Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wrzesień z rekordową liczbą mieszkań na wynajem. Ceny nieco w dół

Wrzesień z rekordową liczbą mieszkań na wynajem. Ceny nieco w dół
Wrzesień z rekordową liczbą mieszkań na wynajem. Ceny nieco w dół

We wrześniu na rynek trafiła rekordowo duża liczba mieszkań na wynajem. Było ich łącznie o ponad 50 proc. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zwiększona podaż spowodowała, że w niektórych miastach ceny zaczęły spadać. Czy najemcy mają się z czego cieszyć?

Rynek nieruchomości na wynajem jest bardzo dynamiczny. Odbijają się na nim niemal wszystkie większe wahania – tak było choćby w przypadku pandemii czy wybuchu wojny w Ukrainie. Ta pierwsza spowodowała odpływ studentów z dużych miast oraz znaczące zmniejszenie popytu na mieszkania do wynajęcia. Wybuch wojny za naszą wschodnią granicą wywołał natomiast falę migracji oraz rekordowo duże zapotrzebowanie na nieruchomości. Od kilku miesięcy sytuacja się normuje, a do puli trafia coraz więcej mieszkań.

Rekordowy wrzesień na rynku nieruchomości na wynajem

Specjaliści analizujący duże, popularne portale ogłoszeniowe zauważają, że w ubiegł miesiącu pojawiło się na nich wiele nowych mieszkań do wynajęcia. Było ich o 10 proc. więcej niż w sierpniu oraz aż o 53 proc. więcej niż we wrześniu ubiegłego roku.

Najwięcej mieszkań przybyło w Trójmieście (ok. 30 proc.), a także we Wrocławiu czy Poznaniu (ok. 25 proc.). Mniej widoczne były natomiast zmiany w Warszawie czy Krakowie. Tam sytuacja poprawiła się zaledwie o kilka procent.

Obserwując ten trend można stwierdzić, że nadmierny popyt na nieruchomości po zeszłorocznej fali migracji już się wchłonął – część migrantów wróciła do kraju, inni wyjechali za granicę, wielu z nich zdecydowało się również na zakup mieszkania w Polsce.

Wpływ na tę sytuację ma też bez wątpienia wejście w życie rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” Cieszy się on rekordowo dużym zainteresowaniem Polaków, a skierowany jest do osób, które nie posiadają żadnej innej nieruchomości. Atrakcyjne dopłaty oraz zmniejszone wymagania kredytowe spowodowały, że część najemców zdecydowała się postarać o własne M.

Należy także zwrócić uwagę na fakt, że największy wzrost podaży mieszkań na wynajem zanotowano w Trójmieście. Może to świadczyć o zakończeniu sezonu turystycznego nad morzem i zamianie mieszkań z wynajmu krótkoterminowego na długoterminowy.

Tu ceny najmu zaczynają spadać

Wyższa podaż wpłynęła na spadek cen. Niższe czynsze najmu we wrześniu można było zauważyć m.in. we wspomnianym wcześniej Trójmieście – zanotowano tam spadek cen średnio o 5 proc., a także w Warszawie oraz Lublinie (spadek o 3 proc.) oraz w Łodzi (spadek o 1,5 proc.).

Czy trend na rynku nieruchomości na wynajem się utrzyma?

Niestety nawet pewne obniżki na rynku nieruchomości na wynajem nie poprawiają znacząco sytuacji najemców. Ceny wciąż są bardzo wygórowane – w zdecydowanej większości dużym polskich miast zanotowano podwyżki rok do roku, sięgające średnio 7 proc. W miastach takich jak Warszawa czy Kraków osiągnęły one wynik kilkunastu procent, a rekordowo wysoki wzrost cen wynajmu zanotowano w Rzeszowie. Wyniósł on aż 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Obecnie trudno jeszcze powiedzieć, czy trend ten utrzyma się dłużej, można jednak wnioskować, że póki ceny nieruchomości na sprzedaż nie przestaną rosnąć, nie zauważymy również znaczących, ogólnopolskich różnic w cenach najmu.

Źródło: | 2023-11-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażmieszkania na wynajeminne nieruchomości na wynajemdomy na sprzedaż powiat Lubelskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Radomskidomy na sprzedaż gmina Stegnalokale użytkowe na sprzedaż gmina Kolnodomy na wynajem w Naborowo-Parcelemieszkania na wynajem w Trutnowiedomy na sprzedaż w Doliwach

Deweloperzy