Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Skontroluj swoją spółdzielnię: zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych

Skontroluj swoją spółdzielnię: zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych

Przed członkami spółdzielni chcącymi skontrolować jej działalność i uzyskać wgląd do dokumentów otwierają się nowe możliwości.

W zeszłym tygodniu omówiliśmy, między innymi, korzystne dla spółdzielców zmiany w sposobie przekształcania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności lokalu, które wynikają z wchodzącej w życie 31 lipca 2007 r. nowelizacji ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r., nr 119, poz. 1116).

Obecnie zajmiemy się nowymi możliwościami, jakie otwierają się przed członkami spółdzielni chcącymi skontrolować jej działalność i uzyskać wgląd do dokumentów. Także te zmiany wynikają z nowelizującej ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Bardzo istotną zmianą jest wprowadzenie do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nowego rozdziału [rozdział 1(1)], zatytułowanego „Prawa członków spółdzielni mieszkaniowej”, co ma dodatkowo podkreślać wagę nowych regulacji oraz akcentować zmianę spojrzenia na status członka spółdzielni.

Zgodnie z wprowadzonym nowelizacją art. 8 (1) ust. 1 członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania na żądanie odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Tak więc prezes spółdzielni lub inna odpowiedzialna osoba nie będzie się mógł ograniczyć – jak dotychczas – do przekazania mu jedynie odpisu statutu i stosownych regulaminów. Co więcej, każdy spółdzielca uzyska w ten sposób w miarę swobodny wgląd w finanse spółdzielni, co umożliwi mu kontrolę gospodarowania pochodzącymi także od niego pieniędzmi. Oczywiście koszty sporządzania odpisów i kopii tych dokumentów, z wyjątkiem statutu i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie, jednakże nie powinny to być kwoty wysokie, by nie stanowić przeszkody dla uzyskiwania żądanych kopii, czasami z dość obszernej dokumentacji. Należy też podkreślić, że zarząd spółdzielni ma obowiązek prowadzenia odrębnie dla każdej nieruchomości zarówno ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów, jak i ewidencji wpływów i wydatków z funduszu remontowego, a przy tym ewidencja wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości powinna uwzględniać wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontowego tych nieruchomości. Jednocześnie też art. 27(3) nowelizowanej ustawy nakłada sankcję grzywny (wykroczenie) na każdego, kto, będąc członkiem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, pełnomocnikiem albo likwidatorem, wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że spółdzielnia nie udostępnia członkowi spółdzielni mieszkaniowej odpisów oraz kopii powyżej wymienionych dokumentów.

Ponadto, zgodnie z nowelizacją, statut spółdzielni mieszkaniowej, regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe powinny być udostępnione na stronie internetowej spółdzielni, co znacznie ułatwi do nich dostęp i spowoduje, że staną się one w pełni jawne także dla osób nie będących członkami spółdzielni.

Warto też zwrócić uwagę na demokratyzację sposobu działania walnego zgromadzenia, gdyż zgodnie z art. 8 (3) ust. 1 od 31 lipca 2007 r. nie będzie już można zastępować walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej przez zebranie przedstawicieli. Jednakże, jeżeli statut będzie tak stanowił, w przypadku gdy liczba członków spółdzielni mieszkaniowej przekroczy 500, walne zgromadzenie będzie mogło być podzielone przez radę nadzorczą na części. Przy czym w każdym wypadku nie będzie można zaliczyć członków uprawnionych do lokali znajdujących się w obrębie jednej nieruchomości do różnych części walnego zgromadzenia. Innymi słowy, mieszkańcy jednego budynku (nieruchomości) zawsze będą obradować łącznie. Wymaga także podkreślenia to, że nie został, niestety, wprowadzony wymóg quorum, gdyż walne zgromadzenie jest ważne niezależnie od liczby obecnych na nim członków.

Ustawodawca zobowiązał także, w art. 9 ustawy nowelizującej, istniejące spółdzielnie mieszkaniowe do dokonania zmian swoich statutów tak, by współgrały one z nową regulacją. Zmiany te powinny nastąpić najpóźniej do 30 listopada 2007 r., zaś ich zgłoszenie do Krajowego Rejestru Sądowego winno być dokonane w ciągu 30 dni od dnia podjęcia uchwały, nie później jednak niż do 30 grudnia 2007 r. Wydaje się jednak, że władze spółdzielni nie będą się spieszyły z przedmiotowymi zmianami, gdyż do czasu ich zarejestrowania postanowienia dotychczasowych statutów regulujące funkcjonowanie zebrania przedstawicieli pozostają w mocy.

Na koniec, pisząc o finansach spółdzielni mieszkaniowej, warto zauważyć, że zgodnie z nowelizowanym brzmieniem art. 8 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni, osoby nie będące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, oraz właściciele nie będący członkami spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. Przy czym w przypadku wystąpienia na drogę sądową ponoszą oni opłaty w dotychczasowej wysokości, zaś ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na spółdzielni. Mechanizm ten daje więc szansę blokowania lub wstrzymywania praktycznie każdej podwyżki opłat.

Źródło: KRN.pl | 2007-07-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażmieszkania na sprzedażgaraże do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat M. st. Warszawalokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Katowicelokale użytkowe na wynajem gmina Kozielicemieszkania na wynajem gmina Stare Polemieszkania na sprzedaż w Jeleniniedomy na wynajem w Karnkowiedomy na wynajem w Grabszczyźnie

Deweloperzy

);