Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania komunalne

Czy gmina może wypowiedzieć umowę najmu lokalu komunalnego ze względu na posiadanie przeze mnie aktu prawnego do innego mieszkania? Mieszkam w lokalu o pow. 50 mkw. z żoną i dwójką dzieci. Mam akt prawny do kawalerki w tym samym mieście o  pow. 18 mkw., w której zamieszkuje moja mama i jest równocześnie ze mną głównym najemcą mieszkania komunalnego. Podczas wywiadu środowiskowego i starań o dodatek do czynszu ZBK dowiedział się o własności 18 mkw. i o tym, że mama już z nami nie mieszka. Czy jest zagrożenie utraty przeze mnie z rodzina mieszkania z powodu posiadania drugiego, w którym mieszka mama? Czy można przepisać najem komunalnego tylko na mnie, a mama pozostałaby w kawalerce? Dziękuję.

Przede wszystkim nie ma takiego pojęcia jak główny najemca i inni najemcy. W lokalu gminnym jest tylko jeden najemca, ewentualnie małżonkowie mogą być wspólnie najemcami lokalu. Inne osoby są tylko zamieszkującymi lokal. Zatem zapewne sytuacja wygląda tak, że najemcą jest mama, a Pan z rodziną jesteście tylko zamieszkującymi lokal. 

Zgodnie z art. 11 ust 3 pkt 2) ustawy o ochronie praw lokatorów właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego. 

Jak Pan stwierdził, Pana mama jest najemcą lokalu, a żeby jej wypowiedzieć najem z tego powodu ta kawalerką musiałaby być własnością mamy, tymczasem jak Pan pisze, jest Pana własnością. Jednak fakt, że mama wyprowadziła się z mieszkania komunalnego, będzie powodował, że gmina nabędzie prawo do wypowiedzenia jej najmu z tej przyczyny, że nie zamieszkuje w lokalu komunalnym. 

Zgodnie z art. 11 ust 3 pkt 1) ustawy o ochronie praw lokatorów właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. 

Mama nie może zatem na dłużej (12  miesięcy) opuścić lokalu komunalnego, bo gmina wypowie jej umowę i stracicie mieszkanie komunalne. Jedyną szansą, aby to mieszkanie stało się Pana, jest jego wykupienie od gminy przez mamę, a następnie podarowanie Panu. 
 

2016-01-08

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemgaraże do kupieniakamienice do kupieniadomy na wynajem powiat Ostrowskimieszkania na wynajem powiat M. Tarnówmieszkania na sprzedaż gmina Mikołówlokale użytkowe na wynajem gmina M. Dąbrowa Górniczadomy na wynajem w Świętoniowejmieszkania na wynajem w Jaryńdomy na sprzedaż w Jarosławicach

Deweloperzy

);