Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zaniedbanie komina może być przyczyną odmowy odszkodowania

Właściciele budynków mieszkalnych są zobligowani do przeglądu kominiarskiego raz w roku.
Właściciele oraz administratorzy budynków mieszkalnych są zobligowani do przeglądu kominiarskiego co najmniej raz w roku.

Dorobek całego życia można utracić z wielu powodów. Pożar i wybuch gazu są jednymi z najczęstszych, a ich przyczyny bywają różne, jak nieszczelny komin. Zaniedbania w tym obszarze pociągają za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Osadzające się w kominie zanieczyszczenia w postaci smoły i sadzy stanowią realne zagrożenie pożarem lub wybuchem gazu. Zdarzenia te niejednokrotnie doprowadzają do prawdziwych tragedii. Każdego roku w Polsce wskutek zaczadzenia – czyli zatrucia tlenkiem węgla – umiera średnio ok. 100 osób.

W 2018 r. odnotowano prawie 16 tys. pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe oraz łącznie ponad 800 od urządzeń na paliwa ciekłe i gazowe. W wielu przypadkach można było temu zapobiec właśnie poprzez wywiązywanie się z obowiązku przeglądów komina.

 

Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele oraz administratorzy budynków mieszkalnych są zobligowani do przeprowadzania przeglądu kominiarskiego co najmniej raz w ciągu roku. Muszą również stosować się do wskazówek specjalistów przeprowadzających przeglądy.

Niektóre osoby zapominają o obowiązkach związanych z bezpieczeństwem przewodów kominowych lub nie przykładają do tego należytej wagi, wychodząc z założenia, że w razie pożaru i tak dostaną odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia mieszkania. Za brak ważnego przeglądu kominiarskiego grożą kary:

  • mandat w wysokości do 500 zł nałożony przez powiatowego inspektora nadzoru,
  • kara pieniężna orzeczona przez sąd grodzki,
  • grzywna wynikająca z zapisów kodeksu wykroczeń.

Nie są to jednak duże kwoty w porównaniu ze stratami, jakie może spowodować nieszczelny komin.

 

Zaniedbanie komina a odmowa wypłaty odszkodowania

Dom warto ubezpieczyć z wielu powodów, niemniej przed zawarciem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Jest to dokument precyzujący warunki korzystania z polisy. Znajdują się w nim m.in. definicje poszczególnych pojęć ubezpieczeniowych oraz katalog zdarzeń nieobjętych ochroną ubezpieczeniową – czyli sytuacji, kiedy ubezpieczyciel nie przejmuje odpowiedzialności za szkodę i nie wypłaca odszkodowania.

Zaniedbania, których dopuszcza się właściciel ubezpieczonej nieruchomości, stanowią podstawę odmowy przyznania rekompensaty za poniesione straty. Z przepisów jasno wynika, iż zorganizowanie przeglądu kominiarskiego i wdrażanie zaleceń udzielonych przez fachowca przeprowadzającego przegląd leży po stronie właściciela lub administratora budynku mieszkalnego. Niewykonanie przeglądu traktowane jest jako zaniedbanie.

W przypadku pożaru czy wybuchu gazu firma ubezpieczeniowa żąda protokołu potwierdzającego wykonanie przeglądu komina, a także instalacji gazowej i elektrycznej. Brak tych dokumentów może przekreślić szanse na odszkodowanie. Każdy przypadek badany jest oczywiście indywidualnie, a kluczową kwestią dla ubezpieczyciela jest ustalenie przyczyny zdarzenia.

 

Umowa z ubezpieczycielem to nie tylko prawa, ale i obowiązki

Zawierając umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, trzeba mieć świadomość, iż polisa mieszkaniowa to nie tylko przywileje, ale i obowiązki. Skuteczność ubezpieczenia uzależniona jest od paru istotnych czynników. W tym kontekście wymienia się nade wszystko zakres ochrony oraz wysokość sumy gwarantowanej polisy, a więc maksymalnej kwoty, do której zostaje wypłacone odszkodowanie (wysokość rekompensaty nigdy nie przekracza wysokości sumy gwarantowanej).

W polisie mieszkaniowej należy uwzględnić możliwie jak najwięcej ryzyk, z których każde powinno być ubezpieczone na odpowiednią kwotę. Trzeba pamiętać, iż podstawowy wariant polisy chroniący jedynie mury (czasami także i pozostałe elementy stałe) przed pożarem i paroma innymi zdarzeniami losowymi w praktyce zazwyczaj nie wystarcza. Podobnie jest wówczas, gdy nieruchomość została ubezpieczona na zbyt niską kwotę – trudno wówczas liczyć na satysfakcjonujące odszkodowanie.


Ubezpieczasz dom? Pamiętaj o przeglądach!

Zasady korzystania z polisy są przez każdego ubezpieczyciela ustalane we własnym zakresie, niemniej wszędzie wymagane są obowiązkowe przeglądy instalacji kominowych i innych. Zaniedbania mają swoją cenę, o czym boleśnie przekonała się niejedna osoba, której firma ubezpieczeniowa odmówiła finansowego wsparcia.

Koszt przeglądu kominiarskiego nie jest duży – to wydatek rzędu 100-150 zł. Szkody kominowe generują znacznie wyższe straty, nie wspominając o tym, że realnie zagrażają bezpieczeństwu domowników. Regularnie czyszczone przewody kominowe funkcjonują sprawnie, zapewniając prawidłową cyrkulację eliminującą z powietrza szkodliwe związki. Celem przeglądu kominiarskiego jest oczyszczenie komina oraz skontrolowanie stanu technicznego instalacji kominowej i grzewczej. 

Źródło: KRN.pl | 2020-01-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęmieszkania na wynajemkamienice na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Jędrzejowskilokale użytkowe na wynajem powiat Węgrowskimieszkania na sprzedaż gmina Żarnówmieszkania na sprzedaż gmina Grabówmieszkania na sprzedaż w Zagrodniedomy na sprzedaż w Żmijewek-Mansdomy na sprzedaż w Smęcino

Deweloperzy

);