Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Grunty

Zabudowa terenu a plan zagospodarowania przestrzennego

Moje pytanie dotyczy zwartej zabudowy. Jeśli na obrzeżach wsi, gdzie jest wiele budynków, wyznaczono działki budowlane tworzące ciąg działek, a jeden z właścicieli nie podjął budowy, to przerwał ciąg i zwartą zabudowę? Czy wystarczy, że jest wyznaczona działka budowlana? Za tym niebudującym się są kolejne 4 działki budowlane. Czy inwestycje zostaną wstrzymane, bo jeden właściciel nie będzie budował?

Zasady zabudowy terenu wynikają z planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego w gminie, a w przypadku jego braku z decyzji o warunkach zabudowy. Bez spełnienia warunków tam zawartych nie powstanie żaden budynek. Zwarta zabudowa to zgrupowanie nie mniej niż 5 budynków, za wyjątkiem budynków o funkcji wyłącznie gospodarczej, pomiędzy którymi największa odległość sąsiadujących ze sobą budynków nie przekracza 100 m. Natomiast przez obszarze zwartej zabudowy rozumie się obszar wyznaczony przez obwiednię prowadzoną w odległości 50 m od zewnętrznych krawędzi skrajnych budynków tworzących zwartą zabudowę lub po zewnętrznych granicach działek, na których położone są te budynki, jeśli ich odległość od tych granic jest mniejsza niż 50 m. Jeżeli zatem o zwartej zabudowie można mówić w przypadku 5 budynków, to dopóki tych 5 budynków nie powstanie to nie ma zwartej zabudowy. Dopóki budynek nie zostanie zbudowany, a jego budowa oficjalnie zakończona nie ma do czynienia z budynkiem tylko z budową.

Paweł Puch
prawnik

2018-07-30

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Budynek mieszkalny przy ul....
Willa Słowicza
Domy Piltza 16
Oaza Bronowice
Wynajem pomieszczeń biurowych...

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Willa Słowicza

Kraków, Bronowice, ul. W. E.... 

Domy Piltza 16

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Jasielskidomy na wynajem powiat Słupeckidomy na sprzedaż gmina Stare Babicemieszkania na sprzedaż gmina Raczkimieszkania na sprzedaż w Prusinowiemieszkania na wynajem w Brachowicedomy na sprzedaż w Anielinie

Deweloperzy