Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Wyburzenie odrębnego lokalu w nieruchomości wspólnej

W nieruchomości wspólnej wyburzono lokal, który stanowił odrębną własność. Zgodnie z art. 3 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Powstaje jednak pytanie, co się stanie jeżeli taki wyodrębniony lokal zostanie zburzony?

Powyższe pytanie ma zasadnicze znaczenie. Właścicielowi zburzonego lokalu przysługują bowiem prawa do udziału we wspólnej nieruchomości, w której położony był lokal.

Strona wystąpiła z powództwem o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Sąd I instancji oddalił powództwo. Strona odwołała się od powyższego orzeczenia. Sąd II instancji wyraził wątpliwość, co do skutku wyburzenia lokalu stanowiącego odrębną własność i związanego z tym lokalem udziału w nieruchomości wspólnej. W związku z powyższym Sąd II instancji przedstawił przed Sąd Najwyższy zagadnienie prawne o następującej treści:

1. Jaki jest skutek prawny wyburzenia lokalu, stanowiącego odrębną własność, dla związanego z tym lokalem udziału w nieruchomości wspólnej? 2. Czy w przypadku wyburzenia jednego z dwóch lokali stanowiących przedmiot odrębnej własności, prowadzącego do utraty jego bytu prawnego, następuje ustanie prawa odrębnej własności drugiego istniejącego lokalu?

Na powyższe zagadnienie prawne Sąd Najwyższy udzielił następującej odpowiedzi:

Wygaśnięcie odrębnej własności lokalu na skutek jego zburzenia powoduje ustanie odrębnej własności drugiego lokalu, natomiast udziały w nieruchomości wspólnej, związane dotychczas z własnością dwóch lokali, przekształcają się w udziały we współwłasności gruntu zabudowanego budynkiem stanowiącym jego część składową i obejmującym jeden lokal.

Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z 16 maja 2019 r., III CZP 1/19.

Krzysztof Janowski, radca prawny, Kancelaria Janowski Markiewicz

2019-06-17

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianędomy poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na wynajemmieszkania na wynajem powiat Dębickidomy na sprzedaż powiat Nyskilokale użytkowe na wynajem gmina Skórczmieszkania na sprzedaż gmina Grabowomieszkania na wynajem w Borsukudomy na sprzedaż w Włosienicydomy na sprzedaż w Skarbanowie

Deweloperzy

);