Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

W tych miastach ubezpieczysz mieszkanie za grosze

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Zakup mieszkania to bardzo duże przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i determinuje wiele późniejszych działań. Wśród nich, jedną z nieobowiązkowych, ale zalecanych czynności, jest zakup ubezpieczenia. Ceny polis są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników, w tym także od lokalizacji.

Poniżej, dokonano analizy porównawczej ubezpieczeń w 5 największych miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu. Kto oferuje najlepszy wariant ochrony ubezpieczeniowej w najlepszej cenie na rynku? W jakim mieście polisy będą najtańsze, a gdzie trzeba liczyć się z wyższą składką? Odpowiedz nie jest jednoznaczna.


Od czego zależy koszt ubezpieczenia mieszkania?


Poszukując polisy ubezpieczeniowej, wiele osób zastanawia się nad tym, co wpływa na wysokość składki rocznej. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, w których miastach są najtańsze ubezpieczenia, gdyż często zależy to od kilku warunków. Można wyróżnić kilka czynników, które są decydujące:

 

1. Wartość nieruchomości – cena mieszkania ma bezpośredni wpływ na wysokość ubezpieczenia. Jest to jedna z prostszych zależności. Wysokość składki jest wprost proporcjonalna do ceny mieszkania.

2. Zakres ubezpieczenia – jest to kolejna ważna kwestia, która ma znaczenie. Wariant podstawowy będzie tańszy niż jego rozszerzona wersja. Wszystkie dodatki wpływają na wzrost ceny, ale także na zwiększenie ochrony finansowej ubezpieczanego.

3. Stan budynku – czasami niższe koszty zakupu nie oznaczają obniżenia składki. Mieszkanie w bardzo złym stanie technicznym, znajdujące się w starym budynku, bez odpowiednich zabezpieczeń i z niepewną konstrukcją, może nieznacznie zwiększyć ratę.

4. Uprzednie szkody – pod uwagę przy szacowaniu kosztów, brane są także informacje dotyczące tego, od kiedy budynek był ubezpieczony i czy korzystano już z wypłaty odszkodowania w jego przypadku.

5. Lokalizacja – można wymienić jej dwa rodzaje:

  •  lokalizacja w budynku mieszkaniowym – mieszkanie na parterze czy poddaszu, będzie wiązało się z większym ryzykiem, co wpłynie na wyższą stawkę.
  •  lokalizacja w danym mieście – tutaj nie sama lokalizacja ma największy wpływna koszty polisy. Większe znaczenie ma wartość nieruchomości, która jednakże jest powiązana z lokalizacją. Takie samo mieszkanie w dużym mieście, może być o wiele  droższe niż w małym miasteczku.

Wymienione warunki to tylko nieliczne z tych, które bezpośrednio wpływają na wysokość polisy ubezpieczeniowej. Chcąc otrzymać najlepsze wyliczenia zindywidualizowane, można sięgnąć po nowoczesne rozwiązania, jakimi są kalkulatory ubezpieczeniowe. Każdy zainteresowany może wejść do kalkulatora ubezpieczeń mieszkaniowych na https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator i poznać propozycje od kilkunastu towarzystw, a następnie wybrać tę, najbardziej zoptymalizowaną.


Czy warto zaniżać wartość nieruchomości?


Jak widać, składowe polisy ubezpieczeniowej, są bardzo zróżnicowane. Jednakże, to właśnie wartość nieruchomości w największym stopniu wpływa na to, ile zapłaci się za swoje ubezpieczenie. Wiele osób widzi w tym szansę na obniżenie rocznych kosztów, poprzez zaniżenie wartości nieruchomości.


Wpłynie to na zmniejszenie stawki, dzięki czemu właściciele mogą zaoszczędzić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych w skali roku, co oznacza kilka groszy w kieszeni każdego dnia. Jednakże, należy wspomnieć, że jest to bardzo duże ryzyko w którym na szali stawia się bardzo duże sumy. W sytuacji, kiedy mieszkanie ulegnie uszkodzeniu z powodu zdarzeń losowych, w momencie wypłaty odszkodowania ubezpieczyciel odniesie się do jego podanej wartości, a nie realnych strat. W takim przypadku, ubezpieczony może stracić kilkadziesiąt tysięcy złotych, co może o wiele bardziej osłabić jego finanse, niż wspomniane kilka groszy.


Gdzie ubezpieczysz się najtaniej?


Wiele osób chciałoby uzyskać odpowiedź na to pytanie, jednakże nigdy nie będzie ono w pełni miarodajne. Jednakże można dokonać takiego rankingu, kierując się jednym z najbardziej determinujących cenę warunków, czyli wartością nieruchomości. Pomimo że nie jest to łatwa sztuka, poniżej zostaną przedstawione mieszkania w 5 lokalizacjach, które na potrzeby zestawienia zostaną uśrednione.


Przykładowe zestawienie:


W kalkulatorze, dostępnym na www.ubezpieczeniemieszkania.pl, zostały zestawione mieszkania z rynku wtórnego o powierzchni 80 mkw., znajdujące się na piętrze pośrednim w bloku z 2016 r. Zamieszkiwać będą je 3 osoby, w tym jedna niepełnoletnia. Mieszkanie nie było wcześniej ubezpieczane i nie występowały w nim szkody. Jako zabezpieczenie, każde będzie miało domofon i alarm antywłamaniowy. W mieszkaniu nie jest także prowadzona działalność gospodarcza, oraz nie jest ono obciążone cesją na rzecz banku.
Poniżej wybrane lokalizacje, wraz z cenami mieszkań.

