Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Spadek sprzedaży mieszkań w II kw. 2020 r. nie tak wysoki, jak się obawiano

Spadek sprzedaży mieszkań w II kw. 2020 r. nie tak wysoki, jak się obawiano

W czerwcu odnotowano wzrost sprzedaży mieszkań. Według ekspertów ma to związek m.in. ze złagodzeniem restrykcji w gospodarce.

W branży deweloperskiej przewiduje się utrzymanie poziomu cen oraz zainteresowania nabywców w drugiej połowie roku.

Umiarkowanie optymistyczny wynik branży mieszkaniowej

W drugim kwartale 2020 roku deweloperzy, którzy prowadzą inwestycje w 6 największych miastach Polski, sprzedali 6,9 tys. mieszkań. Jest to wartość o 64 proc. mniejsza niż przed kwartałem. Spadek zaobserwowano również w liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęto. Było to 10,5 tys. nowych lokali. Wartość ta jest mniejsza o 19 proc. niż przed kwartałem oraz o ponad 30 proc. niższa niż średnio w kwartale w ciągu 3 ostatnich lat.

Według raportu JLL "Rynek mieszkaniowy w Polsce Q2 2020" wynik branży mieszkaniowej w II kwartale można uznać za umiarkowanie optymistyczny. To właśnie w tym okresie w Polsce przypadła faza pandemii koronawirusa niosąca za sobą największe obostrzenia.

W niektórych dzielnicach największych miast w pierwszej połowie II kwartału zanotowano ujemny bilans sprzedaży. Miało to związek m.in. z ograniczeniami w poruszaniu się oraz rezygnacjami z umów rezerwacyjnych.

Gdy etap wprowadzonych restrykcji dobiegł końca, nabywcy powrócili do zamykania rozpoczętych transakcji. Podjęcie decyzji o zakupie ułatwiły także udogodnienia wprowadzone przez niektórych deweloperów m.in. elastycznie skonstruowany harmonogram płatności oraz zabezpieczenia w razie pogorszenia sytuacji finansowej kupującego.

Mniejsze zainteresowanie zakupami z długim terminem realizacji

W II kwartale deweloperzy wystartowali ze sprzedażą mieszkań z puli nowych inwestycji. Było to o tyle zaskakujące, że wyniki z początku br. nie napawały optymizmem. Nowe wprowadzenia przewyższały wolumen transakcji – łączna oferta dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania i Łodzi wzrosła o 10,5 proc. w porównaniu do danych z marca br. Na koniec czerwca wynosiła 48,9 tys.

Dostępne na rynku mieszkania do zakupu ze statusem gotowe stanowiły 11 proc. ogółu. Zaobserwowano wzrost (z 13 do 23 proc.) udziału lokali z terminem zakończenia realizacji przewidzianym na 2022 rok.

Powyższe fakty świadczą o tym, że kupujący podchodzą rozważniej do zakupu mieszkania, wybierając lokale z terminem odbioru, który przypada w okresie do 12 miesięcy od chwili zakupu.

Spadki cen mieszkań?

Jako jeden ze skutków pandemii eksperci przewidywali spadki cen mieszkań. Spadki średnich cen mieszkań w 3 spośród 6 analizowanych miast ukształtowały się na poziomie nie większym niż 1 proc. Rynek mieszkaniowy w Krakowie, zaraz po Warszawie i Trójmieście, przekroczył symboliczną granicę 10 tys. złotych za 1 mkw.

Analitycy z JLL uważają, że faktyczne strategie cenowe deweloperów będą widoczne przede wszystkim w cenach mieszkań wprowadzonych do sprzedaży.

Trendy związane z cenami można będzie określić, dopiero gdy sprzedaż i nowe wprowadzenia ustabilizują się na określonym poziomie oraz będą trwały przez 2-3 kwartały. Obecnie średnie wartości ulegają dużym wahaniom, nie oddając rzeczywistego obrazu rynku mieszkaniowego.

Należy liczyć się z tym, że jesień oraz zima mogą ostudzić nieco optymistyczne nastroje klientów. Deweloperzy mogą natomiast zdecydować się na bardziej radykalną zmianę polityki cenowej, gdy wystąpi duża dysproporcja pomiędzy popytem a podażą. 

Źródło: KRN.pl | 2020-07-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniadomy na zamianękamienice na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Siedleckidomy na sprzedaż powiat M. Elblągdomy na sprzedaż gmina Ostrów Mazowieckamieszkania na sprzedaż gmina Goszczynmieszkania na wynajem w Podborzedomy na wynajem w Bąkowej Górzedomy na sprzedaż w Kunkach

Deweloperzy