Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Te budynki cię zachwycą

Metrpol Parasol, fot. na lic. Wikimedia Commons
Metrpol Parasol, fot. na lic. Wikimedia Commons

Wiertło? Kran? Dźwig portowy a może parasol? Architekci wciąż udowadniają, że dla budownictwa nie ma form niemożliwych.

Ich kształt zachwyca, wprawia w zdziwienie i sprawia, że chce się je zobaczyć na żywo. Najznakomitsze budynki świata przyciągają spojrzenia pełne podziwu i stanowią wizytówkę miast, w których zostały wybudowane.  

F&F Tower

Biurowiec F&F Tower (nazywany również Revolution Tower) stanowi symbol dynamicznego rozwoju gospodarczego Panamy. Budynek zaprojektowany przez pracownię Pinzon Lozano & Associates został oddany do użytku w 2012 r. Wieżowiec powstał na terenie o powierzchni 2 tys. mkw. w dzielnicy biznesowej, w stolicy Panamy. Uwagę przyciąga oryginalna konstrukcja, w której poszczególne kondygnacje w kolorze butelkowej zieleni przesuwają się o kilka stopni w stosunku do piętra poprzedniego. 52-piętrowa konstrukcja ma wysokość 243 m i została wykonana z połączenia szkła i betonu zbrojonego. Od 39 do najwyższego, 52 piętra, kondygnacje biurowca zaczynają się skręcać wokół własnej osi, wyglądem przypominając wiertło. Budżet inwestycji wyniósł 50 mln dolarów. Budynek ze względu na oryginalne rozwiązania architektoniczne zdobył wiele nagród w prestiżowych konkursach, m.in. uzyskał 7. miejsce w rankingu Emporios Scyscraper Award 2011.

F&F Tower

F&F Tower, źródło: Wikipedia

 

Kranhaus

Kompleks budynków Kranhaus powstał w Kolonii, w dawnym porcie Rheinauhafen znajdującym się nad brzegiem rzeki Ren. Stanowi element rozpoczętego w 2002 r. projektu renowacji portu. Konstrukcja obiektów nawiązuje do utopijnej wizji radzieckiego budownictwa – koncepcji „Wygładzaczy Chmur" zaproponowanej przez rosyjskiego architekta, El Lissitzky'ego w 1924 r. Miały być to pionowe wieżowce wsparte na nogach klatek schodowych i szybów windowych. Po 90 latach idea ta doczekała się realizacji w postaci zespołu biurowego Kranhaus. Kompleks składa się z trzech identycznych wież, z których każda liczy 70 m długości, 34 m szerokości i 60 m wysokości. Budynki w kształcie odwróconej do góry nogami litery „L" mają nawiązywać wyglądem do dawnych dźwigów portowych.

Szklane wieże liczą 16 pięter, w tym 2 kondygnacje podziemne. Kondygnacje od parteru do 9 piętra stanowią trzon konstrukcji, a ostatnie 5 pięter wspiera się na betonowym filarze pełniącym funkcję klatki schodowej. Wieże południowa i środkowa to biurowce o powierzchni biurowej wynoszącej 16 tys. mkw., natomiast w wieży północnej znajdują się 133 luksusowe apartamenty. Kranhaus został zaprojektowany przez architektów Alfonsa Linstera oraz Hadi Teherani z pracowni BRT architects.

Kranhaus, Kolonia, źródło: Wikipedia

 

Kunsthaus Graz

Kunsthaus Graz to niezwykłe muzeum sztuki znajdujące się w austriackiej miejscowości Graz. Obiekt powstał w 2003 r. z okazji przyznania miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Budynek został zaprojektowany przez Petera Cooka i Colina Fourniera, którzy określili wygląd muzeum jako „przyjazny kosmita". Obiekt został dobudowany do istniejącego budynku kamienicy Eiseners Haus z XIX w., a jego nowoczesna bryła mocno kontrastuje z okolicznymi domkami o dachach z czerwonej cegły. Zewnętrzną elewację budynku stanowi obły, nieregularny kształt, który wykonano z żelbetu i paneli pleksiglasowych. Na powierzchni dachu znajdują się świetliki, które dostarczają do środka światło dzienne.
W zabarwionym na niebiesko pleksiglasie zamontowano 925 fluorescencyjnych lamp, które umożliwiają projekcję obrazów, filmów i animacji. Budynek o powierzchni użytkowej ok. 11 tys. mkw. pełni funkcję galerii sztuki. Obiekt pozbawiony jest stałej ekspozycji, koncentrując się na ekspozycjach czasowych.

