mojego brata. Jak to zrobić? Czy trzeba najpierw zmienić wpis w księdze wieczystej? Czy można od razu wystąpić o dział spadku? Czy trzeba napisać też o zniesienie współwłasności? Ile kosztuje wówczas sprawa?

Na obecnym etapie w księdze wieczystej można dokonać wpisu prawa własności na rzecz spadkobierców w udziałach (ujawnić spadkobierców w miejsce zmarłego właściciela). Do wniosku do sądu rejonowego wydziału ksiąg wieczystych, który prowadzi księgę wieczystą dla tej nieruchomości, należy dołączyć oba postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku oraz uiścić opłatę sądową w kwocie 150 zł. Jednak, jeżeli spadkobiercy są zgodni i zamierzają teraz dokonać działu spadku w ten sposób, że lokal mieszkalny na wyłączną własność ma nabyć jedno z nich ujawnienie tego wpisu nie jest niezbędne. Inaczej wyglądałaby sytuacja gdyby spadkobiercy nie zamierzali w najbliższym czasie dokonać działu spadku lub byliby skłóceni. Wówczas zalecane byłoby jak najszybsze ujawnienie prawa własności spadkobierców, chociażby w celu umożliwienia sprawniejszej ochrony swojego prawa. Natomiast, jeżeli spadkobiercy są zgodni, mogą u notariusza zawrzeć umowę o dział spadku. W umowie tej notariusz zawrze też wniosek do sądu, w którym od razu zawnioskuje o wpis właściciela, który w wyniku działu spadku nabędzie mieszkanie. U notariusza takiego działu spadku można dokonać „z dnia na dzień” po dostarczeniu niezbędnych dokumentów, w tym zaświadczenia z urzędu skarbowego o rozliczeniu podatku od spadku po zmarłym. Wynagrodzenie notariusza zależy od wartości mieszkania nabytego w spadku i w praktyce można go negocjować. Spadkobiercy nawet wówczas gdy są zgodni mogą zamiast do notariusza wystąpić o dział spadku do sądu. Jednak tutaj sprawa potrwa przynajmniej kilka miesięcy, choć może być tańszym sposobem na dokonanie działu spadku zwłaszcza jeżeli spadkobiercy potrafią bez pomocy adwokata, a zatem kosztów obsługi prawnej, przeprowadzić postępowanie sądowe.

2014-07-09

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciahale i magazyny do kupieniadomy na zamianędomy na wynajem powiat M. Radomdomy na sprzedaż powiat M. Piekary Śląskiemieszkania na wynajem gmina Chybiedomy na sprzedaż gmina Chodeczdomy na wynajem w Lisowiedomy na wynajem w Giezkowomieszkania na wynajem w Gustawowie

Deweloperzy

);