Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Zamiana nieruchomości

W tym roku otrzymałem w spadku mieszkanie i jestem zmuszony je sprzedać. Wiem, że obowiązuje mnie 19-procentowy podatek. Czy gdybym zamienił mieszkanie na samochód o podobnej wartości również musiałbym uiścić podatek od sprzedaży (nie byłaby to wtedy sprzedaż tylko zamiana, a pieniądze ze sprzedaży i tak byłyby przeznaczone na zakup auta)?

Tak, musiałby Pan również wtedy zapłacić podatek. W prawie podatkowym zamiana rzeczy jest równoważna ze sprzedażą. Każda ze stron umowy zamiany traktowana jest jak sprzedający, czyli osiągający przychód podlegający opodatkowaniu (jeśli jedna ze stron zachowała 5-letni termin od nabycia do sprzedaży lub podlega innemu zwolnieniu to obowiązek podatkowy dla tej strony nie powstaje).

Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z zamiany nieruchomości lub praw majątkowych jest wartość rynkowa nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany – u każdej ze stron umowy. W zeznaniu podatkowym nie warto obniżać ceny, gdyż grozi to kontrolą skarbową.

Inaczej ma się sprawa w podatkiem od czynności cywilnoprawnych popularnie nazywanym pcc. Umowa zamiany zgodnie z obowiązującymi przepisami podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatek w wysokości 2 proc. przy zamianach mieszkań płaci się jednak nie tak, jak przy sprzedaży od wartości przedmiotu umowy, lecz od różnicy ich wartości, a przy pozostałych zamianach od przedmiotu, od którego należy się większy podatek.

2013-08-05

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe do kupieniamieszkania na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Milickidomy na wynajem powiat Miechowskidomy na sprzedaż gmina Pątnówdomy na wynajem gmina Rydułtowymieszkania na wynajem w Boruciniemieszkania na wynajem w Kuźniczcedomy na wynajem w Nowych Wągrach

Deweloperzy

);