Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania komunalne

Jaka jest szansa na przejęcie prawa najmu mieszkania komunalnego przez mojego brata posiadającego stałe zameldowanie w mieszkaniu matki (głównego najemcy), w przypadku jej śmierci. Brat jest w związku małżeńskim, mieszka razem z żoną w domu (przepisanym na jego żonę przed ślubem). Dodam, że małżeństwo nie podpisało intercyzy, żona brata jest zameldowana w domu i mieszka z mężem. Czy istnieje możliwość, że po śmierci matki (głównego najemcy) brat zostanie wymeldowany?

Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy w stosunek najmu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą do chwili jego śmierci. Innym osobom nie przysługuje prawo do wstąpienia w stosunek najmu po śmieci najemcy, nawet jeżeli w lokalu tym zamieszkiwały. Prawo to nie przysługuje np. wnukowi najemcy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 21 maja 2002 r. (sygn. III CZP 26/02), uznając, że sformułowanie „pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą może odnosić się np. do konkubenta, a nie do innych krewnych, którzy nie zostali w przepisie wyszczególnieni. Głos w tej sprawie zabrał także Trybunał Konstytucyjny, uznając, że ograniczenie liczby osób, które mają prawo do sukcesji po zmarłym najemcy, jest racjonalne i uzasadnione interesem publicznym.

Zatem syn najemcy należy do osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu, jeżeli będzie stale zamieszkiwał z matką do jej śmierci. W innej sytuacji nie będzie uprawniony do wstąpienia w stosunek najmu.

2013-03-27

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Deweloperzy

);