Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

„Wszyscy chcą skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”. Kolejny miesiąc z bardzo wysokim popytem na kredyty miesz

„Wszyscy chcą skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”. Kolejny miesiąc z bardzo wysokim popytem na kredyty mieszkaniowe
„Wszyscy chcą skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”. Kolejny miesiąc z bardzo wysokim popytem na kredyty mieszkaniowe

Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi od kilku miesięcy utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Potwierdzają to dane zgromadzone przez BIK. Wartość zapytań, jakie klienci złożyli w bankach i SKOK-ach w listopadzie bieżącego roku jest aż o 255 proc. wyższa, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Kredytobiorcy chcą zdążyć załatwić formalności, nim „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” wygaśnie.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej w  BIK Indeksie Popytu na Kredyty mieszkaniowe, w ubiegłym miesiącu o przyznanie finansowania na zakup nieruchomości wnioskowało aż 39 830 osób w całej Polsce. To bardzo wysoki wynik, biorąc pod uwagę, że w listopadzie ubiegłego roku wnioskujących było zaledwie 13 600. Zanotowano więc wzrost w stosunku rok do roku o ponad 190 proc.

Porównując dane miesiąc do miesiąca można natomiast zauważyć, że liczba potencjalnych kredytobiorców w listopadzie spadła o niecałe 4 proc. w odniesieniu do października bieżącego roku. Popyt na kredyty mieszkaniowe utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie już od pięciu miesięcy.

Polacy wnioskują o coraz wyższe kwoty

Warto zwrócić uwagę również na średnią wartość wnioskowanych kredytów. W listopadzie wyniosła ona  429 740 zł i – jak podaje BIK – była najwyższa w historii. Przekroczyła średnią wartość z listopada 2022 r. aż o 27,4 proc., natomiast z października 2023 r. o 2,1 proc.

Większe potrzeby finansowe bez wątpienia wiążą się ze stale rosnącymi cenami nieruchomości. Polacy coraz częściej kupują również większe mieszkania. Wiąże się to m.in. z faktem, że nieruchomości o mniejszym metrażu znikają z rynku jako pierwsze.

Eksperci o wysokim popycie na kredyty mieszkaniowe

Sytuację na ryku kredytów mieszkaniowych analizuje główny analityk BIK, Waldemar Rogowski. Wyszczególnia on kilka przyczyn obecnego trendu.

- Pierwszą z nich jest większa liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, która wzrosła z ok. 14 tysięcy w listopadzie zeszłego roku do prawie 40 tysięcy w listopadzie br. Jest to w dużej mierze efektem zainteresowania programem „Kredyt 2%”. Wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w listopadzie br., ok. 55% osób to potencjalni beneficjenci tego programu – ocenia analityk.

Przyszłość programu rządowego „Bezpieczny Kredyt 2 proc/” w 2024 r. nie jest jeszcze znana. Wiele wskazuje na to, że nie zostanie on przedłużony, a co za tym idzie, wygaśnie już w styczniu bieżącego roku. Nie dziwi więc, że osoby, które chcą z niego skorzystać, nie odkładają formalności na ostatnią chwilę.

Duże zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi widać również wśród osób, które z różnych przyczyn nie mogą zostać beneficjentami programu. O tym także mówi Waldemar Rogowski.

- Rośnie też popyt na kredyty mieszkaniowe wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu. Sprzyja im wzrost zdolności kredytowej w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń. Trzeba jednak zaznaczyć, że poziom zdolności kredytowej jest ograniczany wzrostem stawki WIBOR o około 0,2 p.p. oraz rosnącymi cenami nieruchomości. W konsekwencji rynkowa dostępność kredytu mieszkaniowego jest obecnie większa dla beneficjentów programu „Kredyt 2%” – zaznacza analityk. 

Źródło: | 2023-12-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Leżajskimieszkania na wynajem powiat M. Lublindomy na wynajem gmina Zembrzycedomy na sprzedaż gmina Nowinkamieszkania na wynajem w Sakówkudomy na wynajem w Glądachdomy na sprzedaż w Turzynie

Deweloperzy

);