Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wayfinding, czyli o osiedlu bez tajemnic

Wayfinding, czyli o osiedlu bez tajemnic

Już w starożytności oznaczenia miejsc i budynków ułatwiały codzienne funkcjonowanie w mieście. Minęły wieki, ośrodki miejskie zmieniły się nie do poznania, a system odnajdywania drogi w nowoczesnej terminologii zwany wayfindingiem pomaga w przejrzysty sposób znaleźć właściwą trasę, oszczędzając poszukującym czas i nerwy.

Komfort podróżowania do danego miejsca to przede wszystkim piękne widoki i odpowiednia pogoda. Dotarcie do celu sprawia radość, lecz słabo oznaczona droga i brak wyraźnych wskazówek, którą trasę obrać, mogą pozbawić podróżujących przyjemności. Wyruszając na daleką wyprawę, możemy liczyć na mapy i GPS. Jednak jak poradzić sobie, gdy trudno odnaleźć się wśród budynków na nowym dla nas osiedlu, gdy nawigacja uparcie powtarza, że jesteśmy na miejscu?

Z pomocą przychodzi wayfinding, czyli system wskazywania drogi. To dzięki niemu wiemy, gdzie jesteśmy oraz w jakim kierunku podążać. Na osiedlu, oprócz numerów nieruchomości, warto oznaczyć parkingi, garaże, wiaty śmietnikowe, a także place zabaw, siłownie pod chmurką i ścieżki spacerowe. Oznakowania powinny znajdować się na zewnątrz, a także wewnątrz budynków. Mogą być to elementy wiszące, wolnostojące czy umieszczone na ścianach. Wybór zależy od funkcjonalności takiego elementu, który powinien być zarówno widoczny, jak i spójny z charakterem osiedla.


Przejrzystość to najważniejsza cecha projektu – tło kontrastujące z napisem, czytelna czcionka, prosta forma. Dobrą praktyką jest podzielenie sekcji na kolory lub wzory przypisane do danej strefy, gdyż wzmacniają one przekaz.

Wdrażając wayfinding, zwróćmy uwagę nie tylko na czytelność oznaczeń, ale i na lokalizację tablic informacyjnych. By nie umknęły uwadze odwiedzających, powinny być ulokowane na głównych alejkach i rozdrożach. Warto także sprawdzić, czy nie zostaną przysłonięte przez drzewa i krzewy. Planując oznaczenia na budowanym przez nas osiedlu Park Leśny Bronowice w Krakowie, ze szczególną uwagą zadbaliśmy właśnie o widoczność, gdyż na terenie osiedla rosną liczne gatunki drzew – komentuje Grzegorz Woźniak, prezes spółki Quelle Locum.

Przejrzyste, przyjazne, lepsze

Porządek na osiedlu to nie tylko wywóz śmieci i regularnie podcinana trawa, to także ład przestrzenny. Dzisiejsze inwestycje mieszkaniowe składają się z kompleksu budynków z licznymi udogodnieniami i zapleczem usługowym. Tak zagospodarowana przestrzeń potrzebuje gruntownej identyfikacji, pomocnej przede wszystkim dla osób będących na osiedlu pierwszy raz. Osoby z zewnątrz: kurierzy, dostawcy pizzy, odwiedzający nas goście, dzięki wyraźnie ponumerowanym budynkom, numerom klatek i zaznaczonej trasie na parking, z łatwością odnajdą się w przestrzeni nowoczesnego osiedla. Kluczowymi elementami systemu wskazywania drogi są: mapa z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami, a także plan inwestycji z rozpisanymi numerami budynków i klatek, umieszczony obok głównego wejścia.

Wayfinding można zaprojektować również z myślą o osobach niedowidzących i niedosłyszących. Dla nich dużym udogodnieniem będzie pomalowanie każdego budynku i każdej klatki schodowej na inny kolor, co ułatwi odnalezienie właściwego miejsca. Również komunikacja werbalna w windzie oraz mapa wyposażona w legendę z możliwością odczytywania komunikatów, pozwolą na sprawne funkcjonowanie osobom z tymi niepełnosprawnościami. Przed wdrożeniem wayfindingu warto poświęcić czas na analizę osiedla z punktu widzenia przyszłych mieszkańców, a także na określenie funkcji, jakie ma spełniać dana przestrzeń.

 

Nie tylko na osiedlu

Wayfinding to system sprawdzający się nie tylko na osiedlach. Stosowany jest również na dworcach, lotniskach, a także w biurach. Dzięki swoim funkcjom – pomocniczej i informacyjnej, z powodzeniem może służyć jako sposób na odnalezienie się w przestrzeni biurowej. Obowiązkowym elementem systemu jest tablica informacyjna zlokalizowana tuż przy głównym wejściu do biurowca, z numerami pięter i pomieszczeń. Następnie ważne są przydrzwiowe oznaczenia, na których znajdzie się konkretne imię i nazwisko, a także numer pokoju. Dobrą praktyką jest wyróżnienie toalety, części wspólnych, sal spotkań i pomieszczeń dla zarządu. Wayfinding biura to sposób zarówno na organizację danej przestrzeni, jak i na wprowadzenie spójnego nazewnictwa i ułatwienie komunikacji pomiędzy pracownikami.


W przygotowanym przez nas wayfindingu biura spółki Sento w Krakowie, oprócz oznaczeń tekstowych, zastosowaliśmy identyfikację kolorami. Drzwi zostały wyróżnione dwoma barwami: magenta dla klientów firmy, szary dla pracowników. To oznaczenie pojawia się już na tablicy informacyjnej, zlokalizowanej obok głównego wejścia. Szczególnie zadbaliśmy o salę konferencyjną, na oszklonych drzwiach pojawiły się różowe pasy, które zapewniają zarówno estetyczny wygląd, jak i kameralny charakter spotkań – komentuje Anna Gumowska, CEO w Prime Time PR, agencji zajmującej się marketingiem nieruchomości.

 

 

 

Artykuł był publikowany w Dwutygodniku Krakowski Rynek Nieruchomości nr 23/2019

Źródło: KRN.pl | 2020-01-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniadziałki do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat M. Toruńlokale użytkowe na wynajem powiat Strzelińskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Wałbrzychmieszkania na sprzedaż gmina Ostrówekdomy na wynajem w Siemczyniedomy na wynajem w Sarnach Wielkichmieszkania na sprzedaż w Sąsiadce

Deweloperzy

);