Knusthaus, budynek galerii sztuki w Graz (Austria), źródło: Wikipedia

 

Marina Bay Sands

Luksusowy kompleks Marina Bay Sands składa się z 3 wieżowców połączonych jednym dachem, na którym umieszczono najdłuższy na świecie podwyższony basen. Znajdujący się tam 5-gwiazdkowy hotel należy do amerykańskiej sieci Las Vegas Sands i jest największym hotelem w Singapurze, 6. największym hotelem w Azji oraz 34. na świecie. Hotel oferuje 2561 pokoi, które mieszczą się w 3 szklanych, 55-piętrowych wieżowcach połączonych platformą ciągnącą się ponad ich dachami. Na platformie wyglądem przypominającej okręt znajdują się: taras widokowy, ogród, restauracje i bary oraz basen o długości 150 m. Hotel jest częścią ogromnego kompleksu, na który składają się: kasyno, centrum handlowe, centrum kongresowe, muzeum nauki i sztuki oraz hala widowiskowa. Twórca obiektu, znany architekt Moshe Safdie, podczas projektowania bryły hotelu inspirował się wyglądem starożytnych miast. Budowa obiektu pochłonęła około 5,6 mld zł. Najtańszy nocleg w hotelu w pokoju o powierzchni 39 mkw. kosztuje ok. 900 zł. Kompleks został otwarty w 2011 r. i od tamtej pory stanowi nieodłączny element krajobrazu Singapuru.

Marina Bay Sands, źródło: Wikipedia

 

Metropol Parasol

Wielka drewniana konstrukcja o nietypowej nazwie Metropol Parasol znajduje się na placu La Encarnación, w centrum hiszpańskiej Sewilli. Jest to największa na świecie drewniana konstrukcja stojąca. Obiekt powstał w ramach konkursu na projekt rewitalizacji placu. Zwycięską koncepcję zaproponował niemiecki architekt Jürgen Mayer, a jego realizacja została ukończona w marcu 2011 r. Konstrukcja składa się z 6 ogromnych parasoli o wysokości 26 m i zajmuje powierzchnię 18 tys. mkw. Konstrukcje wykonane z warstwowo klejonego drewna wspierane są na żelbetowych słupach. Pawilon składa się z 4 poziomów. Na poziomie „0” znajduje się Antiquarium – muzeum z wykopaliskami szczątków Rzymian i Maurów znalezionych w trakcie budowy. Parter pełni funkcję handlową i rekreacyjną – mieszczą się tam hale targowe, bazary, sklepy, kawiarnie, bary i restauracje. Poziomy 2 i 3 oferują tarasy z widokiem na centrum miasta. Obiekt znalazł się w finale konkursu o Europejską Nagrodę im. Miesa van der Rohe w 2013 r. 

 

 

 Źródło: KRN.pl z 04-01-2019 | 2021-10-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.7

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

ELIZABETH WALTER ⋅ 03-11-2021 | 11:42

Pożycz teraz od LENDINGTREE®  Inc kontakt: (lendingtreeloans@pm.me) Zmień sposób pożyczania pożyczek za pośrednictwem LendingTree. Od tego czasu LendingTree usprawniło proces pożyczania online i pomogło ponad milionowi osób uzyskać finansowanie, na które zasługują. LendingTree oferuje dostęp do pożyczek osobistych dla pożyczkobiorców o niskich i wysokich dochodach, którzy potrzebują pomocy w kwestiach takich jak dług o wysokim oprocentowaniu, remont domu lub nieoczekiwane wydatki przy oprocentowaniu nawet 3-5% w zależności od rodzaju pożyczki. Łatwo uzyskaj pożyczki bez dużej ilości papierkowej roboty i dokumentów. Pospiesz się teraz i skontaktuj się z nami w sprawie tak upragnionej pożyczki. Szybka odpowiedź mailowa: lendingtreegroupinc@gmail.com

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Kościańskidomy na sprzedaż powiat M. Włocławekmieszkania na wynajem gmina Radkówmieszkania na sprzedaż gmina Złotamieszkania na wynajem w Gocławiemieszkania na sprzedaż w Święcicachdomy na sprzedaż w Szklarce Przygodzickiej

Deweloperzy

);