 

1. Warszawa – ul. Felińskiego, cena: 720000 złotych, 9000 zł/mkw. (źródło: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/mieszkanie-w-warszawie-ile-kosztuje-i-jak-ubezpieczyc 11.08.2019);

2. Łódź – ul. Żeromskiego, cena: 355200 złotych, 4440 zł/mkw. (źródło: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/mieszkanie-w-lodzi-ile-kosztuje-i-jak-ubezpieczyc 11.08.2019);

3. Poznań – ul. Garbary, cena: 380000 złotych, 4750 zł/mkw. (źródło: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/mieszkanie-w-poznaniu-ile-kosztuje-i-jak-ubezpieczyc 11.08.2019);

4. Wrocław – ul. Prusa, cena: 495000 złotych, 6188 zł/mkw. (źródło: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/mieszkanie-we-wroclawiu-ile-kosztuje-i-jak-je-ubezpieczyc 11.08.2019);

5. Kraków – ul. Krakowska, cena 589000 złotych, 7363zł/mkw. (źródło: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/mieszkanie-w-krakowie-ile-kosztuje-i-jak-ubezpieczyc 11.08.2019).

Wybór lokalizacji jest zamierzony. W zestawieniu znalazły się mieszkania z 5 największych miast Polski. Jak widać, w Warszawie obowiązują najwyższe stawki cen mieszkań za metr kwadratowy, zaś w Łodzi są one najniższe. Wspomniane miasta są największymi aglomeracjami w Polsce, co sprawia, że mogą być one ze sobą porównywane, jako będące na równi ze sobą, zarówno pod kątem wielkości miasta, jak i ilości mieszkańców.


Jak kształtują się ceny ubezpieczeń?


Decydując się na zestawienie polis, wybór padł na wariant podstawowy i rozszerzony. Głównym celem, jest przedstawienie różnic między cenami polis, które zarówno w wyższym pakiecie, jak i tym podstawowym, będą na tym samym poziomie. W każdym mieście zostaną pokazane najniższe oraz najwyższe ceny polis. Warto również zaznaczyć, iż wartość elementów stałych w mieszkaniu, określono na kwotę 100 000 złotych, zaś wyposażenia na 70 000 złotych:


1. Warszawa
    a. Wariant podstawowy – 195 zł firma Inter Ubezpieczenia
    b. Wariant rozszerzony – 567 zł firma Aviva


2. Łódź
   a. Wariant podstawowy – 261 zł firma Inter Ubezpieczenia
   b. Wariant rozszerzony – 359 zł firma Uniqua


3. Poznań
   a. Wariant podstawowy – 195 zł firma Inter Ubezpieczenia
   b. Wariant rozszerzony – 443 zł firma Uniqua


4. Wrocław
   a. Wariant podstawowy – 195 zł firma Inter Ubezpieczenia
   b. Wariant rozszerzony – 409 zł firma Uniqua


5. Kraków
   a. Wariant podstawowy – 261 zł firma Inter Ubezpieczenia
   b. Wariant rozszerzony – 467,33 zł firma Uniqua
Źródło: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator dnia 11.08.2019)

Powyższe zestawienie, jasno przedstawia to, że pomimo dość dużych rozbieżności cen mieszkań w poszczególnych lokalizacjach, ceny ich ubezpieczenia są jednak porównywalne. W wariancie podstawowym, cena za polisę waha się w granicach 195-261 złotych, zaś w wariancie rozszerzonym jest to przedział 359-567 złotych. Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze to lokalizacja jest kluczowa. Oczywiście w każdym ze wskazanych wyżej miast, można kupić mieszkania po niższej cenie, jednakże ludzie dokonujący takiego wyboru chcą, aby ich nieruchomość była w stosunkowo nowym budynku i w ciekawej okolicy.


Jak zaznaczają eksperci, tworzący Raport Expandera i rentier.io dotyczący cen mieszkań w II kwartale 2019, to tendencja jest wzrostowa i jedynie czas pokaże, czy ceny będą nadal tak galopować w górę, czy uda się je zatrzymać. Jak widać w powyższym zestawieniu, najtańsze oferty ubezpieczenia mieszkania w ofercie podstawowej, oferuje firma Inter Ubezpieczenia, zaś w zakresie rozszerzonym – Uniqua. Warto jednak zaznaczyć, że podstawowy zakres ochrony, chroni nasze mieszkanie tylko w przypadku zdarzeń losowych. Tylko wykupując pakiet rozszerzony, możemy być pewni, że nasza polisa obejmie także zdarzenia związane z kradzieżą, aktami wandalizmu, czy też przepięcia prądu. Warto zastanowić się nad polisą z rozszerzonym wariantem ubezpieczenia, gdyż tylko ona, może w pełni chronić nasze mienie, oraz mieszkanie.

Źródło: rankomat.pl | 2019-08-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemdomy na zamianędziałki do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Strzyżowskimieszkania na sprzedaż powiat Kazimierskidomy na sprzedaż gmina Niechanowomieszkania na wynajem gmina Myszkówdomy na sprzedaż w Lascedomy na wynajem w Dubielewomieszkania na wynajem w Sokolnym

Deweloperzy

);