Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Grunty

Zabudowa terenu a plan zagospodarowania przestrzennego

Moje pytanie dotyczy zwartej zabudowy. Jeśli na obrzeżach wsi, gdzie jest wiele budynków, wyznaczono działki budowlane tworzące ciąg działek, a jeden z właścicieli nie podjął budowy, to przerwał ciąg i zwartą zabudowę? Czy wystarczy, że jest wyznaczona działka budowlana? Za tym niebudującym się są kolejne 4 działki budowlane. Czy inwestycje zostaną wstrzymane, bo jeden właściciel nie będzie budował?

Zasady zabudowy terenu wynikają z planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego w gminie, a w przypadku jego braku z decyzji o warunkach zabudowy. Bez spełnienia warunków tam zawartych nie powstanie żaden budynek. Zwarta zabudowa to zgrupowanie nie mniej niż 5 budynków, za wyjątkiem budynków o funkcji wyłącznie gospodarczej, pomiędzy którymi największa odległość sąsiadujących ze sobą budynków nie przekracza 100 m. Natomiast przez obszarze zwartej zabudowy rozumie się obszar wyznaczony przez obwiednię prowadzoną w odległości 50 m od zewnętrznych krawędzi skrajnych budynków tworzących zwartą zabudowę lub po zewnętrznych granicach działek, na których położone są te budynki, jeśli ich odległość od tych granic jest mniejsza niż 50 m. Jeżeli zatem o zwartej zabudowie można mówić w przypadku 5 budynków, to dopóki tych 5 budynków nie powstanie to nie ma zwartej zabudowy. Dopóki budynek nie zostanie zbudowany, a jego budowa oficjalnie zakończona nie ma do czynienia z budynkiem tylko z budową.

Paweł Puch
prawnik

2018-07-30

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Przepiękny dom jednorodzinny
Oaza Bronowice
Enklawa Białowieska
Osiedle Lawendowa 3
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Sand Hotel ****

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażinne nieruchomości na wynajemmieszkania na zamianędomy na wynajem powiat Skarżyskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Lublinmieszkania na sprzedaż gmina Racławicedomy na wynajem gmina Sitkówka-Nowinydomy na sprzedaż w Chrzanowicachmieszkania na sprzedaż w Wasylowiedomy na sprzedaż w Błędowej Tyczyńskiej

Deweloperzy