Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Taki był ten 2004 rok

Taki był ten 2004 rok

W mijającym roku wydarzeniami mającymi istotny wpływ na rynek nieruchomości były: wejście polski w struktury Unii Europejskiej, które miało miejsce w maju, oraz wejście w życie licznych, całkowicie nowych bądź mocno znowelizowanych, uregulowań prawnych dotyczących sfery związanej z nieruchomościami.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej wpłynęło na wzrost cen wszelkiego typu nieruchomości i zwiększony ruchu na tym rynku, ale w szczególności w okresie bezpośrednio poprzedzającym sam moment akcesji. Jednocześnie należy zauważyć, że wzrost cen nieruchomości nie był aż tak duży, jak niektórzy przewidywali. Natomiast w późniejszym okresie – niezależnie od faktu, czy wejście Polski do Unii wpłynęło na zwiększenie popytu na dany typ nieruchomości, czy nie – ceny w większości przypadków pozostały na nowym, wyższym poziomie. Kolejnym efektem naszego wejścia do Unii był zauważalny wzrost zainteresowania ze strony inwestorów zagranicznych rynkiem nieruchomości, szczególnie nieruchomościami komercyjnymi, i to zarówno nieruchomościami gruntowymi, jak i obiektami.

W sferze regulacji prawnych istotne, zwłaszcza dla pośredników, zmiany dotyczyły nowej ustawy o gospodarce nieruchomościami, która w nowy sposób określiła umowę pośrednictwa, czyniąc ją „umową nazwaną”. Na nowo również zdefiniowano zawód pośrednika, co niewątpliwie ułatwi wykonywanie czynności związanych z tym zawodem. Inną istotną zmianą są próby dostosowania regulacji prawnych do sytuacji, w której większość polskich gmin wciąż nie ma obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego. Zmiany te miały na celu ułatwienie („bądź utrudnienie”) procedur podziału nieruchomości i kwestii związanych z uzyskiwaniem warunków zabudowy i pozwoleń na budowę.

Na małopolskim rynku nieruchomości sytuację kształtowały te same czynniki, które oddziaływały w skali całego kraju, chociaż napływ inwestorów z terenów Unii nie jest na razie aż tak bardzo widoczny. Niewątpliwie wpływ na taki stan rzeczy mają nieco opieszałe działania władz stolicy regionu w zakresie przyciągania inwestorów do Krakowa i okolic. Wśród tych inwestorów, którzy się pojawili dominują firmy zamierzające rozpocząć inwestycje przede wszystkim w nieruchomości o charakterze komercyjnym, chociaż nie brakuje zainteresowanych rozpoczynaniem inwestycji w nieruchomości przeznaczone na cele mieszkalne. W mijającym roku na terenie małopolski zauważalny był wzrost zainteresowania zakupem gruntów i obiektów o przeznaczeniu komercyjnym, szczególnie tych o charakterze magazynowo-produkcyjnym. Natomiast pewien zastój dał się zauważyć w sferze nieruchomości biurowych, co może się jednak zmienić już w roku następnym. W dalszym ciągu daje się zauważyć duże zainteresowanie inwestorów gruntami przeznaczonymi pod zabudowę mieszkaniową, zwłaszcza o charakterze wielorodzinnym.

W przypadku inwestorów indywidualnych, to znaczy takich, którzy poszukują działek pod budowę własnego domu lub gotowych domów, sytuacja w 2004 roku w porównaniu z latami poprzednimi nie uległa istotnym zmianom. W dalszym ciągu największym zainteresowaniem cieszą się północno-zachodnie dzielnice Krakowa i tereny przyległych gmin, w pasie maksymalnie do 20 km od granic Krakowa, nieco mniejsze zainteresowanie wzbudzają obszary położone w południowych częściach miasta i okolic. Wśród osób poszukujących tego typu nieruchomości największym zainteresowaniem cieszą się działki o powierzchni ok. 10-15 arów i domy o powierzchni około 130-180 m. kw., najlepiej parterowe z użytkowym poddaszem. Nie oznacza to oczywiście, że działki czy domy o większych powierzchniach lub położone w mniej popularnych rejonach nie znajdują w ogóle nabywców. Niewątpliwie jednak mniejsze zainteresowanie ze strony kupujących przekłada się na nieco niższe ceny takich nieruchomości i z reguły dłuższy czas, jaki trzeba przeznaczyć na poszukiwanie nabywcy.Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 1/2005 | 2005-01-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciagaraże do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Polickilokale użytkowe na wynajem powiat Poddębickidomy na sprzedaż gmina Kochanowicemieszkania na wynajem gmina Tuchomiemieszkania na sprzedaż w Mirocinie Średnimmieszkania na wynajem w Pniewitychdomy na wynajem w Woli Kazubowej

Deweloperzy

);