Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Przyłączenie do kanalizacji a zgoda pozostałych mieszkańców kamienicy

Właściciel jednego z mieszkań znajdujących się w wielorodzinnej kamienicy wystąpił o pozwolenie na budowę przyłącza kanalizacji sanitarnej wraz z wewnętrzną instalacją kanalizacji sanitarnej w lokalu oraz na klatce schodowej budynku. Starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na roboty budowlane, wskazując prawidłowość i kompletność przedłożonej dokumentacji, która spełnia warunki określone w ustawie Prawo budowlane. Odwołanie od tej decyzji złożył jednak inny lokator tejże kamienicy wskazując, że nigdy nie wyraził zgody na wykonanie przedmiotowego przyłącza kanalizacyjnego w sposób wskazany w projekcie budowlanym kwestionując jednocześnie prawidłowość projektu.

Sprawę rozpoznano ponownie. Inwestor przedłożył m.in. innymi postanowienie sądu rejonowego o wyrażeniu zgody na dokonanie czynności zwykłego zarządu nieruchomością wspólną w postaci wykonania przyłączenia kanalizacyjnego łazienki do przyłącza kanalizacyjnego zlokalizowanego na sąsiedniej nieruchomości, czy zgodę gminy na włączenie się do studzienki kanalizacyjnej. Organ odwoławczy wskazał, że inwestor ponadto uczynił zadość przepisom Prawa budowlanego oraz Kodeksu cywilnego, dostarczając wymagane dokumenty, z których wynika jego prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Decyzję po raz kolejny zaskarżył sąsiad inwestora. Spór ostatecznie trafił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Skarga została jednak oddalona. Sąd w uzasadnieniu wskazał, że w orzecznictwie stwierdza się, że czynność która nie narusza i nie zagraża interesom współwłaścicieli niedziałających, może być uznana za czynność zwykłego zarządu, tj. niewymagającą uzyskania zgody wszystkich współwłaścicieli na jej realizację. Nie każda czynność, która ingeruje w część wspólną nieruchomości, jak w przedmiotowej sprawie, będzie zatem musiała być zatwierdzona zgodą współwłaścicielu.

W ocenie WSA powyższa inwestycja nie narusza prawidłowego funkcjonowania budynku i nie narusza uzasadnionych interesów pozostałych właścicieli nieruchomości. Ponadto Sąd zauważył, że inwestycja ta posiada zasadniczy wpływ na poprawę warunków i standardu życia inwestora.

Jak dalej wskazał WSA, obowiązujące przepisy prawa nie wymagają przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami budynku w przedmiocie planowanej inwestycji.



Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 5 grudnia 2019 r. II SA/Go 694/19

Kancelaria Janowski Markiewicz

2020-07-10

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażdomy na sprzedażmieszkania do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Pajęczańskimieszkania na sprzedaż powiat Tomaszowskilokale użytkowe na wynajem gmina Złotówdomy na wynajem gmina Wiśniewmieszkania na wynajem w Kruszwiniemieszkania na sprzedaż w Zaborzedomy na wynajem w Czekanowie

Deweloperzy

);