Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Taki był ten 2004 rok

Taki był ten 2004 rok

W mijającym roku wydarzeniami mającymi istotny wpływ na rynek nieruchomości były: wejście polski w struktury Unii Europejskiej, które miało miejsce w maju, oraz wejście w życie licznych, całkowicie nowych bądź mocno znowelizowanych, uregulowań prawnych dotyczących sfery związanej z nieruchomościami.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej wpłynęło na wzrost cen wszelkiego typu nieruchomości i zwiększony ruchu na tym rynku, ale w szczególności w okresie bezpośrednio poprzedzającym sam moment akcesji. Jednocześnie należy zauważyć, że wzrost cen nieruchomości nie był aż tak duży, jak niektórzy przewidywali. Natomiast w późniejszym okresie – niezależnie od faktu, czy wejście Polski do Unii wpłynęło na zwiększenie popytu na dany typ nieruchomości, czy nie – ceny w większości przypadków pozostały na nowym, wyższym poziomie. Kolejnym efektem naszego wejścia do Unii był zauważalny wzrost zainteresowania ze strony inwestorów zagranicznych rynkiem nieruchomości, szczególnie nieruchomościami komercyjnymi, i to zarówno nieruchomościami gruntowymi, jak i obiektami.

W sferze regulacji prawnych istotne, zwłaszcza dla pośredników, zmiany dotyczyły nowej ustawy o gospodarce nieruchomościami, która w nowy sposób określiła umowę pośrednictwa, czyniąc ją „umową nazwaną”. Na nowo również zdefiniowano zawód pośrednika, co niewątpliwie ułatwi wykonywanie czynności związanych z tym zawodem. Inną istotną zmianą są próby dostosowania regulacji prawnych do sytuacji, w której większość polskich gmin wciąż nie ma obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego. Zmiany te miały na celu ułatwienie („bądź utrudnienie”) procedur podziału nieruchomości i kwestii związanych z uzyskiwaniem warunków zabudowy i pozwoleń na budowę.

Na małopolskim rynku nieruchomości sytuację kształtowały te same czynniki, które oddziaływały w skali całego kraju, chociaż napływ inwestorów z terenów Unii nie jest na razie aż tak bardzo widoczny. Niewątpliwie wpływ na taki stan rzeczy mają nieco opieszałe działania władz stolicy regionu w zakresie przyciągania inwestorów do Krakowa i okolic. Wśród tych inwestorów, którzy się pojawili dominują firmy zamierzające rozpocząć inwestycje przede wszystkim w nieruchomości o charakterze komercyjnym, chociaż nie brakuje zainteresowanych rozpoczynaniem inwestycji w nieruchomości przeznaczone na cele mieszkalne. W mijającym roku na terenie małopolski zauważalny był wzrost zainteresowania zakupem gruntów i obiektów o przeznaczeniu komercyjnym, szczególnie tych o charakterze magazynowo-produkcyjnym. Natomiast pewien zastój dał się zauważyć w sferze nieruchomości biurowych, co może się jednak zmienić już w roku następnym. W dalszym ciągu daje się zauważyć duże zainteresowanie inwestorów gruntami przeznaczonymi pod zabudowę mieszkaniową, zwłaszcza o charakterze wielorodzinnym.

W przypadku inwestorów indywidualnych, to znaczy takich, którzy poszukują działek pod budowę własnego domu lub gotowych domów, sytuacja w 2004 roku w porównaniu z latami poprzednimi nie uległa istotnym zmianom. W dalszym ciągu największym zainteresowaniem cieszą się północno-zachodnie dzielnice Krakowa i tereny przyległych gmin, w pasie maksymalnie do 20 km od granic Krakowa, nieco mniejsze zainteresowanie wzbudzają obszary położone w południowych częściach miasta i okolic. Wśród osób poszukujących tego typu nieruchomości największym zainteresowaniem cieszą się działki o powierzchni ok. 10-15 arów i domy o powierzchni około 130-180 m. kw., najlepiej parterowe z użytkowym poddaszem. Nie oznacza to oczywiście, że działki czy domy o większych powierzchniach lub położone w mniej popularnych rejonach nie znajdują w ogóle nabywców. Niewątpliwie jednak mniejsze zainteresowanie ze strony kupujących przekłada się na nieco niższe ceny takich nieruchomości i z reguły dłuższy czas, jaki trzeba przeznaczyć na poszukiwanie nabywcy.Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 1/2005 | 2005-01-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniainne nieruchomości do kupieniamieszkania na wynajemmieszkania na wynajem powiat Krapkowickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Grodziskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Sicienkomieszkania na wynajem gmina Gomunicemieszkania na sprzedaż w Rybokartachmieszkania na sprzedaż w Morawachdomy na wynajem w Krywiatycze

Deweloperzy

);