Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Ustanowienie własności lokalu w przypadku bezczynności spółdzielni

W marcu 2018 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał sprawę z pytania prawnego sądu okręgowego. Pytanie dotyczyło art. 491 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który dopuszcza możliwość sądowego przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności, w przypadku, kiedy spółdzielnia pozostaje bezczynna. W orzeczeniu uznał on powołaną regulację za niekonstytucyjną.

Trybunał zajął się kwestią powołanej w przepisie bezczynności – która implikuje postępowanie procesowe (w treści artykułu użyto słowa „powództwo”). W sprawie objętej pytaniem powód był zależny od przeprowadzenia przez spółdzielnię prac adaptacyjnych – które nie zostały wykonane, a norma kwestionowanego przepisu nie uwzględnia takiej sytuacji.

Trybunał odwołał się do podobnej regulacji, obowiązującej w ustawie o własności lokali, która także reguluje zniesienie współwłasności. Przepisy tego aktu prawnego uwzględniają jednak sytuację, w której rozstrzygnięcie sprawy może nastąpić także wtedy, gdy uprawniony spełnił warunki określone w przepisach materialnych ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a lokal w celu uzyskania samodzielnego charakteru wymaga przeprowadzenia prac adaptacyjnych. Zwrócono uwagę na fakt, iż postępowania znoszące współwłasność, zarówno w przypadku wspólnot mieszkaniowych, jak i spółdzielni – składają się ze złożonych spraw i powinny być objęte podobną ochroną.

W sprawie istotne znaczenie ma przepis poprzedzający kontrowersyjną normę – zarówno chronologicznie, jak i redakcyjnie – czyli art. 49 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który ze względu na powstanie nowego zapisu został wyłączony ze stosowania. W ust. 2 tego artykułu ustanowiony został tryb nieprocesowy dla postępowań o ustanowienie własności w przypadku bezczynności spółdzielni. Trybunał wskazał na fakt, iż uznanie normy art. 491 za niezgodną z Konstytucją skutkować ma powrotem do stosowania wcześniejszej normy.

W dotychczasowym stanie faktycznym uprawniony na podstawie materialnych przepisów nie ma możliwości realizacji roszczenia przewidzianego w przepisach, ponieważ sąd orzekając w trybie art. 491, nie może nakazać spółdzielni przeprowadzenia prac adaptacyjnych. W świetle tych ustaleń Trybunał Konstytucyjny uznał tę normę za niezgodną z art. 45 ust. 1 Konstytucji – przestanie ona obowiązywać od momentu ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Od tej pory wszystkie sprawy o ustanowienie odrębnej własności lokalu w spółdzielni będą rozpatrywane w trybie nieprocesowym, a więc na wniosek.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 marca 2018 r., sygn. akt P 7/16.

Krzysztof Janowski, radca prawny

2018-05-16

powrót do listy orzecznictw

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Willa Słowicza
Sand Hotel ****
Budynek mieszkalny przy ul....
Wynajem pomieszczeń biurowych...
Domy Piltza 16
Oaza Bronowice

Willa Słowicza

Kraków, Bronowice, ul. W. E.... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 

Domy Piltza 16

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 
Super oferta: / poprzednia następna

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajeminne nieruchomości do kupieniagaraże na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Katowicemieszkania na wynajem powiat Leżajskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Chodelmieszkania na sprzedaż gmina Krośniewicemieszkania na sprzedaż w Grzegorzowicach Wielkichmieszkania na sprzedaż w Podwoledomy na wynajem w Goździe

Deweloperzy