Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zbycie nieruchomości a spłata pożyczki

Zbycie nieruchomości a spłata pożyczki

W świetle prawa podatkowego wydatkiem na cel mieszkaniowy nie jest spłata zobowiązania konsumpcyjnego zaciągniętego w banku na dowolny cel.

Nie można uznać za wydatek na cel mieszkaniowy spłaty kredytu konsumpcyjnego zaciągniętego w banku na dowolny cel oraz pożyczki zaciągniętej na podstawie umowy cywilno-prawnej pomimo, że zostały zaciągnięte przed sprzedażą nieruchomości i przeznaczone na zakup lokalu mieszkalnego.

Wydatkiem poniesionym na cel mieszkaniowy może być spłata kredytu (pożyczki) oraz odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, m.in. na nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. Środki przeznaczone na wyżej wymienione cele mieszkaniowe, czyli na spłatę kredytu oraz odsetek od tego kredytu, muszą pochodzić ze sprzedaży nieruchomości. Istotne jest również, aby spłacany kredyt zaciągnięty był przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży. Ważne, by kredyt ten został zaciągnięty przez osobę, która uzyskuje przychód ze sprzedaży, a także aby był to kredyt przeznaczony na określony cel mieszkaniowy. Tym samym przepis ten nie łączy prawa do zwolnienia jedynie z „przeznaczeniem kredytu”, lecz również z faktem „jego zaciągnięcia” na cel mieszkaniowy.

Zwolnienie w sposób literalny dotyczy więc spłaty kredytów, z których wynika, że zostały zaciągnięte na cel mieszkaniowy. Tymczasem, jak wynika z wniosku, kredyt zaciągnięty przez wnioskodawczynię w banku, był kredytem konsumpcyjnym, zaciągniętym na dowolny cel, z uwagi na to, że wnioskodawczyni, nie spełniała warunków do uzyskania kredytu mieszkaniowego (taką informację uzyskała w banku).

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że kredyt konsumpcyjny zaciągnięty przez wnioskodawczynię, udzielony na dowolny cel, choćby został faktycznie przeznaczony na cel mieszkaniowy, nie wypełnia dyspozycji art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przeznaczenie kredytu na cele mieszkaniowe powinno wynikać bowiem wprost z zawartej umowy kredytowej. Przy zaciąganiu kredytu bankowego, w interesie podatnika leży przeanalizowanie możliwości skorzystania z wybranej preferencji podatkowej przed skorzystaniem z konkretnego produktu bankowego, bowiem w świetle obowiązującej w prawie cywilnym swobody zawierania umów jest możliwe takie wynegocjowanie ostatecznego kształtu umowy kredytu lub pożyczki, który uwzględniłby obowiązujące przepisy podatkowe (w szczególności w zakresie zwolnień podatkowych).

Należy zwrócić uwagę, że omawiany przepis art. 21 ust. 25 pkt 2 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie również wskazuje, że spłata kredytu oraz odsetek od zadłużenia ma dotyczyć kredytu (pożyczki) zaciągniętych w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Spłata pożyczki zaciągniętej u osoby fizycznej na podstawie umowy cywilno-prawnej w ogóle nie jest więc w tym przepisie wymieniona. Przepis ten wyraźnie zawęża krąg podmiotów, u których zobowiązanie takie może być zaciągnięte, aby zostały spełnione warunki zwolnienia.

Nie można więc uznać za wydatek na cel mieszkaniowy wydatku poniesionego przez wnioskodawczynię na spłatę kredytu konsumpcyjnego zaciągniętego w banku na dowolny cel oraz pożyczki zaciągniętej na podstawie umowy cywilno-prawnej, pomimo że zostały zaciągnięte przez wnioskodawczynię przed sprzedażą nieruchomości i przeznaczone na zakup lokalu mieszkalnego, w którym wnioskodawczyni realizuje swoje cele mieszkaniowe.

Warto przypomnieć, że podatnik nie ma obowiązku korzystania ze zwolnienia, jest to jego uprawnienie, z którego może skorzystać pod warunkiem, że spełnia wymagania przewidziane przepisami. Zgodnie z konstrukcją i systematyką ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz utrwalonym orzecznictwem sądowym, wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią wyjątek od generalnej zasady powszechności opodatkowania.

Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2017 r. sygnatura 0111-KDIB2-2.4011.111.2017.1.AR

Źródło: KRN.pl | 2017-07-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Oaza Bronowice
Apartamenty Lema
Sand Hotel ****
CHE162PI47
Willa Słowicza
Budynek mieszkalny przy ul....
Wynajem pomieszczeń biurowych...

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Willa Słowicza

Kraków, Bronowice, ul. W. E.... 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniahale i magazyny na sprzedażkamienice na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Golubsko-Dobrzyńskidomy na wynajem powiat Kłodzkilokale użytkowe na wynajem gmina Gowarczówlokale użytkowe na wynajem gmina Bochniadomy na sprzedaż w Starzykowiemieszkania na sprzedaż w Leśniczówcemieszkania na wynajem w Trzaskach

Deweloperzy