Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Najem na doby można opodatkować ryczałtem

Wynajem mieszkań na doby może być opodatkowany stawką ryczałtową w wysokości 8,5 proc. Interpretację podatkową, z której płynie korzystny dla podatników wniosek, wydał niedawno Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Sytuacja dotyczyła podatnika będącego właścicielem mieszkania, które zamierzał wynajmować innym osobom na doby. Tego rodzaju najem jest ostatnio popularnym sposobem korzystania z mieszkań, szczególnie w większych miastach.

W związku z takim charakterem planowanego najmu, wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma możliwość rozliczania się w oparciu o stawkę ryczałtową 8,5 proc.

Na wstępie przypomnijmy, że dla celów podatkowych najem może być traktowany jako działalność gospodarcza lub odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. najem prywatny). Zakwalifikowanie przychodów z najmu do jednej z tych grup ma oczywiście wpływ na możliwe sposoby ich opodatkowania i wysokość stawki podatku. Przy najmie prywatnym można zastosować właśnie stawkę ryczałtową w wysokości 8,5 proc., która jest bardziej korzystna niż zasady ogólne czy podatek liniowy. Zasada kwalifikacji przychodów do konkretnej grupy (najem prywatny, czy działalność gospodarcza) zależy natomiast od podatnika. Jeśli chciałby się on rozliczać na zasadach właściwych dla najmu prywatnego, to musi jednak uważać, by jego działalność nie została uznana przez organy za działalność gospodarczą.

Taka sytuacja może zdarzyć się, jeśli zarobkowy charakter oraz sposób zorganizowania najmu wykazują znamiona działalności gospodarczej. Urząd Skarbowy może dokonać takiej kwalifikacji nawet, jeśli podatnik formalnie nie prowadzi firmy. Dlatego też, aby uniknąć sporów z fiskusem, podatnicy często zwracają się o wydanie interpretacji indywidualnych. Tak też było w opisywanym przypadku, w którym skarbówka wydała korzystną dla podatnika interpretację.

W uzasadnieniu interpretacji podkreślono, że dla kwalifikacji uzyskiwanych przychodów z najmu podstawowe znaczenie ma to, czy najem jest wykonywany w sposób profesjonalny, zarobkowy, zorganizowany i ciągły oraz czy prowadzi się go na własny rachunek i ryzyko. Dyrektor KIS uznał, że istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy ma to, iż prowadzony najem nie był przewidywany jako podstawowe źródło dochodu wnioskodawcy, a działania prowadzone w związku z najmem miały mieć charakter okazjonalny. Ponadto weryfikuje się, czy wnioskodawca nie zamierzał zatrudnić innych osób, a wszystkie czynności związane z najmem miał wykonywać samodzielnie.

Organ uznał, że jeśli opisane okoliczności faktycznie wystąpią, to najem mieszkań na doby, nie będzie odbywał się w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do kwalifikowania przychodów z najmu lokalu do odrębnego źródła i opodatkowania ich stawką 8,5 proc. (na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Takie stanowisko organów podatkowych może mieć spore znaczenie praktyczne dla osób, które na niewielką skalę wynajmują mieszkania na doby, np. za pośrednictwem popularnych serwisów internetowych, ponieważ uzasadnia stosowanie przez nich niższej stawki opodatkowania.

Na koniec trzeba przypomnieć, że do skorzystania z tej formy opodatkowania uprawnia złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy, nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego.

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 września 2017 r., 0111-KDIB-2-2.4011.175.2017.2.MZA

Krzysztof Janowski radca prawny

2017-11-20

powrót do listy orzecznictw

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Domy Piltza 16
Wynajem pomieszczeń biurowych...
Enklawa Białowieska
Osiedle Lawendowa 3
Oaza Bronowice

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Domy Piltza 16

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 
Super oferta: / poprzednia następna

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdomy na wynajemdziałki na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Kluczborskilokale użytkowe na wynajem powiat Oleckidomy na sprzedaż gmina Złoczewmieszkania na sprzedaż gmina Nowy Targdomy na wynajem w Łagiewnikachmieszkania na wynajem w Brenniedomy na sprzedaż w Nieczajnie Górnej

Deweloperzy