Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

WAF: Polacy z nominacjami, ale bez nagród

WAF: Polacy z nominacjami, ale bez nagród

Mimo że Polacy nie zostali okrzyknięci laureatami, to sama nominacja w konkursie World Architecture Festival, stanowi wielkie wyróżnienie.

Polskimi pretendentami do tytułu „Najlepszego budynku roku 2011” były dwa budynki zaprojektowane przez wrocławską pracownię architektoniczną Maćków oraz koncepcja Miami Pier Museum of Latin American Immigrants autorstwa Macieja Jakuba Zawadzkiego. Tymczasem to futurystyczny projekt Media-ICT w Barcelonie otrzymał ten zaszczytny tytuł.

Mimo że Polacy nie zostali okrzyknięci laureatami, to sama nominacja w największym architektonicznym konkursie na świecie – World Architecture Festival – stanowi wielkie wyróżnienie. – Konkuruję z biurami, które zatrudniają wielu pracowników, mają duże budżety i już posiadają ogromną renomę na świecie. Ja mam 28 lat i pracowałem kiedyś w takich pracowniach projektowych. Teraz stajemy naprzeciwko siebie. To wyjątkowe uczucie. Ponadto WAF to nie tylko gala połączona z wręczeniem nagród, ale i dobra okazja do spotkań i promocji polskich projektów na największym i najbardziej globalnym wydarzeniu architektonicznym w tym roku, dlatego też bardzo mi miło, że na Światowym Festiwalu Architektury pojawił się jeszcze jeden reprezentant z Polski – przyznaje Maciej Jakub Zawadzki z grupy projektowej MJZ.

Pracownia architektoniczna Maćków nie po raz pierwszy znalazła się w finale konkursu. Rok temu Dom Handlowy Renoma, którego projekt rewitalizacyjny stworzyła  pracownia, walczył o tytuł „World Building of the Year”. Natomiast w tegorocznym finale konkursu znalazły się aż dwa budynki zaprojektowane przez Maćków: hala sportowa Na Skarpie w Bytomiu oraz budynek biurowo-mieszkaniowy Thespian we Wrocławiu.

Fot. 1. Hala sportowa Na Skarpie

Hala sportowa Na Skarpie swoim kolorem i kształtem symbolicznie nawiązuje do bryły węgla. Efekt taki osiągnięto, dzięki pokryciu elewacji antracytową blachą. W środku czarnego prostopadłościanu wstawiono przeszklony pas przywodzący na myśl pęknięcie w bryle, którego celem było zaprezentowanie widowiskowej ściany wspinaczkowej. – Powstaje dzięki temu rodzaj interakcji między częścią wewnętrzną a zewnętrzną hali – możliwość obserwacji tego, co się dzieje w środku – zdradza Zbigniew Maćków z Maćków Pracowni Projektowej.

Sam budynek, w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ulokowano na zielonej skarpie. – Rozplanowanie obiektu podporządkowano osiągnięciu czytelnej dyspozycji przestrzennej i wykorzystaniu walorów usytuowania na skarpie – mówi Zbigniew Maćków. Jednak największą część powierzchni obiektu zajmuje boisko sportowe o wymiarach 44 na 24 m, które przystosowane jest do piłki nożnej halowej, koszykówki, siatkówki oraz piłki ręcznej. Wydarzenia sportowe i kulturalne z widowni śledzić może 1000 osób. Obok boiska na parterze umieszczono blok szatniowy i wejście do pomieszczenia ścianki wspinaczkowej – największej atrakcji obiektu (jej wysokość to 14,5 m). Ponadto w budynku znajduje się sauna, siłownia i multimedialna sala konferencyjna. Wykonawcą projektu jest Skanska SA., a jego oficjalne otwarcie nastąpiło 10 lutego 2010 r.

Fot. 2. Apartamentowiec Thespian

Drugą nominację na WAF otrzymał nowocześnie przeszklony, ekskluzywny apartamentowiec Thespian, na którego lokalizację wybrano ul. Powstańców Śląskich, a dokładniej teren po wyburzonym przed laty sklepie Rondo. – Projekt jest próbą stworzenia nowoczesnego budynku mieszkalnego, usytuowanego na styku dwóch różnych pod względem skali zabudowy obszarów. Główny korpus budowli stanowi uzupełnienie reprezentacyjnego, dziewiętnastowiecznego w charakterze placu, z kolei wyższy element wieżowy wysuwa się w stronę wysokiej zabudowy ulicy Powstańców Śląskich – tłumaczy Zbigniew Maćków. Ponadto sama elewacja budynku tworząc łuk, dopasowuje się swym kształtem do sąsiadującego z nim okrągłego placu. Obiekt dzieli się na część biurowo-usługową i wznoszącą się ponad nią trójskrzydłową część mieszkalną, nawiązującą formą do dziewiętnastowiecznych kamienic.

Najatrakcyjniejszym elementem budynku jest podwójna szklana fasada z przesłonami przeciwsłonecznymi umieszczonymi między dwiema warstwami aluminiowej ślusarki. Całość przypomina tradycyjne firanki, jednak w rzeczywistości są to ruchome części zaprojektowane przez architektów, chroniące za pomocą systemu dowolnego sterowania, mieszkańców luksusowych apartamentów przed nadmiernym nasłonecznieniem. W tylnej części budynku ulokowano z kolei kameralny, wykończony drewnianymi panelami dziedziniec, który otwiera się dwoma dużymi prześwitami na zieleń wypełniającą plac Powstańców Śląskich. Inwestorem projektu jest holenderska firma ING Real Estate.

Fot. 3. Miami Pier Museum of Latin American Immigrants w USA

Z kolei trzecia polska nominacja (w kategorii „Obiekt kulturowy”) to Miami Pier Museum of Latin American Immigrants w USA projektu polskiego architekta Macieja Jakuba Zawadzkiego, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. – Pracę nad muzeum zacząłem 3 lata temu. Wtedy był on pracą dyplomową. Później wyjechałem do Danii, gdzie pracowałem m.in. w biurze Bjarke Ingels Group i w międzyczasie udoskonalałem ten projekt. Po drodze zbierał on wyróżnienia, a w tym roku został nominowany do nagrody na World Architecture Festival – opowiada Maciej Jakub Zawadzki.

Inspiracją dla architekta do stworzenia tak oryginalnego i aerodynamicznego kształtu budynku stały się komputerowo wygenerowane spiralne formy. – Temat i lokalizacja projektu pozwalały na pewną dozę ekspresji. Wreszcie mogłem poszaleć i spróbować stworzyć formę wyrażającą w pełni to, co chciałem przekazać. Dlatego też bryła obiektu jest nietypowa. Muzeum ma wyrażać, zmuszać do refleksji i upamiętniać losy imigrantów latynoamerykańskich. Poza tym, budynek ma być odporny na nietypowe warunki pogodowe w tym regionie, często nawiedzanym przez huragany. Końcowa forma jest syntezą tych dwóch czynników – tłumaczy Maciej Jakub Zawadzki.

Tegorocznym zwycięzcą WAF został budynek Media-ICT w Barcelonie autorstwa hiszpańskiej pracowni Cloud 9, jednak dzięki samej nominacji wszyscy finaliści powinni czuć się wygranymi.

Źródło: KRN.pl | 2011-11-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Pleszewskimieszkania na wynajem powiat Przemyskilokale użytkowe na wynajem gmina Muszynalokale użytkowe na wynajem gmina Choroszczdomy na sprzedaż w Szymanowicachdomy na wynajem w Miłotkachmieszkania na sprzedaż w Koszęcinie

Deweloperzy

);