Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dom drewniany - technologia budowy

Myśląc o przyszłym domu, większość z nas wyobraża sobie go jako miejsce przytulne, do którego z radością wraca się po wyczerpującym dniu. Przytulną atmosferę w dużej mierze determinują nasze relacje z najbliższymi, ale nie tylko – równie ważny jest wystrój domu, jego układ, a nawet technologia budowy. Jeżeli cenimy sobie naturalne surowce, dodatkowo przyjazne środowisku, doskonałym rozwiązaniem będzie dom z drewna.

Drewno – surowiec naturalny

Projekt domu Z1LD2K
Projekt domu Z1LD2K ©TZ500

Drewno jest budulcem, który posiada bardzo ważną cechę: zdolność samoregulacji wilgotności powietrza, przy jednoczesnym dostarczaniu ciepła zimą i chłodu latem. Do wznoszenia domów w takiej technologii zachęcają m.in. eksperci z dziedziny ekologii. Badania dowodzą bowiem, że budynki tego typu przyczyniają się do zmniejszania ilości CO2 w atmosferze, a zatem sprzyjają walce ze zmianami klimatycznymi. Ponadto drewniane domy są przyjazne alergikom, a osoby w nich mieszkające cieszą się lepszym zdrowiem. Osoby sceptycznie nastawione do tego typu budownictwa może przekonać fakt, że domy z drewna są bardziej ekologiczne i energooszczędne, a ich budowa trwa krócej niż budowa tradycyjnego domu murowanego. To wszystko w sposób bezpośredni przekłada się na jakość i styl życia.

Technologia budowy

Najpopularniejszą techniką budowy domu z drewna jest metoda szkieletowa, nazywa również technologią kanadyjską. Coraz większą popularnością cieszą się również budynki z prefabrykowanych elementów drewnianych. Taki dom powstaje wcześniej w fabryce, według indywidualnego projektu, a dopiero na placu budowy montowany jest w jedną całość. Wcześniejszego przygotowania na działce wymagają jedynie fundamenty. Sam szkielet składa się zwykle z bali sosnowych lub innych drzew iglastych – istotne jest, by konstrukcja domu wykonana była prawidłowo, tak aby belki były sztywne i mogły wytrzymać obciążenie całego stropu.

Projekt domu Z16D35
Projekt domu Z16D35 ©Z500

Ze względu na klimat panujący w Polsce, każdy drewniany dom musi zostać dobrze ocieplony. W tym celu jego szkielet obudowuje się warstwami wykończeniowymi – od środka i na zewnątrz – umieszczając między nimi termoizolację. Najczęściej jest to wełna mineralna, która chroni budynek przed utratą ciepła a jednocześnie pełni funkcję izolacji akustycznej. Dzięki temu, że większość elementów przygotowana jest do natychmiastowego montażu w fabryce, czas budowy domu drewnianego jest stosunkowo krótki, a to z kolei pozwala zniwelować koszty.

Równie istotna jak termoizolacja wewnętrzna jest elewacja budynku – do jej najważniejszych funkcji, poza dekoracyjną, należy m.in. ochrona przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i chemicznych. Wykończenie zewnętrze wykonać można metodami, które stosuje się w przypadku domów murowanych. Do najpopularniejszych należą: tynk, klinkier lub płytki go imitujące, siding oraz szalówka.

Drewniany dom koniecznie należy zabezpieczyć przed ogniem, grzybami, pleśnią i owadami. Fabryczny szkielet jest już wcześniej odpowiednio przygotowany – drewno, z którego zostaje wykonany, jest suszone komorowo oraz czterostronnie strugane, co zapewnia odpowiednią gładkość (ochronę przed owadami i ogniem).

***

Każdy dom jest inwestycją na lata, dlatego powinien łączyć w sobie kilka ważnych cech: być wygodny, tani w utrzymaniu oraz dobrze wyglądać, byśmy sami dobrze się w nim czuli. Nowoczesne, ekologiczne domy drewniane nie tylko zapewniają jego mieszkańcom zdrowe i przyjazne warunki życia oraz bezpieczeństwo i trwałość, ale także gwarantują oszczędność kosztów eksploatacji.

Pracownia Projektowa Z500

Kreator-projekty 01/2013
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 01/2013
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadomy do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Choszczeńskimieszkania na wynajem powiat Żywieckilokale użytkowe na wynajem gmina Janikowodomy na wynajem gmina Lipinkimieszkania na wynajem w Orzeszkowiemieszkania na sprzedaż w Rudnie Wielkiejmieszkania na sprzedaż w Wrzosach

Deweloperzy

);