Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Taki był ten 2004 rok

Taki był ten 2004 rok

W mijającym roku wydarzeniami mającymi istotny wpływ na rynek nieruchomości były: wejście polski w struktury Unii Europejskiej, które miało miejsce w maju, oraz wejście w życie licznych, całkowicie nowych bądź mocno znowelizowanych, uregulowań prawnych dotyczących sfery związanej z nieruchomościami.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej wpłynęło na wzrost cen wszelkiego typu nieruchomości i zwiększony ruchu na tym rynku, ale w szczególności w okresie bezpośrednio poprzedzającym sam moment akcesji. Jednocześnie należy zauważyć, że wzrost cen nieruchomości nie był aż tak duży, jak niektórzy przewidywali. Natomiast w późniejszym okresie – niezależnie od faktu, czy wejście Polski do Unii wpłynęło na zwiększenie popytu na dany typ nieruchomości, czy nie – ceny w większości przypadków pozostały na nowym, wyższym poziomie. Kolejnym efektem naszego wejścia do Unii był zauważalny wzrost zainteresowania ze strony inwestorów zagranicznych rynkiem nieruchomości, szczególnie nieruchomościami komercyjnymi, i to zarówno nieruchomościami gruntowymi, jak i obiektami.

W sferze regulacji prawnych istotne, zwłaszcza dla pośredników, zmiany dotyczyły nowej ustawy o gospodarce nieruchomościami, która w nowy sposób określiła umowę pośrednictwa, czyniąc ją „umową nazwaną”. Na nowo również zdefiniowano zawód pośrednika, co niewątpliwie ułatwi wykonywanie czynności związanych z tym zawodem. Inną istotną zmianą są próby dostosowania regulacji prawnych do sytuacji, w której większość polskich gmin wciąż nie ma obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego. Zmiany te miały na celu ułatwienie („bądź utrudnienie”) procedur podziału nieruchomości i kwestii związanych z uzyskiwaniem warunków zabudowy i pozwoleń na budowę.

Na małopolskim rynku nieruchomości sytuację kształtowały te same czynniki, które oddziaływały w skali całego kraju, chociaż napływ inwestorów z terenów Unii nie jest na razie aż tak bardzo widoczny. Niewątpliwie wpływ na taki stan rzeczy mają nieco opieszałe działania władz stolicy regionu w zakresie przyciągania inwestorów do Krakowa i okolic. Wśród tych inwestorów, którzy się pojawili dominują firmy zamierzające rozpocząć inwestycje przede wszystkim w nieruchomości o charakterze komercyjnym, chociaż nie brakuje zainteresowanych rozpoczynaniem inwestycji w nieruchomości przeznaczone na cele mieszkalne. W mijającym roku na terenie małopolski zauważalny był wzrost zainteresowania zakupem gruntów i obiektów o przeznaczeniu komercyjnym, szczególnie tych o charakterze magazynowo-produkcyjnym. Natomiast pewien zastój dał się zauważyć w sferze nieruchomości biurowych, co może się jednak zmienić już w roku następnym. W dalszym ciągu daje się zauważyć duże zainteresowanie inwestorów gruntami przeznaczonymi pod zabudowę mieszkaniową, zwłaszcza o charakterze wielorodzinnym.

W przypadku inwestorów indywidualnych, to znaczy takich, którzy poszukują działek pod budowę własnego domu lub gotowych domów, sytuacja w 2004 roku w porównaniu z latami poprzednimi nie uległa istotnym zmianom. W dalszym ciągu największym zainteresowaniem cieszą się północno-zachodnie dzielnice Krakowa i tereny przyległych gmin, w pasie maksymalnie do 20 km od granic Krakowa, nieco mniejsze zainteresowanie wzbudzają obszary położone w południowych częściach miasta i okolic. Wśród osób poszukujących tego typu nieruchomości największym zainteresowaniem cieszą się działki o powierzchni ok. 10-15 arów i domy o powierzchni około 130-180 m. kw., najlepiej parterowe z użytkowym poddaszem. Nie oznacza to oczywiście, że działki czy domy o większych powierzchniach lub położone w mniej popularnych rejonach nie znajdują w ogóle nabywców. Niewątpliwie jednak mniejsze zainteresowanie ze strony kupujących przekłada się na nieco niższe ceny takich nieruchomości i z reguły dłuższy czas, jaki trzeba przeznaczyć na poszukiwanie nabywcy.Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 1/2005 | 2005-01-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0
powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Oaza Bronowice
Aleja Zbożowa etap III, IV
Osiedle Klonowe 14
Ostatnie biura w OVO Wrocław....
START Office
Osiedle Lawendowa 3
Słoneczny Zakątek
Lokale biurowe w centrum...
Mój Dom Etap IV
ul. Wielicka - Rydygiera Etap...
Villa sento
Inwestycja Imperial Business...
Sand Hotel ****
Bunscha Park

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Aleja Zbożowa etap III, IV

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Ostatnie biura w OVO Wrocław....

Wrocław, Krzyki, ul. Podwale 

START Office

Kraków, Dębniki, ul. Twardowskiego 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Słoneczny Zakątek

Kraków, Dębniki, ul. gen. S.... 

Lokale biurowe w centrum...

Kraków, Krowodrza, ul. Świętokrzyska 

Mój Dom Etap IV

Kraków, Dębniki, ul. Obozowa 

ul. Wielicka - Rydygiera Etap...

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul. L.... 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Inwestycja Imperial Business...

Kraków, Podgórze, ul. Wadowicka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Bunscha Park

Kraków, Dębniki, ul. K. Bunscha 
Super oferta: / poprzednia następna